Вакцинація переселенців під час війни: все, що потрібно знати

Усі дані про щеплення починаючи з 2021 року вносяться до Електронної системи охорони здоров’я

Вакцинація переселенців під час війни: все, що потрібно знати

Під час війни через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, знаходження великої кількості людей одночасно у сховищах, потягах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Тож зараз украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватися.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на UNICEF Украïна

Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватися та загрожувати вам і дитині. До того ж при травмах існує високий ризик заразитися правцем та гепатитом В. Відтак, нещеплені або не повністю щеплені діти та дорослі у небезпеці.

Які вакцини необхідно отримати дітям 

В умовах війни важливо дотримуватися календаря профілактичних щеплень, не пропускати планову вакцинацію та якнайшвидше надолужувати пропущені щеплення.

Вакцинація переселенців під час війни: все, що потрібно знати 1

Які щеплення треба робити дорослим 

Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії. Тим, хто народилися до 2000-х та не були вакциновані від гепатиту В, рекомендовано зробити це щеплення. Якщо у вас є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, слід щепитися від цієї інфекції. Літнім людям та людям із хронічними захворюваннями варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Як COVID-19, так і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією. Її найпоширеніша причина — пневмокок. Усім людям, старшим від 12 років, потрібно вакцинуватися від COVID-19.

Як зробити щеплення, якщо ваш лікар/педіатр не працює або ви в іншій області 

Необхідні щеплення можна зробити в будь-якому медичному закладі, де є вакцини. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем/педіатром. Якщо ви плануєте залишитися там, куди виїхали, на тривалий час, ви можете розглянути можливість укласти декларацію з місцевим лікарем, щоб мати кращий доступ до медичних послуг. А можете продовжувати консультуватися зі своїм лікарем, якщо він доступний телефоном/онлайн. Інформацію, як і де вакцинуватися від COVID-19 у регіоні, де ви перебуваєте, можна отримати в лікаря або за телефоном гарячої лінії Національної служби здоров’я України (НСЗУ) 16-77.

Чи треба платити за щеплення

Вакцинація згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 безкоштовні. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини. Вакцини від гепатиту В та кору (у складі вакцини КПК — кір-краснуха-паротит) для щеплення дорослих можна придбати за власні кошти. Вакцини від пневмококової інфекції є платними як для дорослих, так і для дітей. Сама процедура вакцинації у державних клініках є безкоштовною. 

Чи можна вакцинувати дитину та вакцинуватися самому, якщо є хронічні хвороби

Не просто можна, а й необхідно. Люди з бронхіальною астмою, цукровим діабетом, онкологічними, серцевосудинними, аутоімунними чи іншим хронічним хворобами потребують щеплення в першу чергу, адже є вразливішими до інфекційних захворювань, котрі протікають у них значно важче і призводять до серйозніших ускладнень. Ба більше, діти із хронічними захворюваннями потребують також і вакцинації від інфекцій, що не входять до календаря щеплень України. Наприклад, дітей і дорослих із бронхіальною астмою чи/або цукровим діабетом необхідно вакцинувати від пневмококової інфекції. Також щороку — від грипу. Діти з хронічними захворюваннями печінки потребують вакцинації від гепатиту А на додаток до вакцинації від гепатиту В.

Чи треба якось готуватися до вакцинації або робити обстеження чи аналізи

Вакцинація не потребує підготовки: не варто змінювати звичний спосіб життя, дотримуватися дієти, проходити додаткові медичні обстеження, приймати ліки. Крім того, не потрібні аналіз крові, сечі, "імунограма". Ані в наказах МОЗ України, ані в міжнародних рекомендаціях не зазначено жодних додаткових обстежень.

Якщо дитина пропустила планове щеплення, чи треба починати весь курс із початку

Якщо дитина пропустила щеплення за календарем і має підтвердження попередніх щеплень — картку щеплень або інший документ, не потрібно починати вакцинацію проти цієї інфекції з початку. Разом із лікарем складіть графік наступних щеплень.

Записи в яких документах можуть підтвердити проведені щеплення

В «Історії розвитку дитини» (форма № 112/о), «Карті профілактичних щеплень» (форма № 063/о), «Медичній карті амбулаторного хворого» (форма № 025/о), електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), Міжнародному свідоцтві про вакцинацію, довідці про проведені щеплення, інших медичних документах, що містять відомості про проведені щеплення.

Що робити, якщо ви переїхали в інший регіон України і не маєте документів, що підтверджують вашу вакцинацію або вакцинацію дитини

  • Зв’язатися з лікарем, з яким укладена декларація, або з відповідальним представником медзакладу, де працює лікар, щоб отримати довідку про проведені щеплення або для внесення записів до ЕСОЗ.
  • Якщо лікар чи медзаклад мають технічну можливість, вони вносять дані про вакцинацію до ЕСОЗ на підставі записів у паперовій медичній документації.
  • Якщо такої можливості немає, медичний працівник формує довідку на підставі «Карти профілактичних щеплень», яка зберігається в лікаря чи в закладі, та відомостей, що вже внесені в ЕСОЗ.
  • Довідку сформують в електронній або паперовій формі та надішлють вам.
  • За відсутності документів або якщо ви не впевнені, що дитина вакцинована взагалі чи від конкретної інфекції, доцільно почати вакцинацію спочатку.

Що робити, якщо ви виїхали за кордон без документів про щеплення

  • Зв’язатися з лікарем, із яким у вас укладена декларація, або з відповідальним представником медичного закладу, де працює лікар, та попросити довідку про проведені щеплення.
  • Цей лікар або представник медзакладу формує довідку на підставі «Історії розвитку дитини» (форма № 112/о), «Карти профілактичних щеплень» (форма № 063/о), «Медичної карти амбулаторного хворого» (форма № 025/о), які зберігаються в медзакладі, та відомостей, внесених до ЕСОЗ. Довідка формується в електронній формі з накладанням електронного цифрового підпису або в паперовій формі з засвідченням підписом медпрацівника, який її сформував, та печаткою медзакладу.
  • Електронний документ або скан/фотокопія паперового документа надсилається електронною поштою або месенджерами.
  • За відсутності документів або якщо ви не впевнені, що дитина вакцинована взагалі чи від конкретної інфекції, доцільно почати вакцинацію спочатку відповідно до Національного календаря щеплень країни перебування. Це безпечно та ефективно. У календарі щеплень іншої країни може бути більше вакцин, ніж в українському, зробіть їх — це захист від більшої кількості хвороб.

Який документ/підтвердження має видати лікар, що робить щеплення дитині без карти

Усі дані про щеплення починаючи з 2021 року вносяться до Електронної системи охорони здоров’я, тож будь-який лікар має змогу бачити вакцинальний статус дитини. Отримання друкованої довідки не є обов’язковим, але на запит/вимогу батьків лікар може видати довідку про проведені щеплення, а всі наступні щеплення буде також внесено до цієї довідки та ЕСОЗ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube