Українці розповіли, чому країна не була готова до вторгнення РФ у 2022 році - опитування

Перед повномасштабною агресією Росії майже половина українців вважала загрозу реальною, але заходів для оборони було зроблено недостатньо

Війна з РФ
Українці вважають, що до війни з РФ можна було підготуватися краще

Опитування Київського міжнародного інституту соціології показало, що 81% українців вважають підготовку до повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році недостатньою. Найбільше претензій до політичного керівництва. Проте частина громадян визнає, що і суспільство недооцінювало загрозу.

Такими є результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Опитування показало, що перед початком повномасштабної війни у 2022 році майже половина українців (49%) вважала загрозу вторгнення реальною, тоді як 39% не вірили в такий сценарій.

Переважна більшість громадян України вважають, що заходів для протидії російському вторгненню було недостатньо. Відповідальність за це покладають як на політичне керівництво, так і на самих себе.

Протягом трьох років КМІС кілька разів оцінював громадську думку щодо рівня підготовки України до нападу. У травні 2022 року та в лютому 2025 року респондентам ставили питання, чи було зроблено достатньо для захисту держави. Обидва опитування показали переважно критичні оцінки, проте за три роки невдоволення значно зросло – якщо у 2022 році 52% опитаних вважали підготовку недостатньою, то у 2025 році цей показник сягнув 81%.

Українці вважають підготовку до війни з РФ абсолютно недостатньою
Українці вважають підготовку до війни з РФ абсолютно недостатньою

Тих, хто вважає, що Україна зробила все можливе для оборони, залишилося лише 13%, тоді як у 2022 році їх було 43%.

Чому Україна виявилася неготовою: думка громадян

Українці не мають єдиного пояснення причин недостатньої підготовки до нападу. Найпоширеніші відповіді серед тих, хто вважає, що зроблених заходів було недостатньо:

  • 41% звинувачують у цьому політичне керівництво, яке не вжило необхідних заходів;
  • 32% вважають, що самі громадяни не вірили в можливість вторгнення та не готувалися;
  • 21% наголошують на руйнівному впливі проросійських сил та агентури;
  • 16% вказують на недостатню підтримку України з боку західних партнерів;
  • 15% підкреслюють, що Росія мала значно більші ресурси;
  • 13% вважають, що військове керівництво не змогло належним чином підготувати країну до оборони;
  • 10% переконані, що навіть за три роки неможливо було повністю передбачити всі сценарії та запобігти загрозі.
Причини неготовності до вторгнення
Причини неготовності до вторгнення

Дослідження КМІС проводилося з 2 по 6 лютого 2025 року, охопивши 1000 респондентів. Опитування не включало мешканців територій, що тимчасово перебувають під окупацією, проте серед учасників були внутрішньо переміщені особи (ВПО), які виїхали з захоплених регіонів. Крім того, в дослідженні не брали участь громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Раніше опитування, проведене фондом "Демократичні ініціативи" та Центром Разумкова в серпні 2024 року, показало, що 64% українців переконані: війна з Росією була неминучою після здобуття Україною незалежності. Лише 18% респондентів вважали, що агресії можна було уникнути. Більшість українців (59,5%) також упевнені, що незалежно від того, як завершиться нинішня війна, Росія знову спробує атакувати Україну у майбутньому.

Війна РФ з НАТО та світом: прогнози

Глава Служби безпеки та інформації Чехії Міхал Куделка попередив союзників, що тиск на Україну щодо "поганого миру" може лише заохотити Москву до подальшої агресії. Він вважає, що після призупинення війни в Україні Росія може використати наступні 10-15 років для підготовки нового нападу. І тоді держава-терорист може атакувати вже Європу.

До того ж, видання The Hill поширило прогноз щодо війни в Україні. Він відображає наслідки припинення надання допомоги США Україні і зазначає, що відчути їх можуть навіть країни НАТО. Бо Росія за таких умов швидко захопить Київ та навіть Львів і піде на Європу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube