Потенційна загроза стосується двох десятків студентів з України, але у Гарварді наразі ще не дали жодного роз'яснення ситуації з навчанням
Українські студенти Гарварду невдовзі можуть втратити дозволи на навчання. Така загроза стосується близько 20 українців, що здобувають освіту у цьому виші. Причиною стали зміни у міграційній політиці США, але у самому Гарварді рішення вже назвали незаконним і можливо будуть скасовувати його у судах. Водночас жодної чіткості щодо подальшої долі студентів з України немає. Виш фактично зайняв "німу" позицію.
Про те, що українські студенти втратили можливість навчатися у Гарварді, пише "Суспільне". Зазначається, що очільниця Департаменту внутрішньої безпеки Крісті Ноем розпорядилася припинити сертифікацію Гарвардської програми для міжнародних студентів і учасників обмінів.
Відтак, це змушує як новозарахованих, так і вже чинних студентів з-за кордону обирати між переведенням до іншого університету в США, пошуком альтернативної програми за кордоном або ж взагалі призупиненням навчання на невизначений термін. Серед тих, хто вже найближчим часом має ухвалити рішення, — близько двадцяти українців.
Причиною такого кроку стало небажання Гарварду надати записи про поведінку іноземних студентів, яких Департамент намагався отримати раніше. У листі до університету, з яким ознайомився кореспондент Суспільного у Вашингтоні, Ноем звинуватила Гарвард у тому, що він "створює небезпечне середовище на кампусі, яке вороже налаштовано до єврейських студентів, пропагує симпатії до ХАМАС".
Університет тимчасово втратив право приймати іноземців на наступний навчальний рік за студентськими та дослідницькими візами категорій F і J. Студенти, які вже навчаються, повинні знайти інші освітні установи для продовження навчання.
“Нехай це послужить попередженням для всіх університетів та академічних установ по всій країні”, — наголосили у заяві Міністерства внутрішньої безпеки.
У Гарварді рішення адміністрації Трампа назвали "незаконним" і, ймовірно, оскаржуватимуть його в суді. Речник університету Джейсон Ньютон зазначив, що виш відданий справі підтримки здатності Гарварду приймати іноземних студентів та науковців, які походять з понад 140 країн.
Суспільне поспілкувалося з українськими студентами, які нині навчаються у Гарварді. Через побоювання щодо можливих наслідків за публічні висловлювання — зокрема, відрахування або навіть арешти, які вже траплялися з іноземцями в США — усі респонденти побажали залишитися анонімними.
Як розповідають студенти, про вимоги Департаменту внутрішньої безпеки вони дізналися з новин. Водночас жодної офіційної інформації від університету наразі не отримували.
"Все що є зараз – це стаття у "Крімзон", студентській газеті Гарварду. Тобто по факту, адміністрація ніяк не прореагувала наразі", — розповідає одна зі студенток.
Знайти інший виш за короткий термін украй складно, особливо для українських студентів, які здебільшого навчаються за рахунок повної фінансової підтримки Гарварду. Аналогічних пропозицій від інших американських вишів немає, тож деякі студенти розглядають варіант зробити паузу у навчанні в надії повернутися наступного року. Проте втрата стипендії, житла і харчування стане серйозним випробуванням для багатьох.
"Мій тато зараз не працює, тому що у мами і бабусі є проблеми зі здоров'ями. Зараз, перебуваючи в Америці, я фінансово не залежу від своєї родини", — зізнається студентка.
Уже раніше цього року кілька українських студентів втратили можливість працювати в університетських лабораторіях через скорочення федерального фінансування на дослідження.
Конфлікт між адміністрацією Трампа та Гарвардом загострився після того, як минулого місяця уряд заморозив $2,2 мільярда фінансування. Це сталося після відмови університету виконати вимоги, зокрема щодо змін у програмі для іноземних студентів.
"По факту, після 30 квітня, коли вони відправили якусь інформацію до Департаменту внутрішньої безпеки, ніякої комунікації щодо міжнародних студентів не було. І ми взагалом думали, що все, здається, обійдеться", — ділиться ще одна студентка.
У своєму листі до Гарварду Крісті Ноем вказала, що університет двічі "не впорався" з наданням звіту про поведінку іноземних студентів. Вона надала ще 72 години на виконання вимог, попередивши про можливі адміністративні або кримінальні наслідки в разі подання недостовірних даних.
Працівники Гарварду, з якими поспілкувалося Суспільне, висловлюють занепокоєння: зменшення кількості іноземних студентів може "послабити академічні здібності як установи, так і, потенційно, американської академічної спільноти в цілому".
У 2024–2025 навчальному році в Гарварді навчалося 6793 іноземних студенти — третина від загальної кількості. Оплата навчання і супутні витрати є вагомою частиною фінансів університету: лише торік Гарвард заробив на цьому 1,4 мільярда доларів, або 21% свого операційного бюджету.
У США 24 січня розпочалося масштабне полювання на нелегальних мігрантів. Це найбільша в історії облава на нелегалів. Адміністрація президента США Дональда Трампа планує депортувати з країни 1,44 млн людей.
Прессекретарка Білого дому Каролін Левітт пояснила умови депортації зі США. За її словами, уряд Сполучених Штатів депортуватиме громадян, які залишилися на території країни після закінчення терміну дії візи. Такі особи вважатимуться нелегалами.