Кому українці довіряють найбільше: свіже опитування

Читать на русском

Довіра до військових і ветеранів б’є всі рекорди, а от щодо їхнього походу у політику думки розділились

Читать на русском
Кому українці довіряють найбільше: свіже опитування
Бійці ЗСУ

Довіра до військових і ветеранів б’є всі рекорди, а от щодо їхнього походу у політику думки розділились

95% українців довіряють військовим ЗСУ, 93% - ветеранам нинішньої війни та 95% – ветеранам АТО (ООС) 2014-2021 рр. Незалежно від регіону та віку абсолютна більшість довіряють цим категоріям населення. Про це свідчать результати Двадцятого загальнонаціонального опитування в умовах війни, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» 14-16 січня 2023 року.

Як зазначається у звіті, 47% опитаних зазначили, що серед їхніх близьких та рідних є ті, хто брав участь у воєнних діях на території України, з 2014 по 2021 роки. 63% мають серед близьких тих, хто воював чи воює на фронті, починаючи з 24 лютого 2022 року. У порівнянні із опитуванням у серпні зросла кількість тих, чиї близькі сьогодні воюють на фронті.  

Як українці уявляють сучасного ветерана?

Говорячи про основні ознаки образу ветеранів російсько-української війни половина опитаних уявляють їх як осіб середнього віку, та тих, хто служить сьогодні у ЗСУ. Респонденти не бачать гендерної різниці у понятті «ветеран» - абсолютна більшість (87%) переконані, що такими можуть бути представники обох статей. 

Натомість така ознака як інвалідність не є визначальною для поняття «ветеран»: 

  • 41% вагалися, коли мали визначитися з відповіддю на це питання, 
  • 30% вважають, що уявляють «ветерана»  як скоріше здорову людину, 
  • 29% – саме як людину з інвалідністю.  

Якими є основні проблеми українських ветеранів?

Конфлікти у сім’ї, родині, відсутність роботи та зловживання алкоголем чи наркотиками – ключові проблеми, з якими можуть зіткнутися з високою ймовірністю ветерани російсько-української війни, після повернення додому. Так вважають більше половини опитаних. Щодо ризиків самогубств та порушення законів переважна більшість (не менше двох третин) вважають це малоймовірним для ветеранів. 

 Кому українці довіряють найбільше: свіже опитування 1

У порівнянні з опитуванням у серпні збільшилася кількість тих, хто вбачає ризики виникнення конфліктів у родинах та зловживання алкоголем чи наркотиками. Більш гостро наявність проблеми конфлікті у сім’ї, чи зловживання алкоголем або наркотиками відчувають близькі ветеранів АТО, які воювали і воюють зараз. Стосовно безробіття – близькі тих, хто вже не воюють. Про ризики виникнення конфліктів у сім’ї та відсутність роботи для ветеранів частіше говорили жінки. Про ризики алкоголізму, наркоманії або порушення законів – чоловіки. 

Серед головних проблем, з якими ветерани стикаються найчастіше, у січні названі такі:

  • Психологічні розлади (40%)
  • труднощі з оформленням пільг, пошуком роботи, отриманням медичної допомоги, нерозуміння суспільства (29%), 
  • Конфлікти з близькими та родиною, алкогольна чи наркотична залежність (14%). 

Чи достатньо держава підтримує ветеранів?

 Рівень зарплати військових, які безпосередньо беруть участь у бойових діях, вважають:

  • оптимальним 40%, 
  • нижчим необхідного - 34%, 
  • вищим – 8%, 
  • не змогли оцінити – 18%. 

У січні зменшилася кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов’язання перед ветеранами російсько-української війни: 

  • у серпні 2022 року таких було 69%, 
  • у січні 2023 – 53%. 

Найчастіше негативної думки про виконання зобов’язань держави перед ветеранами дотримуються мешканці західних регіонів, представники середнього та старшого покоління, близькі тих, хто воював в АТО і сьогодні не воює. 

Чи підтримує ветеранів суспільство?

Абсолютна більшість (91%) вважає, що суспільство сьогодні поважає ветеранів, лише 6% мають протилежну думку.

Абсолютна більшість (97%) тих, хто має свій власний бізнес, або ж хотів його мати, готові взяти на роботу ветерана російсько-української війни. 

93% усіх опитаних зазначили, що готові працювати в одному колективі з таким ветераном.  

93% підтримують ідею надання  пільг бізнесу, заснованого ветеранами російсько-української війни, лише 5% - проти цього.

Найбільше пільг та гарантій від держави, на думку опитаних, повинні мати ветерани російсько-української війни (54%), особи з інвалідністю (35%) та багатодітні сім’ї (35%). Надання пільг для матерів/батьків одинаків підтримують – 17%, для пенсіонерів – 12%, для малозабезпечених і внутрішньо-переселених осіб – по 9-10%, для чорнобильців – лише 3%. 

75% не погоджуються із думкою, що ветерани російсько-української війни зловживають пільгами. 13% – протилежної думки. У порівнянні з серпнем 2022 року суспільна думка у цьому питанні майже не змінилася. Найчастіше про зловживання пільгами говорили мешканці сходу, близькі тих, хто сьогодні воює на фронті, бідні та малозабезпечені громадяни. 

Дві третини опитаних зазначили, що вони зовсім або скоріше не поінформовані про проблеми ветеранів. 37% – зазначили, що поінформовані. Частіше більше останніх серед мешканців центру та півдня, осіб середнього віку, близьких тих, хто воював з 2014 по 2021 роки, чоловіків, і тих, хто часто комунікує з ветеранами. 

Чи варто ветеранам йти у політику?

47% опитаних скоріше позитивно ставляться до того, що різні політичні сили можуть запрошувати балотуватися ветеранів на виборах. 15% – байдуже. Натомість третина (32%) негативно ставиться до залучення політиками ветеранів у вибори. Найбільше останніх серед мешканців заходу та центру, осіб молодшого та середнього віку, забезпечених респондентів, а також близьких тих, хто воював в АТО та тих, хто воював і воює зараз.

Опитування було проведено з ініціативи «Українського ветеранського фонду» Міністерства у справах ветеранів України. Профінансовано Соціологічною групою «Рейтинг».

Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%. Терміни проведення: 14-16 січня 2023 р.

Як раніше повідомляв Інформатор, в Україні 78,5 % опитаних громадян оптимістично оцінюють майбутнє нашої країни. Також 88% українців вірять в хороше майбутнє саме їхньої громади. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.