Росія хотіла не допускати в Україну іноземну зброю та скоротити чисельність Збройних Сил України, на Заході кажуть, що ці та інші цілі рф за два роки великої війни не змінилися
Російський президент володимир путін публічно натякнув, що він буде відкритий до обговорення питання про припинення війни в Україні на умовах Москви. Умови угоди, яку, ймовірно, він хоче укласти, можна побачити в проєкті мирного договору, складеному російськими та українськими делегаціями у квітні 2022 року. Росія прагнула обмежити все - від чисельності військ й танків в Україні до максимальної дальності стрільби українських ракет. Наразі західні політики та аналітики кажуть, що після двох років боїв ці цілі росії залишаються в основному незмінними.
Про це пише The Wall Street Journal з посиланням на документ, датований 15 квітня 2022 року. В ньому описується, як учасники переговорів по обидва боки прагнули покласти край бойовим діям, погодившись перетворити Україну на "постійно нейтральну державу, яка не бере участі у військових блоках", заборонивши їй відновлювати свої збройні сили за підтримки Заходу і залишивши Крим під фактичним контролем росії.
Проте домовитися все ж не вдалося. Масштаби російських воєнних злочинів в Україні стали очевидними, а військове становище України покращилося, й Захід став постачати зброю для підтримки Києва.
У WSJ нагадали, що сьогодні Україна заявляє, що не почне мирних переговорів, поки рф не виведе свої війська з країни. Видання зауважує, що два роки війни озлобили українську громадську думку проти будь-якої мирної угоди, а президент України Володимир Зеленський попередив, що будь-яке припинення бойових дій просто дасть змогу росії переозброїтися і краще атакувати Україну надалі.
За даними WSJ, у проєкті угоди на умовах Москви йдеться про те, що Україні, попри можливість вступу до ЄС, не буде дозволено вступати у військові союзи, такі як НАТО. Також на українську землю не допускатиметься іноземна зброя, а Збройні сили України скоротять до певного розміру.
Так, проєкт договору з Україною передбачав заборону на іноземну зброю, "включно з ракетною зброєю будь-якого типу, збройними силами й формуваннями". Москва хотіла, щоб чисельність Збройних сил України становила 85 тисяч військовослужбовців, 342 танки й 519 артилерійських систем. Українські переговорники натомість хотіли мати 250 тисяч військовослужбовців, 800 танків й 1900 артилерійських знарядь. Росія хотіла, щоб дальність дії українських ракет була обмежена 40 кілометрами.
Щодо окупованих територій України, то Кримський півострів, який захопила рф, залишиться під впливом Москви й не вважатиметься нейтральним, йдеться в документі. Питання щодо сходу України, захопленого й окупованого росією 2014 року, не було включено до проєкту, залишивши його на розсуд путіна і Зеленського під час особистих переговорів. Москва також наполягала на тому, щоб російська мова діяла нарівні з українською в уряді та судах, що, згідно з проєктом документа, не було підтримано Києвом.
Український президент неодноразово висловлювався щодо неможливості проведення переговорів з рф на умовах Москви. Зеленський наголошує, що розмова з росією можлива після виводу російських військ з української землі.
Востаннє Зеленський коментував переговори з російським диктатором володимиром путіним 25 лютого під час пресконференції. Зеленський у відповідь на питання журналіста спитав, "чи є сенс говорити з глухою людиною?". Втім, додав, що Україна може запропонувати йому майданчик, де він зможе визнати поразку росії у війні.
Також тоді Зеленський пояснив, чому він не візьме слухавку, якщо раптом посеред ночі йому зателефонує путін. Річ у тім, що путін не користується мобільним телефоном. А Зеленський натомість не працює з "телеграфом 1917 року".
"У нього ж немає мобілки. Як він (путін - ред.) мені подзвонить? А я з телеграфом 1917 року не працюю", - пожартував президент.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
У нашому відео ми дослідимо сутність податкових перевірок, які тривають вже трохи понад місяць. Ми спілкуємося з відомим українським адвокатом Андрієм Шабельниковим, який розглядає цей процес як серйозний елемент протистояння між бізнесом і державою. Ми також обговоримо можливість переходу до моделі, де держава концентруватиметься на ризикованих бізнесах, залишаючи білий бізнес певною мірою у спокої. Приєднуйтеся, щоб дізнатися більше від Андрія Шабельникова.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.