"Ми використовуємо всі засоби для захисту нашої країни, тому ми не будемо вдаватися в деталі. Але ми просто даємо зрозуміти, що ми здатні та можемо відповісти"
"І поки весь світ чекає на диво від Трампа, дай Бог, ми з вами маємо не чекати, ми маємо не втрачати стійкості. Ми маємо пахати. Треба працювати кожен день, всім народом на стійкість всієї держави. Порізно виграти у цій битві просто неможливо"
Сонце увійде в активний і заповзятливий знак Стрільця: підвищиться наш ентузіазм, енергійність, бажання діяти, змінювати своє життя
Артист презентував нове музичне відео «7000 АЛЛО» у якому постав у стильних образах, зовсім незвичних для свого іміджу. Ця робота стала фундаментом для нового творчого напрямку виконавця.
Це перший у світі веганський лосось із нитчастих грибів
Вченим вдалося надрукувати лосось з мікрогрибів на 3D-принтері. Веганське рибне філе, надруковане в такий спосіб, його вже можна знайти на полицях австрійських супермаркетів. Дослідники працювали над харчовими продуктами, надрукованими на 3D-принтері, протягом кількох років. Починали з чизкейків, створених за допомогою лазера, а також м’яса, вирощеного в лабораторії. Про це повідомляє Iflscience.
"З віхою промислового 3D-друку харчових продуктів ми вступаємо в творчу харчову революцію, еру, коли їжа створюється точно відповідно до потреб клієнтів", - зазначив генеральний директор компанії Revo Foods, що надрукувала філе риби, Робін Сімса.
Альтернатива лососю виготовляється з мікопротеїну, який походить із нитчастих грибів. Що стосується поживності, то продукт містить цілий ряд вітамінів та - як і тваринний аналог - омега-3 жирні кислоти. Також він містить багато білка, а саме 9,5 грамів на 100 грамів. Хоча це все одно менше, ніж вміст білка в тій самій кількості звичайного лосося.
Та як би там не було, а друк їжі в майбутньому здатен забезпечити землян їжею, оскільки кількість риби в світових водах стрімко зменшується. Існує також проблема шкідливих викидів у води, що впливає на якість живої риби, яку відловлюють.
Чи розлетиться альтернатива лососю з прилавків, поки невідомо. Виробник філе вважає, що ключ до успіху таких продуктів "полягає у відтворенні автентичного смаку". Та так чи інакше зрозуміло, що комерційний випуск їжі, надрукованої на 3D, може ознаменувати нову еру у її виробництві.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.