В Україні розпочалася вакцинація препаратом Covishield. Що ми про нього знаємо?

В Україні розпочалася вакцинація препаратом Covishield. Що ми про нього знаємо?

Читать на русском

Ця вакцина, швидше за все, буде наймасовішою в Україні

Читать на русском

Ця вакцина, швидше за все, буде наймасовішою в Україні

В Україні нарешті стартувала вакцинація від коронавірусу. Передбачалося, що першим в країну доставлять препарат від китайської компанії Sinovac, який викликав багато питань,але першою вакциною для України стала CoviShield. Цей препарат розроблений Oxford / AstraZeneca та виробляється на потужностях в Індії. Чи безпечний він і де його вже використовують - в цьому розбирався Інформатор .

Відзначимо, 24 лютого в Україні від COVID-19 вакцинували першу людину. Щеплення зробили лікареві-реаніматологу в Черкасах. На момент написання матеріалу в Черкаській обласній лікарні вже вакцинували перших 10 людей.

В цілому затверджений Міністерством охорони здоров'я план вакцинації від коронавірусу передбачає щеплення для 23 млн українців.Для цього знадобиться 40 млн доз вакцини від коронавірусу. Поки Україна не має контрактів на таку кількість доз вакцин, але переговори тривають. На перших етапах і в більшості випадків в країні, швидше за все, буде використовуватися вакцина від Oxford / AstraZeneca.

Що за вакцина і як вона діє?

CoviShield є індійським аналогом AstraZeneca і схвалений Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) для екстреного використання. Щоб отримати максимальний захист, потрібні дві дози препарату з інтервалом від 4 до 12 тижнів.

Вчені модифікували версію звичайного респіраторного вірусу, яким заражаються шимпанзе, і додали частину генетичного коду коронавірусу. Таким чином після вакцинації формується спеціальний шиповидний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє до організму людини.

Ефективність вакцини становить 63,09%,згідно даними ВООЗ.При цьому в організації зазначають, що більш тривалі інтервали між дозами в діапазоні від 8 до 12 тижнів можуть збільшити ефективність вакцини. представники AstraZeneca говорили,що при збільшенні інтервалів між дозами її ефективність може перевищувати 90%.За даними Міністерства охорони здоров'я України, після вакцинації цим препаратом імунітет діє мінімум 12 місяців, а ефективність вакцини там оцінили у 70%.

Побічні ефекти

Як і будь-який лікарський препарат, ця вакцина може викликати побічні ефекти, але не у всіх. Більшість побічних ефектів були легкими або помірними, зазвичай зникаючи через кілька днів після вакцинації.

Раніше Британське агентство з регулювання лікарських засобів опублікувало інформацію про побічні ефекти AstraZeneca:

  • Дуже часто (у більш одного з 10 людей) фіксували біль, почервоніння, свербіж, набряк, синці в місці ін'єкції, погане самопочуття, втому, озноб, головний біль, нудоту, біль в суглобах або м'язах.
  • Часто (у менше ніж у 1 людини з 10) виникали ущільнення в місці ін'єкції, лихоманка, блювота, симптоми, схожі на грип - висока температура, біль у горлі, нежить, кашель та озноб.
  • Рідкісні побічні ефекти (можуть виникати менш ніж у 1 людини з 100): запаморочення, зниження апетиту, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, надмірна пітливість, свербіж шкіри або висип.

Чи можна назвати CoviShield препаратом «для бідних»

Ця вакцина більш доступна, ніж аналоги від Pfizer та Moderna, якими вакцинують в ЄС, США, Канаді, Японії та інших розвинених країнах. Її вартість у 4-5 разів нижча вищезазначених вакцин і коливається в межах 3-6 доларів в залежності від країни. Україні вакцини поки дісталися в рамках механізму COVAX - платити не довелося.

Чому вакцина виробляється в Індії. У червні минулого року AstraZeneca досягла ліцензійної угоди з індійським виробником вакцин Serum на постачання одного мільярду доз для країн з низьким та середнім рівнем доходу, з зобов'язанням надати 400 мільйонів до кінця 2020 року. В цілому планується провести 3 мільярди доз вакцин AstraZeneca у 2021 році, для чого потрібні потужності.

Вакцина коштує дешевше, тому як при її розробці не використовувалися інноваційні РНК-технології, які вважаються принципово новим словом в медицині.

Завдяки низькій ціні конкуренти, зокрема з Росії, нарекли препарат від AstraZeneca «вакциною для бідних». При цьому британсько-шведська вакцина, якщо порівнювати ціну і заявлену ефективність, виглядає привабливіше китайської Sinovaс і російського препарату Sputnik V, у якого є проблеми з прозорістю випробувань.

Де ще використовують CoviShield

Перші дози цієї вакцини вже відправили до Бутану, Мальдівських Островів, Бангладешу, Непалу, М'янми та Сейшельських Островів. Індія також планує відправити дози до Шрі-Ланки, Афганістану та Маврикію після дозволу регулюючих органів з цих країн. Вакцина від Oxford / AstraZeneca також схвалена в країнах Євросоюзу, США та Британії, її там використовують, але не так масово, тому як віддається перевага препаратам від Pfizer і Moderna.

В уряді заявляють, що Індія буде продовжувати поставляти вакцини по всьому світу після врахування внутрішніх потреб, міжнародних вимог і зобов'язань.

Нагадаємо, раніше Інформатор розповідав, хто отримає щеплення першим .

Відзначимо, раніше президент Володимир Зеленський назвав категорії українців,які, на його думку, не мають права відмовитися від COVID-вакцинації. При цьому рішення про вакцинацію поки добровільне.

Крім того, Зеленський готовий зробити щеплення від коронавірусу одним з перших.Таким чином він спробує довести українцям, що вакцини безпечні.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.