Напередодні президент США заявив, що намагається розібратися з тим безладом, які залишили йому Обама та Байден, коли Крим передали Росії без єдиного пострілу
У Путіна побачили збіги з позицією адміністрації президента США Дональда Трампа. Це сталося після того, як американський глава заявив, що Крим нібито належить Росії. Трамп напередодні скаржився, що півострів передали РФ без єдиного пострілу, а в Україні немає можливостей воювати ще кілька років. Президент США нарікав на безлад, який йому доводиться впорядковувати після політки Барака Обами та "сонного" Джо Байдена.
У РФ вмить побачили синхронність у риториці Трампа з офіційною лінією Кремля щодо Криму. Прессекретар Дмитро Пєсков на прохання журналістів прокоментував заву Трампа про "російський" Крим. Він сказав, що мирні переговори тривають і наразі зарано розголошувати умови. Пєсков повторив позицію Лаврова, який днем раніше заявив, що Росія не розкриватиме хід переговорів зі США щодо України.
"Робота продовжується. Зараз попередньо говорити про якісь умови зарано. Ця робота не може вестися в публічному форматі, вона може бути тільки в дискретному форматі", - сказав він.
При цьому Пєсков додав, що багато позицій Трампа щодо війни "збігаються з нашою позицією".
Президент США Дональд Трамп розкритикував статтю в The New York Times, де йшлося, що його вчинки вигідні Росії. У статті, під назвою "Як Трамп сприяє інтересам Путіна", розглядається ймовірність визнання Криму російським та інші кроки у процесі мирних переговорів щодо України.
Зазначається, що Трамп натякнув на визнання Криму частиною Росії ще до укладання формальної угоди. Він заявив в інтерв'ю Time: "Крим залишиться з Росією". Такі дії суперечать політиці його першого президентського терміну (2017–2021). У 2018 році США прийнли Кримську декларацію, де засудили "спробу анексії" Криму Росією та відмовилися визнавати російські права на півострів.
На думку американського президента, навіть якщо йому вдасться укласти "найкращу угоду в історії" між Росією та Україною, "провальний The New York Times" все одно критикуватиме її.
"Пітер Бейкер, вкрай упереджений і бездарний письменник з The [New] Times, виконав вказівку свого редактора і написав, що Україні слід повернути собі території, включаючи, як я розумію, Крим, і висунув інші безглузді вимоги, щоб зупинити бійню, гіршу з часів Другої світової війни", - написав Трамп.
Він дорікнув Бейкеру в тому, що той не згадав, як втрата Криму Україною "без єдиного пострілу" сталася за Барака Обами, який обіймав посаду президента до Трампа, хоча журналіст не засудив Обаму за це.
"Це війна сонного Джо Байдена, а не моя. Це була програшна справа з самого першого дня, і її взагалі не мало статися — і не сталося б, якби я тоді був президентом. Зараз я просто намагаюся розібратися з тим бардаком, який мені залишили Обама та Байден, і який це жахливий бардак", — підкреслює Трамп.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що Київ у жодному разі не визнає втрату Криму. На це Дональд Трамп різко відповів: "Ніхто не вимагає від Зеленського визнати Крим російським, але якщо він прагне повернути його, чому вони не билися за нього 11 років тому, коли його було передано Росії без єдиного пострілу?".
Позицію Києва з цього приводу Трамп вважає шкідливою для переговорів.
"Ситуація для України важка: у нього (Зеленського, - ред.) може бути мир або він може воювати ще три роки, перш ніж втратить всю країну", - заявив Трамп.
Згодом Зеленський визнав, що Україні не вистачає зброї для повернення Криму. 26 квітня він і Трамп зустрілися на похороні Папи Римського Франциска. Зеленський описав зустріч як "дуже символічну, яка має потенціал стати історичною", якщо буде досягнуто загальних результатів. Він розповів, що лідери обговорили "повне та безумовне припинення вогню".