В Україні хочуть знести старі “хрущовки” та “панельки”: що буде з мешканцями

Максим Голуб

Подібні будинки вважають небезпечними та некомфортними для проживання

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонується організувати знесення старих “хрущовок” та панельних будинків. Людей, яких там проживають, збираються відселити в тимчасове місце проживання, або одразу видати квартири в нових будинках. Так в Україні хочуть позбавитися застарілого житла, яке має ризики перейти в аварійний стан.

Про це свідчить текст відповідного законопроєкту №6458, який ініційований Кабміном. У пояснювальній записці зазначається, що в Україні зберігаються серйозні проблемі із застарілим житловим фондом. Їх потрібно розв’язати, доки ці будинки не перетворилися на аварійні.

Причини внесення законопроєкту

“В Україні наявна велика кількість об'єктів житлового фонду, граничний строк експлуатації яких закінчився або збігає. Загальна площа застарілого житлового фонду за даними Державної служби статистики (станом на 01 січня 2017 року) складає 4,33 млн м3”, – зазначають ініціатори проєкту.

За підрахунками 2019 року, в країні налічувалося 30 380 багатоквартирних будинків, які відносили до застарілого фонду. Понад 7 тисяч з них збудували ще до 1919 року. Ситуація із “хрущовками” та панельними спорудами виглядає наступним чином:

  • побудовані включно до 1919 року - 7 646 (58 вже визнано аварійними);
  • побудовані в період із 1920-1953 року - 9 693 (45 визнано аварійними);
  • збудовані у період з 1954-1969 року - 7 192 (40 визнані аварійними);
  • побудовані в період з 1970-1989 років - 5 364 (24 визнані аварійними);
  • збудовані в період з 1990-2010 рр. - 785.

Щодо конкретних планів на знесення будинків, то приймати рішення мають вже на місцях. Проте, розглядатися будуть саме будинки, наведені у переліку вище.

Що чекає на мешканців

“Знесенню багатоквартирних будинків передує надання квартири в іншому багатоквартирному будинку у разі отримання забудовником згоди на відселення. В іншому випадку надається інша рівноцінна квартира в майбутньому будинку, а на час будівництва відселення до маневрового житлового фонду”, – зазначено в пояснювальній записці.

Наразі в українців є побоювання щодо того, яке житло вони отримають замість своєї квартири. Здебільшого люди не хочуть отримати значно гірші варіанти, або що їхнє тимчасове місце проживання виявиться вже постійним. При цьому, в законопроєкті це питання не підіймається, тож ризики дійсно є, оскільки шляхи вирішення проблеми не розробляються.

Закопроєкт №6458 уже ухвалили в першому читанні. Наразі його готують до другого, де розгляд буде більш детальним. Можливо, питання гарантій для населення на ньому вже піднімуть.

Житло в Україні під час війни

В Україні діє програма компенсації за зруйноване житло. Закон про це вже підписав Володимир Зеленський. Постраждалі отримують грошові сертифікати на придбання іншого житла, а сума визначається за формулою, яка залежить від суми збитків. Також сертифікати неможливо обміняти на гроші, чи використати кудись, окрім як на купівлю нового житла або інвестицію в нього. Обмежень на населений пункт також немає – придбати житло можна будь-де.

Крім цього, в Україні почали реалізацію проєкту соціального тимчасового житла для маріупольців. Пілотний гуртожиток уже планують відкрити в Дніпрі. Згодом такі пункти проживання з’являються і в інших містах. Наразі в Дніпрі мова йде про 35 квартир, у яких проживатимуть 127 людей, майже половина з яких – діти.

Нагадаємо, як оформити пенсію за допомогою Дія.Підпису: алгоритм дій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
No ad for you