«Це війна на виснаження. У ній не буде переможців, лише переможені. До цього списку поки входять Росія та Україна, які попри прагнення видати бажане за дійсне, більше втратили, ніж здобули.»
Тож якщо після перегляду виникне лише одне запитання: "Ну то вони все-таки типу пара чи ні?" - значить, ви все зрозуміли.
Ситуація в економіці є гіршою, ніж ситуація на фронті
На фоні масштабних атак Росії на енергетичну інфраструктуру, Національний банк України погіршив прогноз зростання економіки країни на 2024 рік. Згідно з новими прогнозами, очікується зниження з 3,6% до 3%. Проте, навіть з урахуванням певного підвищення у 2025-2026 роках до 4,5% та 5% відповідно, економічна ситуація залишається напруженою, а ризики того, що Україна залишиться з нульовою енергетикою зростають через ймовірні нові удари ворога.
Про те, чому в Україні важко прогнозувати позитивні зрушення в економіці, йдеться у матеріалі Інформатора "Війна в довгу: що буде з економікою України, коли РФ воюватиме роками – думки експертів". Економісти розглядають гірші сценарії із, ймовірно, найгірших.
Приміром, економіст Олексій Плотніков вважає, що ситуація в Україні не є доброю, навіть за підтримки західних партнерів, як військової, так і фінансової. Крах енергетики може наступити у будь-який момент, якщо РФ продовжить бити про енергоінфраструктурі.
"Якщо ж агресор “експериментуватиме”, то протягом одного-двох обстрілів у нас буде нульова енергетика. Промисловість у нас на низькому рівні, інші галузі теж. Побоювання щодо того, що буде з Україною в економічному плані значно більші, ніж ті, що буде у військовому. Для нас важко прогнозувати щось позитивне", - каже він.
Економіст додав, що невизначеність у війні поглиблює економічні труднощі. Фахівці сподіваються на припинення конфлікту як найкращий варіант. Проте, якщо війна триватиме, це може призвести до подальшого погіршення ситуації.
"Є надія, що війна припиниться – це був би кращий випадок. Якщо війна триватиме далі з невеликими зіткненнями на фронті, ще більше громадян будуть залучені до війська. Але якщо ворог піде у великі наступи і ми не зможемо чинити опір – можливо, буде дуже поганий сценарій – не будемо робити таких прогнозів", - додав Плотніков.
Станом на зараз в Україні працює лише третина від усіх ТЕС. У відсотковому вимірі це лише 27%. Всі решта теплоелектростанції або серйозно пошкоджені, або ж повністю зруйновані. Україна втратила 9,2 ГВт електроенергії.
Щодня в Україні запроваджують графіки відключень електроенергії, утім чи покращиться ситуація з настанням холодів - невідомо. Є ризики того, що українці роками відчуватимуть перебої зі світлом.
Щоб покращити ситуацію зі світлом, в уряді працюють як над відновлення зруйнованих об'єктів, так і над розширенням генерації. При цьому на все енергообладнання, яке ввозиться до України скасували мито та ПДВ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.