В Україні планують заборонити одноразовий пластиковий посуд, ватні палички та контейнери: деталі

Читать на русском

Україна поступово відмовляється від пластика

Читать на русском
В Україні планують заборонити одноразовий пластиковий посуд, ватні палички та контейнери: деталі
Фото ілюстративне

Україна поступово відмовляється від пластика

В Україні планують заборонити одноразові пластикові вироби. Відповідний законопроєкт № 6077 "Про заходи щодо запобігання та зменшення негативного впливу пластикових виробів на навколишнє середовище" ЕкоКомітет рекомендує Верховій Раді прийняти за основу у першому читанні. У розробці та доопрацюванні документа брало участь Міндовкілля.

Про це повідомляє Урядовий портал. Законопроєкт забороняє обіг та розповсюдження одноразових пластикових виробів, таких як:

  • ватні палички,
  • соломинки,
  • одноразовий посуд,
  • харчові контейнери,
  • також контейнери та ємності для напоїв з пінополістиролу тощо.

"Заборона стосуватиметься і всіх виробів з оксорозкладного пластику. Серед виключень, на які поки що не поширюватимуться обмеження через відсутність альтернатив, - контейнери з біорозкладного пластику та стакани з целюлози з полімерним покриттям - "паперові" стакани. Тут йдеться саме про заборону розповсюдження та обігу таких виробів на території України. Однак їх виробництво для експорту буде дозволене. Тож український бізнес не буде позбавлений можливості й надалі працювати", - йдеться в документі.

Також законопроєкт передбачає:

  • обов'язкове європейське маркування для одноразових виробів, що містять пластик, але поки що не можуть потрапити під обмеження. Це стосується, наприклад, вологих серветок, тютюнових виробів з фільтрами тощо. Таке маркування інформуватиме про наявність пластику у продукції, його вплив на довкілля, а також про екологічно безпечні способи поводження з відходами;
  • інструменти стимулювання українців переходити на багаторазові альтернативи. Наприклад, якщо магазини та заклади харчування будуть надавати знижку не менше 10%, якщо покупець бере продукти харчування чи напої у свою багаторазову тару;
  • підтримку для підприємств, які переорієнтовуватимуть діяльність на виробництво екологічних багаторазових альтернатив, зокрема у рамках державної програми “Доступні кредити 5-7-9%”;
  • механізми контролю за дотриманням закону;
  • відповідальність за порушення вимог;
  • період для адаптації бізнесу до нових правил.

"Україні важливо й надалі слідувати сучасними європейськими тенденціями та скоротити вплив деяких пластикових виробів на навколишнє середовище. Країни ЄС вже встановили заборони на обіг такої продукції на своїй території. Крім того, наразі триває розробка глобальної конвенції світового масштабу, тож цим шляхом буде йти не лише європейський континент. І Україна також бере участь в розробці такої конвенції", - заявив заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євгеній Федоренко.

ЗАБОРОНА ПЛАСТИКУ В УКРАЇНІ

З 10 грудня 2021 року в Україні почав діяти закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». У магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг заборонили безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Заборона не стосувалася біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, які є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. Штрафи за пластик становлять від 1700 гривень.

З 1 січня в Україні остаточно почав діяти закон, що забороняє розповсюджувати поліетиленові пакети товщиною до 50 мкм. Навіть як первинне пакування для сипучих продуктів, риби та мʼяса та навіть на платній основі. Це означає, що:

  • тонкі й надтонкі поліетиленові пакети (так звані «маєчки» та інші маленькі) мають зникнути з магазинів, супермаркетів, ринків, закладів харчування та надання послуг;
  • їх мають замінити біорозкладні пакети (не плутати з оксорозкладними), що відповідають стандартам та мають спеціальне маркування;
  • дозволеними лишаються товсті поліетиленові пакети (ті, які зазвичай можна знайти в прикасових зонах супермаркетів, та аналогічні за товщиною). Проте не безплатно.

Нагадаємо, кількість пластика в океані може збільшитися втричі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.