Енергетики продовжують аварійно-відновлювальні роботи на лініях
У десяти областях України негода знеструмила 218 населених пунктів. Споживання електроенергії, порівняно з попереднім днем, знизилось, але не варто вмикати декілька потужних електроприладів одночасно з 07:00 до 11:00 та з 16:00 до 21:00. Графіки відключення світла не застосовуватимуться. Про це 5 листопада повідомили в Укренерго.
Внаслідок штормової погоди у декількох регіонах України знеструмлені 218 населених пунктів – у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Черкаській, Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Київській та Чернігівській областях. Енергетики продовжують аварійно-відновлювальні роботи на лініях. В окремих регіонах зберігаються складні погодні умови – сильні пориви вітру.
"Споживання, порівняно з попереднім днем, знизилось. 5 листопада станом на 09:30 його рівень був на 4,5% нижчим, ніж 4 листопада. Причина такої зміни – встановлення сонячної погоди у більшості областей та, відповідно, ефективніша, ніж учора, робота побутових сонячних електростанцій. 4 листопада добовий максимум споживання був зафіксований увечері. Він був на 5,8% вищим, ніж попереднього робочого дня – 1 листопада. Причина – суттєве зниження температури повітря в усіх регіонах. Енергосистема продовжує відновлюватись після дев’яти масованих атак окупантів. На енергооб’єктах тривають аварійні та планові ремонти. В години максимального споживання вранці та увечері – в енергосистемі зберігається дефіцит потужності. Будь ласка, не вмикайте одночасно кілька потужних електроприладів з 07:00 до 11:00 вранці та з 16:00 до 21:00 у вечірні години", - закликали в Укренерго.
Імпорт електроенергії відбуватиметься протягом доби з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини, Молдови. Загальним обсягом 2 150 МВт-год, з максимальною потужністю в окремі години до 395 МВт.
Українська енергетика готується до кількох сценаріїв проходження зими 2024-2025 років. Але вже зрозуміло, що буде вона однією з найважчих. Про це йдеться у матеріалі видання "РБК-Україна". За словами виконувача обов'язків голови "Укренерго" Олексія Брехта, розглядаються три варіанти, а найгірший сценарій враховує масовані обстріли енергетичної інфраструктури, мереж та генерації.
"При цьому сценарії, за наявності того обсягу імпорту електричної енергії, який ми маємо вже сьогодні, у нас може бути обмеження потужності електричної енергії у критичні, холодні дні, до двох черг графіків відключень, не більше. Тобто до 8 годин", - зазначив Брехт.
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко акцентує, що поки зарано говорити про конкретні терміни або про те, скільки годин на добу може не бути світла взимку.
"У деяких ЗМІ пишуть, що відключень не буде, Bloomberg лякає по 20 годин без світла, навіть МВФ дає прогнози. Прогнозистів багато, але насправді ніхто точно не знає. Головний фактор - військовий, і ми не можемо передбачити, які плани у Росії, які у неї можливості щодо знищення наших об'єктів і які можливості має Україна, щоб захиститися і відбити можливі атаки. Тут багато військових факторів, які енергетики не можуть оцінити", - сказав Омельченко.
Є й гарні новини. Україна домовилася, що ліміти на імпорт електроенергії з Європейського Союзу будуть збільшені з 1 грудня. З поточних 1,7 до 2,1 ГВт. Як заявив міністр енергетики Герман Галущенко, це підвищить стійкість української енергосистеми. Крім того, буде додаткова можливість отримувати до 250 МВт в режимі аварійної допомоги. Омельченко вважає позитивним рішення про підвищення ліміту, але наголошує, що воно може "як додати міцності, так і не додати". Щоб скористатися всіма перевагами імпорту та збільшення ліміту, треба скоригувати ринок електричної енергії. На сьогодні на ньому діють низькі "прайс-кепи", які впливають на те, що іноді імпорт буває просто комерційно невигідним, пояснив він.
"Не виключено, що за наявності дефіциту у нас буде ситуація, коли енергосистемі потребує додаткової потужності шляхом імпорту, але її не можна отримати, оскільки "прайс-кепи" не дозволяють це зробити через різницю в цінах. Тому, щоб скористатися перевагами, треба або скасувати їх, або підняти до рівня ЄС. Інакше ми будемо змушені переходити до графіків погодинних відключень, навіть маючи можливість імпортувати", - підсумував Омельченко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.