Відомий харківський митець розповів про своє творче бачення актуальних подій
Харківський художник Павло Маков захоплюється садівництвом та вважає, що Україна - це теж такий собі "сад". Однак проблема в тому, що "садівники" не знають, як за ним доглядати та що саме на ньому висаджувати. Від цього - безліч українських проблем.
В інтерв'ю "УП" Маков розповів про повернення до України з-за кордону, про сучасний стан речей у Харкові, війну тощо. "Інформатор" зібрав найцікавіші думки художника в окремий матеріал.
За словами Макова, сад - це така собі універсальна метафора присутності людини на землі. Тому що без людських зусиль він не існує.
При цьому кожен садівник, навіть якщо він молодий, розуміє, що не побачить свого проєкту в закінченому вигляді – не вистачить часу життя. Тож насправді сад - це щось стратегічне, довге, розтягнуте в часі.
"А наші "садівники" не мають стратегічного бачення. Які дерева і кущі де посадити, що робити з тим, що посадили до них, як "перетравити" минуле і спланувати майбутнє. Окремі приватні намагання доглянути наш суспільний сад не впливають на загальну картину. Це не системний підхід, не бачення саду через 200-300 років, навіть через 30. Тому ми живемо в занедбаному саду і не лише через війну", - вважає Маков.
Художник каже, що наразі в суспільстві сконцентрувалися на боротьбі із зовнішнім ворогом, і це природно і зрозуміло. Але Україна ризикує програти війну навіть не росії, а самій собі.
"Колишній харків'янин Юрій Шевельов писав, що Україна має трьох головних ворогів: росія – зовнішній ворог, "кочубеївщина" – внутрішній, п'ята колона. І третій ворог – провінціалізм. Один із тяжких наслідків цього провінціалізму – невміння цінувати своє", - каже Маков.
Він також обурюється тим, що в Європі Україну досі сприймають як країну-утопію: місце, якого не існує. А європейці вважають українську державу місцем східної культури.
"Наразі один німецький культурний часопис попросив мене відповісти на 10 запитань. Одне з них: "Скажіть, будь ласка, чого західна Європа може навчитися у східної культури?" Я їм пишу: "Вибачте, а чого ви мене це питаєте? Мені дуже цікава японська, китайська, арабська культура, особливо килими. Але я не належу до східної культури і не знаю, чого ви можете навчитися у неї. Я живу і працюю в країні, яка була хрещена в Х сторіччі". Розумієте? Ми для німців дотепер східна культура... , - розповідає Маков.
На його думку, Україна як держава не зробила чогось, щоб стати для світу частиною загального простору. І можливо, що після закінчення війни про нас знов забудуть.
"Мені в Італії один тамтешній хлоп пояснював: "Ти ж знаєш, що на Донбасі багато газу, мені вас дуже шкода, але це Зеленський з Путіним воює за той газ". Отак вони нас розуміють. І це провина нашої держави, яка нічого не зробила, щоб Україна стала для світу, хоча б для Європи, частиною загального простору, а не "східною культурою" і утопією – місцем, якого не існує. Закінчиться війна – і про нас за кордоном знову забудуть. В очах Європи ми дотепер не є садом. Для Європи ми сельва, пустош, степ. Ти ж не посадиш всіх примусово читати "Криваві землі" Снайдера", - вважає художник.
Після того, як у березні–квітні 2022-го Маков готував український проєкт "Фонтан виснаження. Висока вода" на Венеційській бієнале, художник перебував у Італії. Однак потім повернувся.
"Я почав втрачати там сенси. Зрозумів, якщо не стане України – нах@ра мені оце все?", - згадує Маков.
Друзі з-за кордону нерідко питають у нього, чи він в безпеці. Він розповідає, що в безпеці у Харкові бути неможливо.
"З-за кордону інколи питають: "Ви зараз safe?" Я відповідаю: "Safe ти чи не safe залежить від твого почуття чорного гумору і самоіронії. Харків в 25 кілометрах від кордону з Росією. Ракета летить 45 секунд, повітряна тривога лунає водночас з вибухом. Але... коли я повернувся, мені стало набагато легше і цікавіше працювати", - ділиться художник.
Відповідаючи на запитання, що може бути метафорою Харкова, художник назвав ринок "Барабашово". Однак його це дуже обурює, адже так бути не повинно.
"Навіть у назві цього ринку страшна метафора втрати Харковом своєї інтелектуальної ідентичності. Барабашов був академіком, астрономом. Він на зірки дивився! І його ім'ям назвали ринок – звісно, неумисно, а через те, що поряд була станція метро "Барабашова". Я не проти ринків, ринки є всюди, і хай вони працюють. Але не це має бути обличчям Харкова", - вважає Маков.
Цілі сторіччя поспіль росія вкладала величезні ресурси в просування своєї культури, каже Маков. Навіть експрем’єр Британії Борис Джонсон якого у нас так всі обожнюють, казав у жовтні 2023-го, що досі захоплюється російською культурою, тому що вона його певною мірою сформувала.
"Всі ці інструменти впливу росія здебільшого спрямовувала на експорт, на створення свого образу назовні, а не заради змін зсередини. Література, музика, живопис не зробили Росію цивілізованою країною. Достоєвські, Пушкіни, Чайковські, Чехови – вони програли свою битву за Росію. Труп виявився трупом, оживити його не вдалося. Це дике поле, страшне дике поле. І саме з ним ми наразі маємо справи", - каже художник.
На його думку, українці дарма підживлюють себе думками про те, що росія кудись зникне. Навіть якщо це станеться - фундаментально для України нічого не зміниться, каже Маков.
"Просто замість однієї великої росії-людожерки з'явиться багато маленьких росій-людожерів. Вона завжди буде поруч. І з нею треба буде завжди якось жити, хочемо ми того чи не хочемо. І жоден рів із крокодилами не допоможе. Не можна надихатися лише тим, що кричати "Cancel Russia!". Протистояти їй можливо, тільки будуючи своє – сильну армію, культуру, державу. Треба робити своє, потужне своє і навчитися цінувати своє", - резюмував митець.
Павло Маков є одним з найвідоміших українських художників. При цьому народився чоловік у Санкт-Петербурзі. Він - член Королівського товариства живописців та графіків Великої Британії, дійсний член Академії мистецтв України. Він є Лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка та представляв Україну на Венеційському Бієнале у 2022 році. Живе та працює в Харкові. Роботи митця виставляються в галереях України, Європи та всього світу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.