В Україні посилили мобілізацію? Що означають нові накази військкоматів

Військовозобовʼязаним наказали зʼявитися до військкоматів у 10-денний термін.

Наказ ТЦК і військовий квиток
У ТЦК пригрозили ухилянтам кримінальною відповідальністю

Днями в Києві та інших регіонах України територіальні центри комплектування видали накази про проведення загальної мобілізації. Відповідні повідомлення були розклеєні на вулицях столиці, через що у мережі почали обговорювати посилення мобілізаційних заходів.

"Інформатор" розбирався, що стоїть за новими наказами військкоматів.

Про що йдеться в наказах військкоматів

Оболонський районний ТЦК у Києві 19 червня опублікував у своєму Facebook наказ за підписом начальника органу Олексія Привали про проведення загальної мобілізації. Згідно з документом, очільник ТЦК наказав продовжити проведення мобілізації на території району "в обсягах, визначених планом".

Також наказ зобовʼязує усіх військовозобовʼязаних, незалежно від того, отримали вони повістку чи ні, зʼявитися у військкомат в 10-денний термін з дня опублікування документа, тобто до 29 червня.

Наказ ТЦК
Наказ Оболонського ТЦК

Окрім цього військовозобовʼязані, які перебувають на обліку в інших ТЦК та тимчасово перебувають на територіЇ Оболонського району, мали відвідати районний військкомат у 3-денний термін з дня опублікування наказу, тобто, то 22 червня. Також у наказі йдеться про те, що забороняється зміна місця проживання військовозобов’язаним без дозволу начальника Оболонського районного у місті Києві ТЦК та СП.

Доручено і сприяти розшуку громадян, які ухиляються від призову під час мобілізації.

"До відома громадян: "Стаття 336 Кримінального кодексу України. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом із чиста резервістів в особливий період карасться позбавленням волі на строх від трьох до пʼяти років", - йдеться у тексті наказу.

Аналогічний наказ можна знайти, наприклад, на Facebook-сторінці Шевченківського районного ТЦК в Києві, але він був виданий 21 червня. Також ЗМІ поширювали такий наказ, виданий начальником міського ТЦК у Івано-Франківську.

Наказ

Наказ

Наказ

Окрім цього 22 червня Чернігівський обласний ТЦК опублікував повідомлення з нагадуванням про мобілізацію та обовʼязок зʼявитися у ТЦК.

ТЦК

Всі накази були видані з посиланням на укази президента про введення воєнного стану (24.02.2022), про загальну мобілізацію (24.02.2022), а також у звʼязку з продовженням термінів мобілізації та воєнного стану, яке голова держави зініціював 1 травня 2023 року.

Варто зазначити, що нещодавні накази ТЦК стали предметом пропаганди з боку рф про нібито "оголошення загальної мобілізації в Києві".

Мобілізація

Накази про загальну мобілізацію: що вони означають

Насправді, накази, яки зʼявилися у мережі та на вулицях міст, не несуть собою нічого нового. Як зазначили в ТЦК Івано-Франківська, такий наказ видається щоразу, як продовжується дія воєнного стану та мобілізації на підставі продовження строку воєнного стану Указом Президента України.

“Основна мета наказу – це повторне оповіщення військовозобов’язаних області для їх подальшої явки до ТЦК у встановлений термін – протягом 10 днів, для уточнення їх військово-облікових даних”, – йдеться у повідомленні органу.

Адвокат Ростислав Кравець у своєму YouTube-каналі заявив, що не бачить будь-яких підстав для притягнення до відповідальності військовозобов'язаних у разі, якщо вони за якимись причинами не з'являться до територіального центру комплектування.

"Давайте будемо відвертими, цей документ не є повісткою. Я, звичайно, закликаю всіх виконати свій громадський обов'язок і прийти. Правда, не знаю, як навіть, наприклад, 50 тисяч осіб за 10 днів вони зможуть опрацювати, перевірити, провести ВЛК", - наголошує юрист.

Перевірки воєнкомів

22 червня "Українська правда" опублікувала нове розслідування. Згідно з матеріалами ЗМІ, родина начальника одеського військкомату Євгена Борисова під час повномасштабної війни придбала на іспанському узбережжі нерухомості та автівок на мільйони доларів. Про це свідчать витяги з іспанського реєстру, хоча сам Борисов заявляє, що не в курсі, чи є у його сім'ї майно в Іспанії. 

Окрім цього, за кермом одного із автомобілів родини Борисова в Іспанії журналісти помітили рідного брата водія одеського військового комісара Михайло Ніколаєва - Ігоря. Джерела ЗМІ у Держприкордонслужбі повідомили, що Ігор Ніколаєв отримав закордонний паспорт лише 2022 року, вже під час повномасштабного вторгнення. Він вже двічі залишав країну - на 4 місяці і на 5. Саме під час другого виїзду журналісти і знайшли Ігоря Ніколаєва в Іспанії.

"Хлопець виїхав з України до Іспанії як інвалід ІІІ групи. Для того, щоб їздити на автомобілі матері військового комісара", – йдеться у розслідуванні.

У розмові з журналістами Михайло Ніколаєв заявив, що не знає, чи працює його брат Ігор на родину Борисова в Іспанії, також він заявив, що і сам не є водієм Борисова.

Після публікації розслідування народний депутат від "Слуги народу" Давид Арахамія заявив, що він, як член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки ініціюватиме розгляд інформації "Української правди". Також він заявив, що готує звернення до правоохоронних органів і "бере під особистий депутатський контроль хід розслідування".

"Паралельно ініціюю звернення до уповноважених органів, щоби провести аналогічні перевірки стосовно військкомів усіх областей", - додав нардеп.

Арахамія

Зазначимо, що ще наприкінці квітня міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що президент Володимир Зеленський дав "серйозну рекомендацію" головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному "переважну більшість воєнкомів, які давно сидять (у центрах комплектації), відправляти як військовослужбовців на лінію фронту. 

"Є одна із простих рекомендацій президента України. Він дав серйозну рекомендацію главкому Валерію Залужному переважну більшість воєнкомів, які давно сидять (у центрах комплектацій - ред.), відправляти як військовослужбовців на лінію фронту. А скеровувати на їхнє місце військовослужбовців, які отримали поранення, які знають, у тому числі, як правильно проводити роботу з реалізації мобілізаційних потреб", — розповів Резніков.

Раніше Інформатор писав, що на Прикарпатті хотіли призупинити планову госпіталізацію військовозобов’язаних без згоди ТЦК. Проте пізніше місцеві посадовці заявили, що таке рішення лише обговорювали, але не прийняли.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube