Українців через Viber, Whatsapp і Telegram повідомлятимуть про судові справи: що пропонують у Раді

Громадян ще й хочуть зобов'язати читати такі повідомлення й підтверджувати суду інформацію щодо їх отримання

Українців через Viber, Whatsapp і Telegram повідомлятимуть про судові справи
Українців через Viber, Whatsapp і Telegram повідомлятимуть про судові справи

Українців хочуть повідомляти про судові справи через Viber, Whatsapp і Telegram, а також зобов'язати підтверджувати отримання таких повідомлень у месенджерах. Щобільше, підтвердження хочуть зробити обов'язковим.

Саме такі пропозиції містяться у проєкті закону №8358 про дистанційне правосуддя, який Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував ухвалити в першому читанні 1 червня.

Згідно з цим законопроєктом, процесуальні кодекси, включаючи Кодекс адмінсудочинства, доповнять новими статтями під назвою "Особливості судових викликів та повідомлень на період дії воєнного чи надзвичайного стану".

Ці нові статті передбачатимуть, що суд матиме право викликати або повідомляти учасників справи та інших учасників судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання шляхом використання електронних засобів комунікації, зокрема телефонограма, СМС-повідомлення, електронна пошта або повідомлення у Viber, Whatsapp і Telegram.

У разі неможливості забезпечити повідомлення за допомогою цих засобів, інформація про дату, час і місце першого судового засідання традиційно оголошуватиметься на офіційному вебпорталі судової влади України.

Обов'язок підтвердити отримання

Громадяни-учасники судового процесу зобов'язані негайно підтвердити суду отримання та ознайомлення з викликом або повідомленням шляхом використання електронної пошти, телефонограми, смс-повідомлення або повідомлення в месенджерах.

Запис тексту такого підтвердження зберігається, а працівник апарату суду документує телефонне підтвердження, яке додається до справи й вважається відповідним підтвердженням отримання повідомлення від учасника судового процесу.

У випадку зазначеного підтвердження виклик або повідомлення вважається доставленим учаснику судового процесу з моменту його отримання або ознайомлення з ним у суді.

Нова ініціатива порушує права українців

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець висловив свої зауваження стосовно таких змін, вказуючи на можливі порушення прав громадян.

Я хочу зазначити, що запропоновані зміни можуть мати небажаний вплив, особливо в умовах воєнного чи надзвичайного стану, коли доступ учасників справи до засобів зв'язку може бути обмежений через руйнування електромереж, регулярні відключення електроенергії, кібератаки або знаходження учасників судового процесу в районах зі збройними конфліктами або тимчасово окупованих територіях, - повідомив Лубінець.

За його словами, такі обставини можуть унеможливити своєчасне ознайомлення учасників справи з відповідними викликами або повідомленнями.

Нагадаємо, раніше ми писали, що реформа судової системи в Україні опинилась під загрозою.

Підписуйтесь на наш Telegram-каналщоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube