Вироблені БПЛА вже проходять випробування і мають свої перші досягнення
"Боривітер" - це степовий сокіл, який мешкає у Запорізькій області. Він здатний затримуватись на потоці вітру, а потім каменем падати вниз за своєю здобиччю без жодного помаху крила.
На честь цього короля степів запорізькі розробники дали назву своєму творінню — безпілотному літальному апарату, повідомляє Інформатор. Ми поспілкувалися з одним із творців проекту, бізнесменом, а нині волонтером Максимом Терещенком.
Максим Терещенко – запорізький бізнесмен. З 2014 року Максим залучений до російсько-української війни. Сам Максим родом з Донецької області. На жаль, нещодавно Максим втратив рідного брата – через неможливість надати йому своєчасну та необхідну медичну допомогу на окупованій території.
З 24 лютого Максим із друзями, такими самими бізнесменами, почали активно допомагати військовим, які зараз перебувають на фронтах Запорізької області. Хлопці перепрофілювали виробництво одягу для цивільних у виробництво військового одягу та амуніції: розвантажень, плитоносок, футболок, форм, наплічників. Наразі військові звертаються до Максима із запитом на ту чи іншу необхідну амуніцію. Коли це питання трохи закрили, команда Максима почали закуповувати каски, біноклі, тепловізори, дрони.
«Коли ми почали спілкуватися з військовими ближче, вони часто згадували про потребу вести розвідку на запорізькому напрямку для більш точного наведення по цілях супротивника. І я знайшов фахівців, кожен має величезний досвід у цивільній авіаційній промисловості, а зараз цей досвід вони модифікували під військову потребу. Команда спроектувала безпілотний літаючий апарат. У команді хлопці не лише з Запоріжжя, є з інших регіонів України та США. Загалом нас понад 10 людей», — розповідає Максим.
Креслення було розроблено кілька років тому одними людьми, електроніка була розроблена також кілька років тому. Спочатку за кресленнями ці літаки вирішували цивільні завдання для сільськогосподарського комплексу та нафтогазової галузі. Команда адаптувала цю розробку під воєнні цілі. Яким чином? Покращили оптику, зробили надійніше електроніку, більш просте управління. Цей БПЛА повністю автоматизований: він летить, сам налаштовується, перевіряє, коли по ньому працює радіоелектронна розвідка.
Працювати з БПЛА безпечніше для оператора, адже управління дроном має на увазі якусь близькість оператора до місця розвідки, ворог може одразу відпрацювати по ньому. БПЛА може летіти набагато далі, бачити більше, при цьому оператор буде далеко.
«У нас усі зараз працюють безкоштовно, усі волонтерять. Просто нас усіх об'єднав біль, кожен із команди щось чи когось втратив у цій війні. Зараз люди розділилися: ті, хто воює, і ті, хто допомагає їм. Мені здається, інших просто немає і бути не може. І ми такі самі: ми намагаємося застосувати свої вміння, знання та досвід для спільної справи!», — продовжує Максим.
Літальний апарат "Боривітер" - це літак, не дрон. Цей БПЛА літає за рахунок своєї підйомної сили, а не за допомогою гвинта.
Головне, що він літає далеко і має сучасну оптику. Літак здатний підніматися на висоту до трьох кілометрів. Розмах крила становить понад 3 метри.
«Є такий український літак Лелека , характеристики нашого БПЛА схожі. Його прийнято на озброєння ЗСУ у 2021 році. У нашого, можливо, не така крута «начинка», але головне, він вирішує поставлені завдання. Я пішов шляхом не закупівлі дронів, а шляхом виробництва. Таким чином допомогу військовим ми надамо швидше, і це буде дешевшим у кінцевій вартості. Особливо зараз, коли мало чого можна знайти. «Боривітер» розроблений для вирішення оперативно-тактичних завдань , і ці завдання йому підвладні!», — ділиться Терещенко.
Вироблені БПЛА вже проходять випробування і літаки мають свої перші досягнення (прим. ця інформація засекречена). Паралельно команда постійно їх модифікує. Вони удосконалюються для завдань, які необхідно закривати насамперед на запорізькому напрямку, але не лише. Наразі команда націлена на зміцнення саме нашого запорізького фронту. Надалі планується розширювати географію і по інших областях.
Для порівняння, один латвійський чи німецький БПЛА коштує близько €200 000, український БПЛА коштує близько €100 000, запорізький «Боривітер» коштує трохи менше.
«Треба розуміти, що один виліт БПЛА може завдати величезних збитків противнику. В еквіваленті втрат російського майна один виліт можна оцінити у кілька мільйонів доларів. Навіть якщо він буде збитий, то він може завдати збитків у десятки разів більше за свою вартість. Це непорівнянні втрати. Бронежилети – це пасивний захист, а БПЛА здатні тримати оборону та нападати. Коли українські війська підуть у контрнаступ, тоді ці літаки будуть очима нашої армії», – розповідає Максим.
«Зараз виробництво всіх літаків ми фінансуємо самі, допомагають такі самі бізнесмени, які вболівають за свій край і хочуть, щоб ця війна якнайшвидше закінчилася. Але нам треба випускати більше літаків та відправляти їх на фронт. Наразі це не комерційна історія. Можливо після закінчення війни наша розробка буде цікава інвесторам. Зараз ми розуміємо, що війна не закінчиться сьогодні, необхідно забезпечити наших військових такими літаками», — підсумовує Максим Терещенко.
Кошти, які збирає Фонд Максима Терещенка йдуть на потреби українських військових на запорізькому напрямку, а також на виробництво нових БПЛА.
Для всіх бажаючих допомогти реквізити нижче:
PAYPAL: maksymmobile@gmail.com
ПРИВАТБАНК: 4731 1856 2861 8271
MONOBANK: 4441 1114 0444 0566
BTC: bc1q2evwv5tje3cyytqz2f8yahlee49rv6ludvdjrg
ETH (ERC20): 0x79f10dee13152e462d6c32bd54ed703c016802ac
USDT (TRC20): TFKFYqVrroFgd75rQ2ySqVTQF6oNtTPwRR
Ми будемо слідкувати за успіхами цієї пташки - розвідника на фронтах Запорізької області .
Слава українській нації!