В Україні діє близько 10 компаній, що розробляють дрони дальньої дії, більшість з них є приватними підприємствами.
У 2024 році Україна планує виготовити тисячі безпілотників з великим радіусом дії, які зможуть завдавати ударів по території росії. Український військово-промисловий комплекс наразі вже здатен виробляти безпілотники, які досягають москви та Санкт-Петербурга. В Україні діє близько 10 компаній, що розробляють такі дрони, більшість з них є приватними підприємствами.
Про це розповів віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у інтерв'ю виданню Reuters. Він відзначив, що український уряд активно сприяє розвитку індустрії виробництва дронів.
"Зростає категорія безпілотників-камікадзе дальнього радіуса дії - 300, 500, 700 і 1000 кілометрів. Два роки тому цієї категорії не існувало... взагалі", - розповів посадовець.
Українська держава виступає як венчурний інвестор і збільшує фінансування виробництва ще більшої кількості БПЛА. Зокрема, за програмою Brave1 чиновники надали близько $2,5 мільйона у вигляді грантів військово-технічним стартапам. Цю суму планують збільшити в десять разів у 2024 році.
Україна має стратегію воєнного часу за якою має скоротитись технологічний розрив з росією. Обсяги виробництва та постачання безпілотників зросли більш ніж у 120 разів порівняно з минулими періодами. У грудні 2023 року обсяги доставляння дронів зросли в 50 разів порівняно з усім 2022 роком. Українські інженери досягнули у виробництві дронів дальньої дії "певного паритету" з росією. Це відбулось завдяки подоланню бюрократії у цій сфері.
Українські дрони виробляються здебільшого приватними компаніями. Тоді як в росії виробництвом безпілотників керує держава.
"Ми зняли оподаткування комплектувальників БПЛА, спростили процедуру укладання контрактів, процедуру виведення з експлуатації. Тобто ми взяли всі блокування, з якими стикалися приватні компанії, і за пів року їх усунули, ухваливши всі необхідні закони та постанови", – відзначив Федоров.
Україна також зосереджена на розвитку внутрішнього виробництва компонентів для дронів. Така політика покликана зменшити залежність від імпорту, особливо з країн, які можуть бути союзниками Росії. Акцент робиться на локалізації виробництва та розвитку місцевих компаній.
"Тому я думаю, що якщо ми продовжимо цю тенденцію, то до кінця цього року у нас буде багато компаній, які вже виробляють більше ніж 50% своїх компонентів локально", - наголосив Федоров.
Український уряд активно працює над підготовкою операторів безпілотників. Головною задачею зараз є виробити один мільйон дронів FPV.
"За останні три місяці понад 20 підприємств уже пройшли випробування і можуть передавати боєприпаси державі. Ми платимо за кожного військовослужбовця, який приходить до цих шкіл. Зараз у нас є план перетворити це на більшу державну програму та окремо модернізувати, оновити кілька навчальних центрів і зробити так, щоб вони працювали на високому рівні", - резюмував Федоров.
Президент Володимир Зеленський 19 грудня дав двогодинну підсумкову пресконференцію за 2023 рік. На ній він пообіцяв налагодити логістику та виробництво вітчизняних дронів. Загалом у наступному 2024 році для ЗСУ планують виробити мільйон українських БПЛА. Окрім цього, у планах держави - поліпшити структуру операторів дронів. Також президенту не подобається бюрократичний радянський процес, який гальмує виробництво та логістичні можливості України. До того ж, частина дронів, які виробляють українці за кордоном, просто не доїжджають до фронту.
"Коли 26 тисяч дронів лежало на одному складі і не доїхало до фронту. Було дуже гучно на Ставці. Але не може бути таких пауз.. Я просто в шоці, як може не доїхати те, що вироблено нами. Але це ми поборемо.
Також він позитивно ставиться до виробництва дронів. І зауважив, що повинна бути також структура щодо управління цими дронами.
"У мене була зараз ставка, одне із ключових питань – виробництво дронів і постачання. Будуть отримувати наші бригади вітчизняні дрони. Щодо виробництва – мільйон дронів наступного року ми виробимо. Зробимо все, щоб так і було", - додав він.
6 лютого президент України Володимир Зеленський оголосив про створення нового виду військ у структурі Збройних сил України - Сил безпілотних систем. Він наголосив, що цей рід військ буде важливим у сучасних бойових діях на землі, в небі та на морі.
"Щойно підписав указ, який розпочинає створення у наших Силах оборони окремого роду сил – Сил безпілотних систем. І це не питання майбутнього – це те, що повинно дати цілком конкретний результат уже найближчим часом. Цей рік повинен стати вирішальним у багатьох аспектах. І, очевидно, – на полі бою. Україна реально змінила безпекову ситуацію в Чорному морі завдяки дронам. Відбиття штурмів на землі – це багато в чому робота саме дронів. Масштабне знищення окупантів та їхньої техніки – це також дрони", - заявив Зеленський.
Нагадаємо: напередодні виборів володимир путін усвідомлено відмовився від тематики військових перемог в Україні. Чому саме, і які "чорні лебеді" можуть спіткати російського диктатора, роз'яснює політтехнолог Борис Тізенгаузен.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.