Усі дані про щеплення починаючи з 2021 року вносяться до Електронної системи охорони здоров’я
Під час війни через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, знаходження великої кількості людей одночасно у сховищах, потягах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Тож зараз украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватися.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на UNICEF Украïна.
Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватися та загрожувати вам і дитині. До того ж при травмах існує високий ризик заразитися правцем та гепатитом В. Відтак, нещеплені або не повністю щеплені діти та дорослі у небезпеці.
В умовах війни важливо дотримуватися календаря профілактичних щеплень, не пропускати планову вакцинацію та якнайшвидше надолужувати пропущені щеплення.
Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії. Тим, хто народилися до 2000-х та не були вакциновані від гепатиту В, рекомендовано зробити це щеплення. Якщо у вас є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, слід щепитися від цієї інфекції. Літнім людям та людям із хронічними захворюваннями варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Як COVID-19, так і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією. Її найпоширеніша причина — пневмокок. Усім людям, старшим від 12 років, потрібно вакцинуватися від COVID-19.
Необхідні щеплення можна зробити в будь-якому медичному закладі, де є вакцини. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем/педіатром. Якщо ви плануєте залишитися там, куди виїхали, на тривалий час, ви можете розглянути можливість укласти декларацію з місцевим лікарем, щоб мати кращий доступ до медичних послуг. А можете продовжувати консультуватися зі своїм лікарем, якщо він доступний телефоном/онлайн. Інформацію, як і де вакцинуватися від COVID-19 у регіоні, де ви перебуваєте, можна отримати в лікаря або за телефоном гарячої лінії Національної служби здоров’я України (НСЗУ) 16-77.
Вакцинація згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 безкоштовні. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини. Вакцини від гепатиту В та кору (у складі вакцини КПК — кір-краснуха-паротит) для щеплення дорослих можна придбати за власні кошти. Вакцини від пневмококової інфекції є платними як для дорослих, так і для дітей. Сама процедура вакцинації у державних клініках є безкоштовною.
Не просто можна, а й необхідно. Люди з бронхіальною астмою, цукровим діабетом, онкологічними, серцевосудинними, аутоімунними чи іншим хронічним хворобами потребують щеплення в першу чергу, адже є вразливішими до інфекційних захворювань, котрі протікають у них значно важче і призводять до серйозніших ускладнень. Ба більше, діти із хронічними захворюваннями потребують також і вакцинації від інфекцій, що не входять до календаря щеплень України. Наприклад, дітей і дорослих із бронхіальною астмою чи/або цукровим діабетом необхідно вакцинувати від пневмококової інфекції. Також щороку — від грипу. Діти з хронічними захворюваннями печінки потребують вакцинації від гепатиту А на додаток до вакцинації від гепатиту В.
Вакцинація не потребує підготовки: не варто змінювати звичний спосіб життя, дотримуватися дієти, проходити додаткові медичні обстеження, приймати ліки. Крім того, не потрібні аналіз крові, сечі, "імунограма". Ані в наказах МОЗ України, ані в міжнародних рекомендаціях не зазначено жодних додаткових обстежень.
Якщо дитина пропустила щеплення за календарем і має підтвердження попередніх щеплень — картку щеплень або інший документ, не потрібно починати вакцинацію проти цієї інфекції з початку. Разом із лікарем складіть графік наступних щеплень.
В «Історії розвитку дитини» (форма № 112/о), «Карті профілактичних щеплень» (форма № 063/о), «Медичній карті амбулаторного хворого» (форма № 025/о), електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), Міжнародному свідоцтві про вакцинацію, довідці про проведені щеплення, інших медичних документах, що містять відомості про проведені щеплення.
Усі дані про щеплення починаючи з 2021 року вносяться до Електронної системи охорони здоров’я, тож будь-який лікар має змогу бачити вакцинальний статус дитини. Отримання друкованої довідки не є обов’язковим, але на запит/вимогу батьків лікар може видати довідку про проведені щеплення, а всі наступні щеплення буде також внесено до цієї довідки та ЕСОЗ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.