Україна зупиняє експорт електроенергії до Словаччини, а на "Укренерго" чекає перевірка: що сталося

Читать на русском

В "Укренерго" кажуть, що експорт зірвався через наявну нормативну базу, енергорегулятор це заперечує

Читать на русском
Експорт електроенергії
Експорт електроенергії до Словаччини припиняється, наразі невідомо, наскільки часу

В "Укренерго" кажуть, що експорт зірвався через наявну нормативну базу, енергорегулятор це заперечує

З п'ятниці, 21 квітня, Україна припиняє експорт електроенергії до Словаччини всього за кілька днів після його початку. Україна не може нарощувати експорт через відсутність спільних аукціонів з розподілу пропускної спроможності. В Нацкомісії з держрегулювання енергетики та компослуг (НКРЕКП) кажуть, що аукціони були зірвані, бо "Укренерго" проводило їх на пів години раніше за словацьких колег, нікого про це не попередивши. Через це регулятор ініціював позапланову перевірку "Укренерго".

Видання ExPro Comsulting пише, що згідно з даними опублікованими на аукціонній платформі "Укренерго" розділена пропускна спроможність на словацькому напрямку - 0 МВт. Видання з посиланням на джерела зазначає, що Україна не може нарощувати експорт електроенергії в країни Європейського Союзу через відсутність спільних аукціонів з розподілу пропускної спроможності.

"Раніше була досягнута домовленість між Україною та країнами ЄС (Польща, Словаччина, Угорщина) щодо того, що пропускна спроможність буде розподілятись з використанням майданчика єдиного офісу з розподілення на Joint Allocation Office (JAO). Таким чином, Україна з 21 квітня зможе експортувати електроенергію тільки до Польщі (до 75 МВт) та до Молдови (до 650 МВт, проте потреба значно менша)", - йдеться в повідомленні.

Що кажуть в "Укренерго"

В "Укренерго" на запит видання Delo.ua повідомили, що аукціони на розподіл пропускної спроможності між Україною та Словаччиною не були проведені, бо їх не дає провести чинна нормативна база. В компанії також зазначили, що використання платформи JAO потребує внесення змін до законодавства.

"При цьому питання, щодо того, як компанії "Укренерго" вдалось провести аукціони для експорту в Словаччину кількома днями раніше, якщо для цього за їх же словами не має нормативно-правової бази, залишається відкритим. Загалом, з 17 до 19 квітня обсяг експортованої до Словаччини електроенергії склав 14,4 тисячі МВт-год", - йдеться в повідомленні ЗМІ.

НКРЕКП ініціювала перевірку "Укренерго"

В НКРЕКП заперечують заяву "Укренерго" про те, що аукціони зірвалися через наявну нормативну базу. На сайті енергорегулятора зазначили, що розподіл пропускної спроможності міждержавних перетинів регулюється ЗУ "Про ринок електричної енергії" (зокрема, статтею 43) та Порядком розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, затвердженим Постановою НКРЕКП №763 від 3 квітня 2020 року.

В НКРЕКП зазначили, що "Укренерго" проводить аукціони на пів години раніше за ОСП сусідніх країн, включаючи Словаччину, що не погоджено зі словацьким оператором. Тому 19 квітня 2023 року Словаччина відмовилася надавати доступ до свого міждержавного перетину з Україною до врегулювання цього питання з "Укренерго".

Регулятор також додав, що 17 квітня направив в "Укренерго" запит щодо надання до 19 квітня інформації "стосовно здійснених НЕК "Укренерго" кроків, організаційних заходів та процесів направлених на забезпечення проведення аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів за напрямком Україна - Словаччина". Станом на 20 квітня "Укренерго" не надало інформації у строк, встановлений регулятором.

"У зв’язку з цим, на засіданні НКРЕКП 26.04.2023 буде розглянуто питання про проведення позапланової невиїзної перевірки НЕК "Укренерго", - йдеться у повідомленні НКРЕКП.

Експорт електроенергії до Словаччини

З 17 квітня Україна почала експорт електроенергії до Словаччини. Ця держава стала третьою країною Європи після Польщі та Молдови, яка почала отримувати українську електроенергію. Перед цим, 15 квітня, за даними "Укренерго" Україна та Словаччина провели аукціон з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів до Словаччини з метою відновлення експорту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.