"Вбили матір та поховали на дворі": діти війни розповіли в Гаазі про злочини росіян

Читать на русском

Українські діти прибули в Нідерланди, аби надати розголосу тому, які жахи коять росіяни під час повномасштабної війни

Читать на русском
Жертви війни
Діти війни розповіли в Гаазі про злочини росіян. Фото: BBC

Українські діти прибули в Нідерланди, аби надати розголосу тому, які жахи коять росіяни під час повномасштабної війни

Українські діти приїхали до Гааги в Нідерланди, аби поділитись досвідом знищення росіянами їх життя. Це робиться в рамках інформаційної кампанії BringKidsBackUA, яка має привернути увагу до викрадення дітей. Шестеро дітей з Маріуполя і Харківської області, яких забрали російські військові, а пізніше їх вдалося повернути до України, тепер свідчать проти окупантів. 

Про це повідомляє BBC. Видання повідомляє, що росія викрала 20 тисяч дітей з України. Вдалось повернути 400 з них. Діти, які відвідали Європу, поділились історіями свого буття під час настання "русского мира" на окупованих територіях. 

11-річний Ілля розповів жахливу історію, що на його очах, коли йому було 9 років, в оточеному Маріуполі загинула його мама. Окупанти вивезли хлопчика до лікарні в Донецьку, коли самі ж його і поранили під час обстрілу. 

"Прилетіло у сусідній будинок. Маму поранило у голову. Мене – у ногу. Наступного дня вона померла. Сусідка закопала її у нашому дворі. А за мною прийшли росіяни", - сказав хлопець. 

Про свій досвід він розповів міністерці закордонних справ Нідерландів у Гаазі. Також він додав, що під час лікування, йому не давали спілкуватися з бабусею і обіцяли знайти нову родину у росії.

Постраждалий хлопчик
Постраждалий хлопчик

Від початку повномасштабної війни, росіяни викрали й вивезли з України велику кількість дітей. Їх усіх депортували до росії. Поки що невідомо, скільки насправді постраждалих, адже частина територій України окупована та інформації по ній немає. 

Дітям, які поділились своїми історіями - від 11 до 17 років. Вони дають інтерв’ю іноземним ЗМІ, знімаються у токшоу, спілкуються з політиками, виступають на пресконференціях. 

Співзасновниця нідерландської благодійної організації Orphans Feeding Foundation Маріам Ламберт понад рік допомагала евакуйовувати родини з дітьми з прифронтових територій. Вона співпрацює з посольством України. Разом вони з омбудсменами привезли у Гаагу цих малих жертв війни. 

Діти в Нідерландах
Діти в Нідерландах

12-річний Сашко розповів, що навесні 2022-го його розлучили з мамою у Маріуполі. Його під час обстрілу поранили в око. Коли вони лишали оточене місто, їх привели до фільтраційного табору. Його матір забрали на допит. Люди, які представились службою у справах дітей Новоазовська, пообіцяли хлопцю, що він побачить маму пізніше. Однак вже як півтора року він з нею досі не зустрічався. 

З Маріуполя Сашка відправили до лікарні у Донецьк. Там він випросив у хлопчика у палаті телефон й подзвонив бабусі. Літня жінка подолала багато перешкод, щоб вивезти онука з Донецька.

"Коли повернувся в Україну, я почав цінувати їжу і воду, бо нас в Маріуполі було мало їжі. Ні хліба не було, нічого. Але найбільше я цінував тишу", - наголосив Сашко.

Діти проводять разом час
Діти проводять разом час

14-річна Вероніка з Харківщини каже, що була під окупацією та спала у підвалі. Їй було страшно, коли поруч літав вертоліт і стріляв. Коли почалося вторгнення, вона з тіткою опинилась в окупації. Потім її вивезли до росії і помістили в інтернат у Липецьку. Її матір - військова ЗСУ. Тому дитину допитували та не відпускали з рф. В інтернаті над дівчиною глузували. 

 "Діти там називали мене "Бандерою", глузували. Звинувачували у тому, що через мене їхніх батьків мобілізували. Казали, що я тупа, бо я - українка", - розповіла Вероніка.

У травні 2023 року її таки випустили з росії. Зараз вона живе з мамою у Києві. Це стало можливим через те, що Україна підготувала спеціальне засідання Радбезу ООН, де виступила матір дівчинки.  

Росія проти українського майбутнього

У четвер, 6 липня, Україна визволила з російського полону 45 воїнів та двох цивільних. Також додому повернули незаконно депортованих дітей. Починаючи з 11 березня 2022 року відбулося 47 обмінів.

Також повідомлялось, що нижня палата парламенту Канади одностайно ухвалила резолюцію про засудження депортації українських дітей до Росії, назвавши такі дії окупантів воєнними злочинами та геноцидом. Палата громад рішуче засудила російську владу за воєнні злочини та геноцид, що полягає у примусовій депортації українських дітей на територію рф з використанням "фільтрації".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.