Їх вже виробляють серійно, літають добре, але з меншою потужністю, ніж очікувалося
Українські дрони-камікадзе масовано атакують росію, як це відбулося у ніч проти 26 листопада. Такий “подарунок” росіяни отримали у відповідь на атаку, що відбулася напередодні. Ба більше, безпілотники, які використовують українські захисники, називають аналогами іранських “шахедів”, адже вони схожі навіть візуально. Втім, наші дрони наразі все ж виявилися поки що менш потужними.
Інформатор згадує, що відомо про українські “шахеди”. Генеральний директор Укроборонпрому Герман Сметанін в інтерв’ю Європейській правді казав, що в Україні розробляють потужні моделі, які за характеристиками схожі на “Shahed 136” з дальністю 1000 км.
“В Україні багато державних та приватних виробників. У нас є аналог "шахеда", а є і більш потужні моделі, бо "шахеди" так далеко не літають. Ми зараз зосередились на виробництві більш складних та дорогих проєктів з високими характеристиками”, – казав на початку листопада Сметанін.
За його словами, такий БПЛА розробляється спільно з іноземними партнерами, однак не уточнив, з яких саме країн. Так само не уточнив, де їх збирають, з міркувань безпеки. Ще тоді він заявив, що ці дрони вже “літають та вибухають”, а захисники їх активно замовляють.
Крайній результат застосування дронів-камікадзе, які називають аналогами “шахедів”, українці побачили зранку 26 листопада. Вночі вони атакували російські міста, зокрема, Тулу та Москву. Росіяни традиційно відзвітували про “збиття всіх цілей”, але у Тулі безпілотник влетів у житловий багатоповерховий будинок.
Дрон врізався у вікно та підірвався. Однак його потужності не вистачило для того, щоб вибити шибки. Водночас російські дрони-камікадзе б’ють по Україні “болючіше”. Зокрема, під час обстрілу Києва у травні 2023 року ворожий “шахед” вибухнув над дахом житлового будинку та значно пошкодив верхні поверхи.
Влітку Інформатор побував у “лабораторії українських “шахедів” – головному майданчику для дослідження російських злочинів в Україні. Там спеціалісти вивчають те, що опинилося у них “на руках” – ворожі ракети та, власне, “шахеди”, які терористи запускали по наших містах. Зокрема, їх там розбирали, збирали, ремонтували та досліджували буквально по шматочках.
Ймовірно, вчені вивчали технологію ворожих ударних БПЛА, а результат роботи ми бачимо вже зараз. “Пташки” схожі зовні, добре літають (сягають Москви) та, скоріш за все, коштують відносно недорого. І хоча результат поки що – пошкоджені квартири росіян, вигляд яких надто не змінився навіть після вибуху, мешканцям країни-терористи варто звикати до вибухів. Українські дрони-камікадзе, найімовірніше, ставатимуть потужнішими, тому і наслідки у держави-терориста будуть відповідними.
Крім того, нещодавно міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін заявив, що в Україні налагодили серійне виробництво аналогів “шахедів”. Неназваний державний завод виготовляє десятки безпілотникі на місяць.
“Починаючи з того, що називають "українським "шахедом", ми не кажемо назву цього продукту, але вийшли на серійне виробництво його і зараз (виробляємо - ред.) десятки на місяць, продовжуючи багатьма іншими позиціями, які ми раніше виробляли зовсім мало, а зараз маємо пристойні цифри”, – сказав він.
У ніч проти 26 листопада українські “шахеди” атакували територію росії. Російське міноборони заявило, що у Московській, Смоленській, Брянській, Калузької та Тульській областях начебто збили 20 дронів. Загиблих немає. Мер Москви Сергій Собянін уточнив, що збитий під Подільським апарат мав намір атакувати столицю, а аеропорти Домодєдово та Жуковський протягом години вранці припиняли роботу, але обмеження вже зняли.
Відомо, що в Тулі один із БПЛА влетів у житлову багатоповерхівку та незначно пошкодив вікно однієї квартири. Там ніхто не постраждав.
Як виявилося, атака на рф була спецоперацією ГУР. Таким чином українські військові перевіряли російську ППО на “дирявість”. Усі результати наразі невідомі, адже влада рф заявила про збиття всіх цілей, але справжня ситуація може відрізнятися.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.