Наразі ситуація з народжуваності погана, бо 100 жінок народжують близько 95 - 100 дітей
Українки мають народжувати по троє дітей, щоб зупинити процес скорочення населення. Наразі демографічний показник значно менший: сотня жінок народжує близько 95-100 дітей. Спад народжуваності в Україні існує давно, але в останні роки він зріс. Не останню роль у цьому відіграли коронавірус та війна.
Таку думку висловив доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун в інтерв'ю для "РБК Україна". За його словами, в Україні відбувається процес старіння населення, а народжуваність впала що критичного рівня.
"Щоб населення не скорочувалось за рахунок природного чинника, 100 жінок мають народжувати 210-220 дітей. Йдеться про українок репродуктивного віку, у демографії – це від 15-ти до 49-ти років", - каже Гладун.
Утім одразу додає, що серед жінок є такі, які або не хочуть, або не можуть мати дітей. Відтак решті українок слід в середньому народжувати по троє діток.
"Тому по факту решті українок треба народжувати десь по три дитини, щоб населення не зменшувалось", - додав науковець.
Водночас показник народжуваності в Україні у 2019 році становив 123 дитини на сотню жінок, у 2021 році жінки сто жінок народжували 116 дітей, а зараз народжуваність різко впала — на сотню жінок народжується лише 95-100 діток.
Гладун визнає, що заявлені ним показники для зменшення скорочення населення не має жодна країна Європи. І це — враховуючи кращі економічні умови, рівень життя. добробут. Приміром, у ЄС сотня жінок народжує близько 150-160 діток, а найкращою є ситуація у Франції: там сотня жінок народжує близько 170-180 діток.
Гладун також скептично відноситься о ідеї, що іноземні мігранти допоможуть підняти в Україні показник народжуваності. Демографічну ситуацію в Україні вони не покращать.
Одним із виходів з ситуації Гладун називає повернення соціальних програм на дітей, які діяли ще при президентові Віктору Ющенку. Тоді українці отримували допомогу на дітей у порядку черговості. Чим більше діток — тим вища допомога.
У 2024 році смертність в Україні перевищила народжуваність у 2,8 раза. Лідером за кількістю новонароджених став Київ. А найбільше смертей зареєстрували у Дніпропетровський області. Цього ж 2024 році Україна стала країною з найвищим рівнем смертності у світі, а також посіла останнє місце за рівнем народжуваності.
В ООН кажуть, що населення України до 2100 року не буде рости, а тільки скорочуватися. За прогнозами, до 2100 року в країні залишиться тільки 15,3 млн людей. Скорочення населення в Україні буде відбуватися на тлі скорочення населення планети загалом.