Розповідаємо про всі доступні вакцини
Єдиним способом подолати світову пандемію COVID-19 є вакцинація. Нині в Україні доступні три вакцини – AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac, Comirnaty компанії Pfizer.
Інформатор із посиланням на МОЗ вирішив розповісти, у чому різниця між ними та як працюють вакцини.
Станом на 27 жовтня в Україні провели 16 501 573 щеплень проти COVID-19. З них 9 363 491 особа отримала одну дозу, а повністю завершили курс вакцинації 7 138 082 осіб. Кількість людей, щеплених кожною вакциною, виглядає так:
Як ми вже писали вище, зараз в Україні доступно для вакцинації 3 види вакцин. Нижче ми розповімо, як працює вакцина, які переваги щеплення, та в чому відмінності вакцин.
CoronaVac від Sinovac Biotech – це інактивована вакцина, розроблена китайською біофармацевтичною компанією Sinovac Biotech. Ця вакцина схвалена ВООЗ для екстреного використання. Застосовується в 40 країнах, таких як Китай, Туреччина, Аргентина, Бразилія, Мексика, Індонезія, Казахстан, Вірменія, Грузія та інші.
Ефективність вакцини CoronaVac
Згідно з результатами чилійського дослідження, проведеного в лютому-квітні 2021 року, опублікованими в журналі The New England Journal of Medicine, ефективність Coronavac/Sinovac становить 65,9% проти штамів «Альфа» та «Гама». Ця вакцина на 87,5% знижує шанс потрапити до лікарні та на 86,3% знижує смертність від COVID-19. Вона також добре працює проти штаму «Дельта». Дослідження серед жителів Китаю у віці 18-59 років, які проводив центр контролю та профілактики захворювань у Гуанчжоу в травні 2021 року під час спалаху штаму «Дельта», показали, що жоден із вакцинованих не хворів на COVID-19 у важкій формі.
Дослідження серед 43,8 тис. людей похилого віку від 70 років у штаті Сан-Паулу показали, що ефективність вакцини Coronavac/Sinovac проти симптоматичної хвороби, викликаної штамом «Гама», для людей цієї вікової групи становила 46,8 %, ефективність, щоб уникнути госпіталізації була 55,5%, проти смерті – 61,2%.
Як працює вакцина CoronaVac від Sinovac Biotech
Вакцина CoronaVac – це інактивована вакцина, що містить у своєму складі неактивний, «убитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Технології виробітку інактивованих вакцин уже близько 70 років. Першу вакцину за цією технологією розробили ще 1955 року. То була вакцина від поліомієліту.
Склад вакцини CoronaVac
Речовина, що діє: інактивований вірус SARS-CoV-2. Допоміжні речовини: гідроокис алюмінію – прискорює та посилює дію активного компонента; гідрофосфат натрію 12-водний та гідрофосфат натрію моногідрат – буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоби її кислотний рівень збігався з рівнем нашого тіла; натрію хлорид є розчинником та коригує сольовий баланс вакцин.
Інтервал введення CoronaVac
Інтервал між введенням вакцини 14-28 днів. Для повної вакцинації потрібні дві дози.
CoronaVac в Україні
На початок жовтня понад 2 млн українців прищепилися вакциною CoronaVac. Нині в країні близько 6 млн доз цієї вакцини. Вона доступна в центрах масової вакцинації, пунктах щеплень, нею вакцинують мобільні бригади.
Переваги вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech
Щеплення вакциною CoronaVac дозволяє подорожувати до 50 країн світу, зокрема до Австрії, Іспанії, Греції, Фінляндії, Швеції, Нідерландів та інших, за даними онлайн-видання про візові вимоги різних країн VisaGuide.World.
Вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech – інноваційна вакцина на платформі мРНК, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Вакцину дозволено для екстреного використання для осіб віком від 12 років Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС – усього майже в 100 країнах світу.
Ефективність вакцини Pfizer
Ефективність проти так званого «дикого» варіанта вірусу SARS-CoV-2, який уперше з'явився в Ухані, – 95%. Згідно з результатами британського дослідження, опублікованими в авторитетному науковому виданні The New England Journal of Medicine в серпні 2021 року, вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «Альфа», та 88% для штаму «Дельта».
Як працює вакцина Comirnaty/Pfizer-BioNTech
Вакцина Comirnaty має у своєму складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК), яка кодує шиповидний білок короновірусної оболонки SARS-CoV-2. Після введення вакцини ця мРНК потрапляє до клітин організму людини й дає їм своєрідну «інструкцію», як створити цей білок. Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла до неї. Так організм навчається, як захиститися при зустрічі зі справжнім вірусом.
Безпека вакцини Pfizer-BioNTech
мРНК-вакцини – це інноваційне рішення. Ідея створити вакцину на основі рибонуклеїнових кислот виникла ще на початку 1990-х. За останні 25 років провели понад 500 досліджень цієї технології. Але реалізовано її було лише навесні 2020 року, коли почалися клінічні дослідження таких вакцин проти COVID-19. Вакцини мРНК є безпечними й не можуть змінити ДНК людини. Незабаром після того, як клітини організму перестануть виконувати інструкції, вони руйнуються й позбавляються мРНК. мРНК вакцини не містять живого чи інактивованого вірусу.
Склад вакцини Comirnaty/Pfizer
Діюча речовина: мРНК – молекула, яка вчить клітини виробляти коронавірусні білки, необхідні для формування імунної відповіді
Допоміжні речовини:
Інтервал між першою та другою дозою вакцин Pfizer-BioNTech
Інтервал між введенням вакцини 21-28 днів. Для повної вакцинації потрібні дві дози.
Умови зберігання та транспортування вакцини Pfizer
Вакцина потребує наднизьких температур зберігання та транспортування (від - 80 до - 60 С).
Після розморожування нерозбавлена вакцина може зберігатися при температурі від +2 °C до +8 °C до 30 діб. Протягом цього періоду на транспортування можна виділити не більше ніж 12 годин. Після розморожування вакцину забороняється повторно заморожувати. Термін зберігання вакцини після розведення при температурі від +2 до +25 °C – 6 годин.
Comirnaty в Україні
На початок жовтня понад 3 млн українців прищепилися вакциною Comirnaty. У цей час в Україні є близько 2 млн доз вакцини Pfizer. Вона доступна в центрах масової вакцинації, пунктах щеплень, нею вакцинують мобільні бригади.
Переваги вакцини Pfizer-BioNTech
Щеплення вакциною Comirnaty дозволяє подорожувати до 125 країн світу.
AstraZeneca – це векторна вакцина, розроблена шведсько-британською компанією AstraZeneca разом з Оксфордським університетом. Вакцина, вироблена в ЄС, має торгову марку Vaxzevria, у Південній Кореї – AstraZeneca-SKBio, Індії – Covishield. Схвалена ВООЗ, ЄС, Канадою, Індією та багатьма іншими країнами для екстреного використання. Застосовується всім старше 18 років.
Ефективність вакцини AstraZeneca
За останніми даними досліджень, у реальних умовах дві дози AstraZeneca захищають від тяжкої хвороби та госпіталізації з ефективністю 92 % для штаму коронавірусу Дельта та 86 % – для штаму Альфа.
Різні дослідження показали, що вакцина на 80% зменшує ризик заразитися коронавірусом і майже вдвічі зменшує ризик інфікувати ваших невакцинованих близьких і рідних, якщо ви все-таки занедужаєте.
Як працює вакцина AstraZeneca
AstraZeneca використовує безпечний вірус застуди, у який інтегрована інструкція для виготовлення специфічних білків коронавірусу. Вектор доставляє цю інструкцію до клітин людини. Клітини починають виготовляти цей білок. Імунна система дізнається, що білок не належить людині, і виробляє антитіла та Т-клітини до нього. Так організм навчається, як захиститися при зустрічі зі справжнім вірусом. Це добре вивчена технологія, яка робить векторні вакцини безпечними. Прикладом цього типу вакцини є вакцина проти лихоманки Ебола.
Склад вакцини AstraZeneca
Діюча речовина: модифікований аденовірус, що містить специфічний білок коронавірусу, що викликає імунну відповідь.
Допоміжні речовини:
Інтервал введення вакцини AstraZeneca
Інтервал між введеннями вакцини 4-12 тиж. Для повної вакцинації потрібні дві дози.
AstraZeneca в Україні
До кінця вересня Україна отримала 4,9 млн доз вакцини AstraZeneca різних виробників і вже понад 1,26 млн українців вакцинувалися цією вакциною. Вакцина доступна в центрах масової вакцинації та в пунктах щеплення.
Переваги вакцини AstraZeneca
За даними онлайн-видання про візові вимоги різних країн VisaGuide.World, AstraZeneca європейського та корейського виробництва визнана в 145 країнах світу (на 29.09.2021).
Раніше ми розповідали про найпопулярніші міфи про вакцинацію проти COVID-19 із соцмереж.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.