Жінка запевняє, що не приховувала відомостей про дітей
Жінці призначили допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, з 01.07.2023 року по 31.12.2027 року в розмірі 2 100 гривень щомісячно. Згодом з'ясувалось, що її син помер, виплати припинили та вимагають повернути 21 тисячу гривень. Про це йдеться у рішенні Луцького міськрайонного суду Волинської області, опублікованому 12 лютого 2025 року.
29.07.2023 року жінка подала заяву про призначення їй державної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях в електронному форматі до відділу держаної реєстрації актів цивільного стану. Її електрона заява, відповідно до вимог пункту 7 Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 13.03.2019 року № 250, зі змінами, (надалі Порядок 250) передана до департаменту соціальної політики. До електронної заяви було додано відомості свідоцтв про народження її дітей:
Департаментом соціальної політики ЛМР прийнято рішення від 31.07.2023 року про призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, з 01.07.2023 року по 31.12.2027 року в розмірі 2 100 гривень щомісячно. Департаментом соціальної політики ЛМР при проведенні міграції справ із програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ в Єдину інформаційну систему соціальної сфери, відповідно до вимог Міністерства соціальної політики України, було виявлено, що один з дітей жінки, а саме син, помер, про що свідчить актовий запис 1401 від 25.08.2016 року. Департаментом соціальної політики ЛМР відповідно до вимог пункту 11 Порядку 250, зокрема про те, що виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем в якому виникли обставини, за рішенням органу соціального захисту населення, який призначав допомогу, прийнято рішення 05.04.2024 року про припинення їй виплати допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях з 01.07.2023 року, у зв'язку зі свідомим приховуванням нею відомостей про смерть одного із дітей. Рішенням департаменту соціальної політики ЛМР від 08.04.2024 року визначено обсяг надміру виплачених їй коштів допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях в розмірі 21 тисяча гривень та встановлено термін для повернення надміру виплачених коштів до 05.07.2024 року.
3 грудня 2024 року на адресу суду надійшла заява жінки про подання доказів. Вона розповіла, що в шлюбі з чоловіком народила третю дитину, сина. У зв'язку з народженням сина звернулась до Центру надання адміністративних послуг у м. Луцьку щодо призначення допомоги на новонароджену дитину. Разом з паспортом та РНОКПП працівнику ЦНАП подала свідоцтва про народження дітей і повідомила, що її старший син помер. Працівник ЦНАП роз'яснила їй, що необхідно подати свідоцтва про народження всіх дітей, і прийняла від неї три свідоцтва про народження дітей. На зворотній стороні свідоцтва про народження, провідним спеціалістом Луцького міського відділу ДРАЦС Волинської області 25.08.2016 року зроблено запис, який скріплений гербовою печаткою «Дитина померла, про що свідчить а/з №1401 складений Луцьким м/в ДРАЦС у Волинській області». Зазначає, що оскільки не приховувала відомостей про дітей і не подала Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги, виплачені їй кошти не підлягають поверненню. Просила відмовити в задоволенні позову.
Суд задовольнив позов. З жінки на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради стягнуть надміру виплачені кошти державної допомоги в загальному розмірі 21 тисячу гривень.
"Відповідачкою належним чином не доведено суду обставини, на які вона посилалася, як на підставу своїх заперечень. Так, її посилання на той факт, що нею, при зверненні до позивача було надано копію свідоцтва про народження сина, який помер, із відміткою на зворотному боці свідоцтва про народження дитини про даний факт, а, тому у неї відсутні підстави для повернення коштів, які вона отримувала на померлу дитину за період з 01.07.2023 року по 30.04.2024 року в розмірі 21 тисяча гривень, не ґрунтуються на положеннях закону. Так, суд звертає увагу, що за будь-яких умов, кошти державної допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях в розмірі 21 тисяч гривень, які були виплачені відповідачу, мають статус безпідставно набутого майна, оскільки були виплачені без достатніх правових підстав, а тому беззаперечно підлягають стягненню з відповідачки на користь позивача", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.