Велика війна на Близькому Сході: коли почнеться та чим обернеться для України

Україна очікує на розблокування необхідної військової допомоги на суму 60 млрд дол. від Конгресу США та виділення додаткових систем Patriot, а також снарядів ППО для протистояння у війні з Росією. Як цьому може завадити ескалація на Близькому Сході

Лідери Ірану та Ізраїлю - Алі Хаменеї та Біньямін Нетаньягу
Іран погрожує стерти Тель-Авів з лиця землі з дня на день. Колаж: Інформатор Україна

США повідомляють про неминучість ракетного удару Ірану по Ізраїлю з його території та з боку його союзників. За деякими даними, це трапиться з дня на день і буде включати рій безпілотників Shehed та крилаті ракети. Така атака дасть привід для повномасштабної війни на Близькому Сході, що може мати наслідки і для України. Інформатор проаналізував, в які дати очікуються перші удари, та до яких наслідків може призвести велике загострення на Близькому Сході.

Коли очікувати "удари помсти" від Ірану

Іран пригрозив завдати удару Ізраїлю на знак помсти за напад на дипломатичний комплекс у столиці Сирії Дамаску, внаслідок чого загинули високопоставлені іранські військові. Вже тоді говорили про потенційний напад Ірану: ЦРУ попереджало, що Тегеран відповість вогнем вже впродовж 48 годин. Але у цей термін військова операція так і не розпочалася. Ймовірно, через Рамадан, як засвідчують деякі арабські джерела, (якій тривав з 10 березня по 9 квітня). Але з початку місяця погрози від Ірану не припинялися.

І вже після завершення священного місяця для всіх мусульман, у четвер, 11 квітня, верховний лідер Ірану Алі Хаменеї підтвердив погрози, заявивши, що Ізраїль "має бути покараний, і це буде". Міністр закордонних справ Ізраїлю Ізраїль Кац пообіцяв відповідь на атаку з боку Ірану.

Після такого обміну люб'язностями ЗМІ почали вираховувати дату атаки, яка буде знаменувати "велику війну" між Іраном та Ізраїлем. Так, ліванський панарабський супутниковий телеканал новин Al Mayadeen повідомляв, що Тегеран планує комбіновану атаку з "дощем" безпілотників і ракет, які випустить зі своїх баз по стратегічних об'єктах на території Ізраїлю.

Іранські ракети. Фото з сайту voxnews.al
Іранські ракети. Фото з сайту voxnews.al

У США готуються до можливого удару Ірану по Ізраїлю найближчими днями (12-14 квітня - ред). За повідомленнями Bloomberg, відомі джерела все так само стверджують, що відбудеться ракетний удар або масовані атаки безпілотників на Ізраїль зі сторони Ірану та його проксі-сил. Метою цих ударів, ймовірно, будуть військові та урядові об'єкти. Джерела заявляють, що така атака може відбутися вже до завершення цього тижня.

За повідомленням СBS News, Іран планує атаку, яка передбачає рій безпілотників Shаhed і крилаті ракети. Офіційні особи не виключають пропорційного удару по ізраїльському дипломатичному об’єкту. Розвідка припускає, що безпілотники та ракети можуть запускатися з Ірану або Сирії. І якщо атака буде з боку Сирії, це може надати Тегерану можливості зробити "слабку заяву" про заперечення атаки зі свого боку.

Думки щодо того, що "удари помсти" Ірану можуть бути не тільки у вигляді прямої ракетної атаки, але й терористичних актів за кордоном, дотримується ізраїльський військовий оглядач Давид Шарп. Тобто він не виключає опцію міжнародного тероризму з боку Тегерану.

"Це можуть бути спроби вбивств ізраїльських громадян за кордоном, їх викрадення, атаки на ізраїльські дипломатичні представництва, атаки на міжнародне судноплавство", - допустив Шарп.

Також він розглядає можливість, що до конфлікту між Іраном та Ізраїлем "можуть бути залучені Сполучені Штати". Крім цього, за словами оглядача, Іран може відповісти Ізраїлю обмежено, або спробувати залякати противника. 

За даними Шарпа, наразі ЦАХАЛ (армія Ізраїлю - ред.) перебуває у стані підвищеної бойової готовності. Зокрема, йдеться про Військово-повітряні сили. Також держава вже посилила ППО шляхом призову резервістів, а у бойових частинах скасували відпустки, розповів експерт.

США вступляться за Ізраїль

США вважають удар по Ізраїлю з боку іранських проксі неминучим. Такі загрози телефоном вже обговорили президент США Джо Байден з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу 4 квітня, повідомив координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. Він заявив, що США обіцяли надати Ізраїлю допомогу

"Була дискусія між двома лідерами щодо дуже реальної та публічної загрози, яку Іран представляє безпеці Ізраїлю, і президент дуже чітко сказав прем’єр-міністру Нетаньягу, що він може розраховувати на підтримку США. І допомогу їм у самозахисті від загроз, які безпосередньо та публічно створює Іран", – сказав Кірбі журналістам 5 квітня. 

Байден запевнив Фото potus/instagram
Байден обговорив з Нетаньягу загрозу з боку Ірану. Фото potus/instagram

При цьому радник президента Ірану, Мохаммад Джамшиді, виклав у соцмережі X повідомлення, в якому закликав американських лідерів уникнути цієї пастки. Джамшиді порадив американцям триматися подалі, "щоб не постраждати". Він також стверджував, що США вимагали від Ірану не націлюватися на американські об'єкти. І такі погрози Ірану вже трішки зрушують вектор потенційної загрози установам Ізраїлю, бо, як відомо, США мають близько 900 військових у Сирії та 2500 в Іраку, а також інші військові опорні пункти, зокрема у Йорданії. Щоправда, присутність військ США вже 15 квітня має намір обговорити прем'єр-міністр Іраку, Шайа аль-Судані, який планує відвідати Білий дім.

Чим війна може обернутися для України та світу

Експерт-міжнародник Максим Ялі впевнений, що можливе загострення конфлікту між Іраном і Ізраїлем на Близькому Сході може мати наслідки. І ситуація ця видається йому набагато серйознішою, ніж попередня атака ХАМАС на Ізраїль (7 жовтня 2023 року - ред). Зокрема, він вбачає потенційну небезпеку у відповіді Ірану, який може призвести до повномасштабної війни з непередбачуваними наслідками. І, зокрема, такі наслідки будуть загрозливими для України.

"Удар Ірану за ракетний удар по його Консульству в Сирії може мати набагато більші наслідки і перерости в повномасштабну війну. З непередбачуваними результатами. Для нас це дуже погані новини", - повідомив він у себе в телеграм-каналі.

Максим Ялі наголошує на нерішучості американського президента Байдена у тому, що той не дав своєчасну відсіч Росії та не надав необхідну допомогу Україні, що, на його думку, може стимулювати нові конфлікти. Експерт порівняв ситуацію з тим, коли Росія наважилася напасти на Грузію саме напередодні президентських виборів у США. І закликає до обережності, коли на політичному ринку знаходяться лідери, яким загрожує в'язниця, адже така ситуація може призвести до небезпечних наслідків.

"До російської агресії проти України і так уже звикли. А деякі навіть американські конгресмени вже відкрито заявляють у телеефірі про те, що треба "змиритися з поразкою України". Але чергове перемикання уваги на Близький Схід це не найстрашніше. Не хочу бути "зрадофілом". Просто зачекаємо. Але ми входимо в дуже небезпечний період тимчасового відрізку, коли Байден вже став "кульгавою качкою". І його нерішучість дати своєчасну відсіч Росії у 2022-му та надати необхідну допомогу Україні може спровокувати нові конфлікти зараз, коли багато хто вже його "поховав", - заявив Ялі.

Загалом, експерт-міжнародник висловлює побоювання щодо можливого розвитку подій на Близькому Сході. Він закликає до обережності та розсудливості у прийнятті політичних рішень.

"Обама, до речі, перш за все вирішив "перезавантажити" відносини з Росією після приходу до влади. Чи розумів Нетаньягу всі ризики, віддаючи наказ на знищення іранських генералів у Сирії, завдаючи ударів по консульству Ірану в Сирії? Безперечно. Також він чудово знав, що територія диппредставництв з погляду міжнародного права вважається суверенною територією держав, які вони представляють", - пише він.

Ялі зауважує, що ситуація розвивається на користь Росії, а не України. А ймовірність ударів Ірану називає "вкрай високою". 

"Отже ймовірність ударів у відповідь з боку Ірану безпосередньо по території Ізраїлю вкрай висока. Ну а далі... Коли при владі знаходяться політики, яким відступати нікуди і їм загрожує в'язниця – чекай біди. Радий буду помилитися. Пуйло, певен, вже потирає руки", - підкреслює Ялі.

Скриншот зі сторінки Максима Ялі в телеграм-каналі
Скриншот зі сторінки Максима Ялі в телеграм-каналі

Деякі експерти відмічають, що повномасштабна війна на Близькому Сході може сильно вдарити по і так заблокованій Конгресом США військовій допомозі Україні (60 млрд допомоги Україні, яка йде у спільному пакеті з Ізраїлем (14,1 млрд дол.) та охороною кордону (20,2 млрд дол) на загальну суму близько $95 млрд). Зрозуміло, що Пентагон з його стримуючими закликами до ЗСУ "менше бити по НПЗ Росії" буде розподіляти допомогу між Україною та Ізраїлем більш зважено.

Однак іншої думки щодо цього дотримується політолог Олег Саакян. Він запевняє, що у випадку повномасштабної війни на Близькому Сході Україна навіть буде вигодонабувачем. Це, навпаки, може пришвидшити надання їй необхідної допомоги.

"Якщо дійсно відбудеться ірано-ізраїльська війна, то вона може, навпаки, актуалізувати підтримку України і змусити Сполучені Штати таки відмовитися від підходу неескалювання і нерішучості. І у випадку, якщо агресія Ірану зломить цей підхід, ми станемо одним з вигодонабувачем зміни цього підходу в цілому. Оскільки перетікання між Ізраїлем, Україною, Тайванем тощо відбувається саме через зовнішньо-політичну доктрину, якою керуються Штати у захисті демократії, підтримці власних союзників та партнерів. У випадку ж, якщо потенційний напад Ірану не викличе такого зламу цієї парадигми, тоді це не вплине жодним чином, і Україна так і залишиться з тим же рівнем нерішучої підтримки низької інтенсивності, яку ми спостерігаємо наразі. Оскільки ті об'єми допомоги, які надаються Україні, сьогодні не ставляться під сумнів потребами Ізраїлю або, наприклад, інших парнерів. Цілком вірогідно, що цей порядок денний неескалювання, в такому випадку, може впасти за результатами розвитку подій на театрі бойових дій між Іраном та Ізраїлем", - сказав Саакян.

І тут, зауважимо, що виділення допомоги очікується також з дня на день, так само як і "удари помсти" Ірану. Але є те, що дає Україні певний відсоток оптимізму. Так, голова Комітету ВРУ із зовнішньої політики Олександр Мережко наголосив, що розраховують на обіцянку спікера нижньої палати Конгресу США Майка Джонсона поставити на голосування питання про виділення допомоги Україні в середині - під кінець квітня.

За словами Мережко, пакет допомоги для України намагається заблокувати невеличка група так званих крайньоправих республіканців. І тому треба переконати їх, щоб вони цього не робили.

Звісно, війна на Близькому Сході може відобразитися і на виділенні настільки необхідних для нашої країни систем Patriot, які Україна вже знайшла у кількості 100 одиниць і намагається якнайшвидше отримати хоча б 7 з них як варіант позики. Однак розклад з війною на Близькому Сході може і тут зіграти на користь Ізраїлю, а не України. Вже зараз ситуація зі снарядами для ППО виглядає вкрай плачевно. Про те, що в України закінчилися ракети для Patriot та Iris-T, а також вичерпано або знищено більшість інших запасів засобів ППО пише аналітик Bild  Юліан Рьопке.

"Як я сказав тижні тому (і майже ніхто мені не повірив): в Україні закінчилися ракети Patriot і Iris-T. Також вичерпано або знищено більшість інших запасів засобів ППО. Це при тому, що на наших складах сотні систем і тисячі ракет. Немає слів. Просто злість", - написав він.

Скриншот зі сторінки Юліана Рьопке
Скриншот зі сторінки Юліана Рьопке

Хоча й у випадку з виділенням Україні додаткових систем ППО, подібних Рatriot чи снарядів до них, політолог Олег Саакян зауважує, що від ходу ескалації на Близькому Сході це не залежить. По-перше, тому, що система Ізраїлю ("Залізний купол" - ред.) може не потребувати додаткових американських чи європейських систем протиповітряної безпеки. По-друге: через неспівставність територій України та Ізраїлю (територія України переважає територію Ізраїлю приблизно у 27 разів - Ред.) 

"У Ізраїлю систем протиповітряної оборони більш-менш достатньо. Хоча існує ризик того, що Ізраїлю знадобляться нові системи. Але, перш за все, в них немає на сьогоднішній день такого браку. По-друге, території Ізраїлю є не співставними з територіями України. І, відповідно, якщо ми говоримо про засоби ППО, то це не ті системи, які будуть відправлятися для війни десь. Тобто, здебільшого, це йде мова про захист території Ізраїлю. Тому навіть закриття повних потреб Ізраїлю системами Patriot все одно не вичерпає світові резерви подібних систем. І рішення ненадання Україні системи Patriot не може залежати від їх кількості", - пояснив Олег Саакян.

Раніше "Інформатор" докладно розбирав ситуацію довкола конфлікту між Іраном та Ізраїлем. Відносини між Тегераном та Єрусалимом взагалі ж перебувають зараз в одній з найнижчих точок за всю історію. Дипломатичних стосунків між країнами немає, і обидві вважають один одного ворогом для свого існування. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube