Національний банк протягом 2023−2024 років виконував комплексну роботу, спрямовану на реалізацію стратегічного заходу Нульова толерантність до російського та білоруського програмного забезпечення на фінансовому ринку
Національний банк зажадав від банків та фінустанов протягом 21 дня прозвітувати про вирішення проблеми з використанням програмного забезпечення російського та білоруського походження. Про це йдеться у телеграмі НБУ № 57−0008/86444. Про це 18 листопада повідомляє Мінфін.
У документі наголошується, що таке ПЗ «може нести суттєві ризики», про які регулятор говорив і раніше. Звіт потрібний за двома пунктами:
«Додатково повідомляємо, що Національний банк протягом 2023−2024 років виконував комплексну роботу, спрямовану на реалізацію стратегічного заходу «нульова толерантність до російського та білоруського програмного забезпечення на фінансовому ринку», — йдеться у листі № 57−0008/86444.
До цього в банківській системі неофіційно підтверджували використання програмного забезпечення країни-агресора, у тому числі в держбанках. Хоча й визнавали ризики зі зломами наших банків та атаками хакерів, які спостерігалися неодноразово. Іноді вони виливались у збої у роботі інтернет - банкінгів та мобільних додатків, через які українці тимчасово не могли здійснювати потрібні платежі.
У матеріалі керівниці Централізованої закупівельної організації ДП Українські спеціальні системи Анастасії Скок, опублікованій на сайті Держспецзв'язку вказувалося, що попри санкції проти Росії та повномасштабне вторгнення, російський софт не тільки продовжує використовуватись в Україні. Деякі організації його ще й продовжують закуповувати. Така безвідповідальність — не тільки фінансування воєнної агресії проти України, але й кришка труни над безпекою бізнесу. Щоб захиститись від більшості загроз, достатньо дотримуватись правил кібергігієни та приділяти достатньо уваги закупівлям або користуватись послугами ЦЗО. 15 квітня 2023 року президент України Володимир Зеленський ввів на 10 років санкції проти технологічних компаній з РФ: як-от «Яндекс», VK, «1С», Positive Technologies та багатьох інших. Це не перший випадок запровадження санкцій проти російських програмних продуктів. Проте 1С продовжує працювати в країні під новим брендом Business Automation Framework (BAS). Численні вакансії від українських компаній на рекрутингових сайтах свідчать про те, що бізнес і нині активно використовує 1С. Серед них — найбільші українські ритейлери електроніки та інших товарів, компанії, що працюють в галузі безпеки та автоматизації, аптеки тощо. Українські органи влади, перебуваючи під більшим контролем з боку держави, відмовились від 1С. Як зʼясувалось, вони так само час від часу закуповують послуги та сервіси, повʼязані з російськими компаніями. Навіть під час повномасштабної війни.
"На жаль, серед публічних закупівель програмного забезпечення, оголошені через платформу Prozorro, є такі, в яких просліджується російський слід. Наприклад, російська система для автоматизації процесів Directum, зокрема плагін для підпису документів українським КЕП, постачання ноутбуків через компанію з російським корінням та багато іншого. І проблема тут не лише в тому, що користувачі віддають кошти російським компаніям, з чиїх податків фінансуються війська країни-агресорки. Такими діями ми самі даємо ворогу ключі до наших інформаційних систем. І це — питання національної безпеки. З 2 194 кіберінцидентів, які опрацювала торік Урядова команда реагування на компʼютерні надзвичайні події CERT-UA, більшість можна повʼязати з хакерськими угрупованнями, що фінансуються або повʼязані з рф", - вказувалося у матеріалі.
Щоб зламати інформаційні системи нашої країни, російські хакери вдаються до багатьох методів: розсилають шкідливе програмне забезпечення, яке допомагає їм красти облікові дані та іншу інформацію, викладають на торенти зламане офісне програмне забезпечення, щоб потім слідкувати за організаціями, які його встановили, використовують технічні вразливості. Що відбувається, коли українські організації встановлюють російське програмне забезпечення на компʼютери? Вони фактично дають доступ російським компаніям до своєї інформації. Російські компанії співпрацюють з російським режимом — по-іншому в автократіях не буває. Тож ті, хто використовує російський софт або загалом недбало ставляться до програмного забезпечення, спрощують роботу російським спецслужбам. Що робити бізнесу та державним органам, щоб мінімізувати загрозу?
Для 74 центральних органів виконавчої влади України закупівлі за 50 кодами ДК є обовʼязковими та безоплатними. Сюди входить як програмне забезпечення, так і електроніка — сервери, ноутбуки, компʼютери. Проте інші органи центральної та місцевої влади також можуть звертатися до ЦЗО ДП «УСС» для організації закупівель на їхню користь. Ця послуга платна, водночас вона позбавляє організацію головного болю щодо проведення тендерів, перевірки контрагентів та якості закуплених товарів і послуг. Невідкладно повідомляти про кіберінциденти та кібератаки CERT-UA, своїх партнерів та інші компанії галузі. Швидкість реагування на кіберінциденти — надзвичайно важлива. Чим швидше буде повідомлено про загрозу, тим швидше вдасться її нейтралізувати. Найкраще — це звʼязатись з CERT-UA заздалегідь, не чекаючи на атаку, і встановити контакт, який буде використаний для швидкого обміну даними в разі загрози. Фахівці команди надають допомогу у дослідженні та нейтралізації атаки організаціям всіх форм власності. Якщо хакери зламали одну організацію, є ризик, що її партнери або інші організації відповідної індустрії також постраждали. Тому важливо не замовчувати загрози та атаки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.