Приватні військові компанії в Україні будуть мати трохи іншу назву, також в МОУ є зауваження до документу
Міністерство оборони України підтримало законопроєкт 11214 про створення приватних військових компаній. Вони будуть мати іншу назву – "міжнародні оборонні компанії". Також в Міноборони є деякі зауваження до цього документу.
Про це повідомляє Урядовий портал. У висновку МОУ сказано, що законопроєкт у тій редакції, в якій його спочатку запропонував автор, народний депутат України Сергій Гривко, не узгоджується з низкою нормативно-правових документів.
Зокрема законопроєкт 11214 суперечить, в першу чергу, Конституції України. Також він суперечить законам України "Про оборону України", "Про розвідку", деяким міжнародним договорам, а також рекомендаціям документа Монтре – в останньому розкриваються питання функціонування ПВК в період збройного конфлікту.
Попри все це, в Міноборони підтримують цей документ. В МОУ запропонували створити нормативно-правову базу для здійснення військово-консалтингової діяльності, урахувавши міжнародний передовий досвід. Зокрема планується "суттєво доопрацювати" документ, створивши для цього робочу групу за участю представників міністерства.
ПВК, або приватна військова компанія – це комерційне підприємство, яке надає послуги з охорони та захисту, часто включаючи участь у військових конфліктах, збір розвідувальної інформації, стратегічне планування і консультування.
Перша в сучасному розумінні приватна військова компанія WatchGuard International була заснована в 1967 році у Великій Британії полковником Девідом Стерлінгом, який раніше заснував SAS – спеціальну повітряну службу. Потім в 1974 році з'явилася американська ПВК Vinnell Corp, яка отримала великий контракт на підготовку Національної гвардії Саудівської Аравії та захист нафтових родовищ. Найвідоміша і найбільша у світі ПВК – Academi, раніше відома як Black Water, що часто згадується в голлівудських фільмах.
В Росії з'явилися сумнозвісна "ПВК Вагнера" – більше терористична організація, аніж справжня приватна військова компанія. Росіяни часто маскують свої терористичні збройні формування під маску "ПВК" – це стосується таких озброєних банд терористів, як "Ветерани", "Редут" та інші терористичні угруповання росіян.
Розмови про створення законодавчої основи для ПВК в Україні вже велися, але наразі жодного рішення щодо цього не прийнято. Легалізація приватних військових компаній в нашій країні може бути корисною, вважає військовий експерт Олексій Гетьман.
Перш за все, говорить він, такі ПВК можуть долучатися до бойових дій, якщо це буде потрібно ЗСУ. Вони також можуть брати участь у миротворчих операціях. Головна перевага полягає в тому, що їм не потрібно отримувати фінансування з державного бюджету, оскільки вони працюють на комерційній основі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.