Уряд України вважає, що реалізація закону збільшить доходи державного та місцевих бюджетів
В понеділок, 29 травня, на засіданні Верховна Рада України ухвалила за основу проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану № 8401. За проєкт у першому читанні проголосували 227 народних депутатів. Відповідні зміни направлені на відновлення системи оподаткування до довоєнного стану, тому вже з 1 липня в Україні можуть скасувати єдиний 2% податок для ФОПів та відновити проведення податкових перевірок.
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк. Так, законопроєкт № 8401 ініціював прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. В пояснювальній записці йдеться про те, що прийняття цього документу є однією з умов програми з МВФ.
Законопроєкт з 1 липня 2023 року пропонує:
"Розробка законопроєкту обумовлена необхідністю якнайшвидшого відновлення довоєнного стану податкової політики, яке, зокрема, передбачає внесення змін до законодавства в частині обмеження з 1 липня 2023 року дії мораторію на проведення податкових перевірок, особливостей застосування спрощеної системи оподаткування у вигляді єдиного податку у розмірі 2%, норм щодо незастосування відповідальності за порушення вимог закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" тощо", - зазначається у пояснювальній записці.
Уряд України вважає, що реалізація закону збільшить доходи державного та місцевих бюджетів. Зокрема, держава у 2023 році отримає близько 8 додаткових млрд гривень.
"Скасування права для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу дозволить додатково залучити у 2023 році до бюджетів близько 8 млрд гривень", - йдеться в пояснювальній записці.
В грудні 2022 року Мінфін України оприлюднив Меморандум економічної та фінансової політики з МВФ. Домовленості з МВФ передбачають, що цей законопроєкт набуде чинності 1 липня 2023 року. Документ є одним із 19 структурних маяків чотирирічної програми розширеного фінансування EFF для України на $15,6 млрд, яку рада директорів МВФ затвердила 31 березня.
Плановий графік програми передбачає виділення Україні після першого траншу трьох траншів по SDR664 млн ($893 млн) у середині червня і жовтня цього року та наприкінці лютого наступного року за результатами першого, другого і третього перегляду, коли оцінюють виконання зобов'язань терміном на кінець квітня, червня і грудня цього року відповідно. Наразі місія МВФ щодо першого перегляду програми працює у Відні. Її результати можуть бути вже до кінця травня.
Водночас нещодавно міністр фінансів України Сергій Марченко заявляв, що законопроєкт № 8401 не передбачає підвищення податків. Основна мета - повернути цю галузь до довоєнного стану.
"Законопроєкт не передбачає підвищення податків та не вводить нові ставки податків. Норми направлено насамперед, на повернення податкового законодавства до довоєнного стану. Зокрема, з 1 липня 2023 року обмежується дія окремих норм Кодексу, запроваджених на період до припинення або скасування воєнного стану на території України", - наголосив Марченко.
До слова, єдиний податок у 2%, який скасують з 1 липня, ввели у березні 2022 року. Тоді вся економіка перебувала в заціпенінні від шоку війни й це стало одним з факторів, які оживили український бізнес.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.