У Німеччині заговорили про припинення військової допомоги Україні - чи є тут зв'язок із розслідуванням підриву Північних потоків

Головною причиною заяв щодо відсутності джерел фінансування для допомоги Україні є бюджетний дефіцит в Німеччині, проте справа яхти "Андромеда" та питання причетності українців до диверсії із газопроводами можуть впливати опосередковано, хоча остаточного рішення немає, кажуть експерти

Північні потоки, військова допомога Україні
Інформатор дізнався думку експертні з цього питання

Медіа повідомляють про можливе припинення Німеччиною постачання зброї Україні. Вперше про це повідомив таблоїд Bild, але, як повідомляють експерти, такий розвиток подій насправді обговорюють німецькі політики. Цікаво, що тема про можливі обмеження допомоги Україні спливла одразу після гучного скандалу навколо розслідування причетності України до підриву "Північних потоків" восени 2022 року. Тож питання: чи пов’язані результати розслідування щодо потоків, що отримала німецька поліція та можливим рішенням про припинення допомоги? Берлін образився на Київ? Інформатор спробував у цьому розібратися.

Хибний слід у справі про підрив Північних потоків

Статья The Wall Street Journal викликає сумніви
Image
Україна може мати відношення до операції, проте причетність Залужного, про якого згадує WSJ, малоймовірна - для цього потрібні не ЗСУ, а спецслужби, кажуть експерти, опитані Інформатором

У неділю німецьке видання Bild опублікувало статтю, в якій стверджувалося, що Німеччина може призупинити постачання зброї Україні після 2025 року. Причина? Недостатнє фінансування. Але тут є важливі нюанси: навіть до 2025 року деякі обіцянки щодо поставок можуть залишитися невиконаними.

Танки Leopard
Танки Leopard 1A5, що постачає Німеччина, мають надважливу роль для ЗСУ.

Нагадаємо, на 2024 рік вже заплановано кошти для України у розмірі близько восьми мільярдів євро. Запланований максимальний ліміт на 2025 рік становить чотири мільярди євро і, зважаючи на все, його вже переброньовано - тобто, ймовірно, заявки від України на цю суму вже отримані. Тож з забезпеченням додаткових потреб Києва у зброї можуть виникнути проблеми.

Проте вже наступного дня у соціальних мережах з’явилася інформація, що Німеччина продовжує передачу зброї, зокрема систем ППО IRIS-T. Це виглядає як спроба спростувати інформацію Bild і продемонструвати, що ФРН все ще підтримує Україну.

 

Чому в Німеччині обговорюють припинення допомоги Україні

Основна причина - це складнощі з фінансуванням. Німеччина, як класична бюрократична держава, дуже суворо дотримується законодавства. І наразі у бюджеті країни немає статей, які б за законом можна було б додатково спрямувати на допомогу Україні. Тим паче ФРН зіткнулася з проблемою - в бюджеті є дефіцит в 16 млрд євро.

Повномасштабна війна у Східній Європі не розглядається Берліном як "надзвичайна ситуація", через яку німецький уряд мав би екстренно виділяти додаткові гроші. Виходить, що навіть якщо є політичне бажання допомагати, законодавча база цього не дозволяє. Тому заяви про припинення допомоги з'являються вже не вперше.

Є ще один важливий аспект - Німеччина хоче, щоб фінансування України здійснювалося за рахунок заморожених російських активів в Європі. Це питання обговорюється вже давно, і ця ідея має підтримку не тільки в Німеччині, але й в інших країнах ЄС. Проте на цей момент конкретного механізму для реалізації цього рішення не створено. Тож заява Німеччини могла б прискорити створення цих механізмів. Але поки заяв щодо припинення допомоги на високому рівні не спостерігалося. 

Це ймовірно свідчить, що жодних остаточних рішень ще не прийнято. Канцлер Німеччини Олаф Шольц на момент виходу публікації Bild взагалі був у відпустці.  

 

Де брати гроші: найчутливіше питання з початку війни

З початку війни дискусії про те, звідки взяти гроші на допомогу Україні, у Німеччині не вщухають. Це не лише питання для уряду, але й для всієї німецької політичної арени.

В правлячій парламентській коаліції "світлофор" (СДПГ, Зелені та Вільна демократична партія) ці суперечки теж продовжуються. Зелені, які є найбільшими прихильниками України, водночас втратили фінансування на свої екологічні програми через те, що частина грошей з призначених для того фондів була спрямована в Україну. Це викликає невдоволення всередині партії.

Соціал-демократична партія Німеччини (СДПГ), яку критикують з різних боків, опинилася під прицілом як правих, так і лівих радикалів. Ліві радикали звинувачують партію у зраді, і це відображається на електоральних настроях, де радикальні сили отримали найбільшу підтримку за останній час. В результаті уряд намагається захистити себе від цієї критики, зокрема шляхом таких заяв.

 

Чи є зв’язок із вибухами на "Північних потоках"?

У суботу газета Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung повідомила про лист міністра фінансів Крістіана Лінднера на адресу міністра оборони Бориса Пісторіуса і міністра закордонних справ Анналени Бербок. У ньому йшлося про те, що Німеччина не зможе профінансувати додаткову військову допомогу Україні, крім тієї, що вже запланована. Своєю чергою політолог і керівник російських програм Фонду Фрідріха Еберта Алекс Юсупов коментує можливий зв'язок між скороченням військової допомоги Україні та розслідуванням підриву "Північного потоку":

*Якщо дуже старатися, можна знайти зв'язок між вибухом і спробою арешту підозрюваного в Польщі та медійною ситуацією, яка виникла довкола цього. Це, звичайно, впливає на настрої в уряді, коли ухвалюється рішення писати такі листи про припинення допомоги Україні чи ні. Тобто зв'язок певною мірою існує. Але насправді бюджетний процес і кризова ситуація з бюджетами, яка почалася не вчора і не позавчора, є головною причиною таких рішень*, - сказавв експерт.

Підрив Північних потоків
Підрив Північних потоків відбувся 26 вересня 2022 року, наразі німецька поліція повідомила, що у причетності до цієї події підозрюється принаймні один громадянин України.

Юсупов також зазначає, що нещодавні події, як-от невдала спроба арешту підозрюваного в Польщі та пов'язана з цим критика, піднімають градус напруги в дискусіях про національні інтереси. Однак, на його думку, це не має прямого впливу на конкретні бюджетні рішення. Також відомо, що скорочення допомоги до 2025 року вже обговорювали навесні 2024 року. Тобто заяви щодо цієї ситуації сприймаються, як очікувані, а не сенсаційні.

Своєю чергою колишній співробітник СБУ та військовий експерт Іван Ступак також каже, що розслідування підриву "Північних потоків" та можливе припинення допомоги Україні не є пов'язаними між собою речами. Більш за те, Ступак висловив думку, що у разі необхідності ФРН знайде шлях продовжити фінансування військової підтримки Києва у 2025 році, хоч наразі це питання не вирішене.

"Про бюджетні проблеми в Німеччині було відомо ще раніше. Там дірка в бюджеті в 16 млрд євро. У 2024 році німці свої зобовʼязання щодо допомоги виконають, вони самі про це кажуть. Однак далі можливі труднощі. Скоріш за все, вони ухвалять бюджет в якомусь вигляді, а потім його в екстреному режимі доопрацюють. Такі ж процеси відбуваються і з українським бюджетом - постійно фінансування переміщується з одних статей видатків на інші", - розповів Ступак Інформатору.

Отже, ситуація з постачанням зброї Україні Німеччиною складна і вона залежить від багатьох факторів - бюрократії, політики, бюджету та міжнародних відносин. Однак одне можна сказати точно - остаточне рішення ще не прийнято, подальший розвиток подій залишається невідомим, і ситуація з розслідуванням диверсії на російських газопроводах на це не впливає. Принаймні не впливає відчутно. 

Раніше Інформатор повідомляв, що канцлер Німеччини Олаф Шольц, який нещодавно повернувся з відпустки, пропрокоментував інформацію про скорочення підтримки України, яку розповсюдили ЗМІ. Шольц запевнив, що усі плани щодо військової підтримки, які мав Берлін, вважаються чинними та виконуються. Проте Шольц не торкався питання про те, чи збережеться у майбутньому така ж ситуація. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube