Під час змодельованого сценарію кожна країна-учасниця показала свою готовність до пандемії
Минулого тижня Всесвітня організація охорони здоров'я провела дводенні навчання з готовності до пандемії. Вони стали першим випробуванням нового світового механізму координації для боротьби з надзвичайними ситуаціями в медицині. "Вправи Поляріс" імітували спалах вигаданого вірусного захворювання, повідомляє IFLScience.
Коли п'ять років тому COVID-19 було оголошено пандемією, здавалося, нас заскочили зненацька. Серед метушні щодо локдаунів, масок та карантинних наказів все виглядало трохи - хаотичним. І в багатьох відношеннях це так і було - адже жодні дві хвороби не є абсолютно однаковими. Пандемія коронавірусу відрізнялася від усього іншого, з чим ми стикалися на пам'яті живих. Тож, неминуче траплялися помилки.
Але це не означає, що до COVID не було жодної підготовки. Пандемії - це лише одна з можливих загроз для людства, про які уряди повинні знати. Та, як у випадку з терористичними атаками чи стихійними лихами, вони планують, як з ними впоратися.
Водночас, ефективні процеси координації та взаємодії є ключовими для гарантування своєчасного втручання у надзвичайних ситуаціях у сфері охорони здоров’я. ВООЗ прагне об’єднати численні країни та органи охорони здоров’я по всьому світу для забезпечення скоординованої відповіді у разі чергової надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров’я. Так виникли навчання "Поляріс".
У навчаннях брали участь понад 15 країн, включаючи Україну Канаду, Данію, Німеччину, Непал та Пакистан. А також Африканські центри з контролю та профілактики захворювань та ЮНІСЕФ, загалом понад 350 світових експертів у галузі охорони здоров’я.
"Навчання показали, що коли країни діють терміново та єдно, це сильний сигнал того, що ми колективно більш готові, ніж були" - додав епідеміолог з ВООЗ Майк Райан.
Під час змодельованого сценарію кожна країна-учасниця керувала власним місцевим реагуванням, маючи можливість звертатися до ВООЗ за технічною допомогою, екстреною підтримкою та координувати зусилля з іншими країнами.
"Жодна країна не може самотужки зіткнутися з наступною пандемією. Вправи "Поляріс" показують, що глобальна співпраця не тільки можлива, але й необхідна", - сказав Гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.
Ніхто не знає, звідки прийде наступна пандемія. Люди уважно стежать за пташиним грипом H5N1, шукаючи будь-які ознаки поширення від людини до людини - його ще не спостерігали, але це був би сильний показник вірусу з пандемічним потенціалом. Не можна відкидати й інший коронавірус.
Звичайно, це може бути зовсім не вірус. Так звана хвороба X може бути грибковим або бактеріальним патогеном - можливість, яка досі ігнорується, незважаючи на гучні тривожні дзвіночки стійкості до антимікробних препаратів.