Навіть коли мозок виглядає нормально, він все ще може нести ознаки травми
Приховані аномалії виявлені в мозку бійців, які пройшли через фронт. Нове дослідження показало, що багаторазовий вплив ударних хвиль під час виконання бойових завдань може залишити тривалі сліди в мозку та вплинути на його роботу. Притому що, навіть якщо зміни не видно на стандартних скануваннях мозку, пише ScienceaAlert. Сьогодні, за умов повномасштабного вторгнення РФ в Україну, це неабияк стосується здоров'я бійців ЗСУ, Нацгвардійців і всіх українських захисників.
Британські дослідники провели дослідження американських солдат, щоб краще зрозуміти, як травми від вибухів бомб можуть збільшити ризик черепно-мозкової травми. Так, військовослужбовці з високим рівнем впливу вибухів показали помітні відмінності у тому, як взаємодіють різні області мозку. Ці відмінності з'являлися разом із симптомами більшої тяжкості на нейропсихологічних тестах.
"Ми виявили, що військовослужбовці з більшим впливом вибухів мали більш серйозні симптоми, включаючи проблеми з пам'яттю, емоційні труднощі та ознаки посттравматичного стресового розладу. Їхній мозок демонстрував слабшу зв'язність у ключових областях", - пояснили лікарі.
У дослідженні взяли участь 212 військовослужбовців, які мали в анамнезі повторюваний вплив вибухів. Вони пройшли низку сканувань мозку та психологічних оцінок, адаптованих для оцінки здоров'я ветеранів.
Дослідники ж шукали докази так званих невидимих травм, які не виявляються на звичайних магнітно-резонансних томографах. Такі види впливу на мозок часто не враховуються, а це ускладнює дікування ПТСР.
Результати показують, що навіть коли мозок виглядає нормально, він все ще може нести приховані ознаки травми.
"Ми також помітили, що певні області мозку насправді були більшими у осіб, які зазнали більшого впливу, що може відображати довгострокові зміни тканин, такі як рубцювання. Це не ті травми, які завжди можна побачити неозброєним оком, але вони реальні - і тепер ми можемо почати їх вимірювати", - розповіли вчені.
Дослідження також вдалося створити більш повну карту того, як травма призводить до змін у зв'язках мозку, а звідти - до клінічних симптомів. Вони вважають, що це допоможе в лікуванні.