Держсекретар Марко Рубіо підтвердив, що виконує обов’язки адміністратора USAID після підписання Трампом указу про ліквідацію агентства. Рішення викликало жорстку реакцію демократів, які називають це незаконним та обіцяють судові позови
Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що він виконує обов’язки адміністратора Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Тим самим він підтвердив фактичне поглинання гуманітарної організації Державним департаментом. Ця заява з’явилася через кілька годин після того, як Ілон Маск, якому президент Дональд Трамп доручив реформування федерального уряду, повідомив, що Трамп підписав указ про закриття агентства.
Рубіо зазначив, що діяльність USAID має відповідати зовнішній політиці США, назвавши агентство "абсолютно нечутливим", пише CNN. Він також уточнив, що делегував свої повноваження іншій особі, однак не підтвердив, чи це колишній виконувач обов'язків адміністратора Джейсон Грей.
"Функції USAID повинні узгоджуватися з національним інтересом і зовнішньою політикою Сполучених Штатів", — заявив Рубіо в інтерв'ю у Сальвадорі.
Рішення ліквідувати USAID викликало жорстку реакцію демократів. Сенатор Кріс Ван Холлен заявив, що спроба Трампа закрити агентство є незаконною. Він також різко висловився щодо участі Маска в цьому процесі:
"Ілон Маск може бути диктатором у Tesla, але він не стане диктатором у Вашингтоні".
Сенатор Кріс Мерфі назвав ситуацію "конституційною кризою". Демократи пообіцяли оскаржувати цей крок у суді, а конгресмен Геррі Коннолі припустив, що ліквідація агентства суперечить законодавству. Водночас представник Ільхан Омар, яка в дитинстві користувалася допомогою USAID у таборі біженців, наголосила на важливості агентства:
"Коли світ отримує допомогу від USAID, він бачить серце та співчуття американського народу".
Співробітники USAID зіткнулися з невизначеністю: тисячі державних службовців та підрядників втратили доступ до електронної пошти та внутрішніх систем агентства. Багато хто не знає, чи повертатися до офісу. Деякі підрядники, що перебували у відрядженнях у небезпечних зонах, залишилися без інструкцій щодо подальших дій.
В штаб-квартирі USAID у Вашингтоні в понеділок 3 лютого зібралися натовпи протестувальників. Логотипи організації були зняті зі стін, а вебсайт і соцмережі стали недоступними. Працівники отримали електронний лист із вказівкою залишатися вдома.
"Ми всі пакуємо речі. Це дуже сумно", - повідомив один із співробітників агентству CNN.
Попри це, частина працівників заявила, що не планує миритися з таким рішенням. Один із дипломатів USAID сказав: "Колись вони прийдуть і за мною. Але я не піду тихо в ту ж ніч".
Загалом, Інформатор вже писав, що закриття USAID, одного з ключових міжнародних гуманітарних агентств США, може мати значні наслідки для американської зовнішньої політики та міжнародної допомоги. Український офіс USAID також тимчасово зупинив фінансування всіх програм та проєктів після рішення адміністрації Дональда Трампа. Хоча протягом 2024 року на підтримку України було виділено понад $5 мільярдів, з яких $ 4,2 млрд спрямували на урядові програми. За повідомленням Forbes, $3,9 млрд макрофінансової допомоги Україна отримала через USAID 5 серпня 2024 року в межах великого пакета підтримки на $60 млрд.
Раніше посадовці Міністерства внутрішньої безпеки США видали наказ, який фактично призупиняє дію низки програм, що дозволяли мігрантам тимчасово оселятися в Сполучених Штатах, включно з ключовою ініціативою, яка забезпечувала в'їзд для українців. Для біженців з України передовсім зупинена програма підтримки спонсорами Uniting for Ukraine.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.