В Раді хочуть дозволити балотуватися в депутати тим, хто під час війни виїхав з України

Закон має на меті уточнити питання щодо цензу осілості на території держави, що потрібно для балотування на виборах

Балотування в депутати
Це прописано в законопроєкт щодо протидії сексизму у виборчих процесах

Громадянам, які покинули Україну під час воєнного стану, хочуть дозволити в майбутньому балотуватися в депутати. У парламенті зареєстрували проєкт змін до Виборчого кодексу України в контексті протидії сексизму у виборчих процесах та забезпечення збалансованого представництва жінок та чоловіків у Верховній Раді та інших радах. Закон, серед іншого, уточнює питання щодо цензу осілості для балотування. 

Відповідний законопроєкт вже зареєстрований у парламенті під номером 11300. Незабаром очікується його розгляд. 

Для того, аби громадянин мав право висунути свою кандидатуру в народні депутати України, він має мати спеціальний ценз осілості. Тобто певний строк безперервного проживання на території держави. Наразі для нардепів цей термін складає 5 років, що відображено у відповідних законодавчих актах. 

Проєкт нового закону ж передбачає уточнення щодо цензу осілості. А саме, що перебування за кордоном під час дії воєнного стану не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на пост народного депутата чи то навіть президента. 

Однак взагалі-то цей закон направлений на боротьбу із сексизмом під час виборчих процесів. Зокрема, проєктом надається визначення поняттю "сексизм" під час виборчого процесу та встановлюється заборона на розповсюдження агітаційних матеріалів, які містять ознаки сексизму або підбурюють до цього явища.

Також запроваджується посилення гендерних квот. Тут йдеться про пропорційність між жінками та чоловіками у виборчих бюлетенях. 

Законопроєкт щодо протидії сексизму 

Нагадаємо, наразі депутати готуються до розгляду аналогічного закону стосовно протидії сексизму, а також стосовно гендерної рівності. Зазначимо, що цей документ не є новим: його мали намір обговорювати ще в 2021 році, однак потім відклали "до кращих часів". Тепер вони, судячи з усього, настали. 

"Законом пропонується офіційно постановити, що заступник та перший заступник спікера мають бути представниками різних статей. Наразі, до речі, так і є. Також автори документа пропонують, аби список для обрання голів комітетів, а також перших заступників, заступників голів та секретарів комітетів формувався із врахуванням забезпечення представництва жінок і чоловіків та відповідав принципу рівних прав та можливостей", - писав "Інформатор" в одному з минулих матеріалів, аналізуючи цей закон

Всі офіційні делегації парламенту повинні будуть формуватися в умовах гендерної пропорційності. Також до всіх законопроєктів повинні будуть додавати оцінку гендерного впливу. Ще одне цікаве нововведення: під час роботи в комітетах нардепам планують заборонити розмовляти по мобільному. 

Раніше ми вже докладно розбирали цей законопроєкт. Прочитати матеріал можна за посиланням

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube