В адміністрації визнали, що система Шлях на старті повномасштабної війни працювала з обмеженнями. Рішення про виїзд ухвалювала комісія, до якої входили СБУ, прикордонники та поліція
У Львівській обласній військовій адміністрації відреагували на журналістське розслідування NGL.media, в якому йдеться про виїзд щонайменше восьми чоловіків з України під час війни за зверненнями неіснуючої організації з підписом російського імператора Олександра III і логотипом "Газпромбанку". У заяві Львівської ОВА зазначається, що після початку повномасштабної війни у 2022 році державі довелося в авральному порядку забезпечити роботу системи "Шлях" - механізму для швидкого ввезення гуманітарної допомоги. Через технічні та юридичні обмеження в умовах воєнного стану перевірка усіх звернень була вкрай складною.
У відповідь на публікацію NGL.media адміністрація заявила, що діяла в межах доступних технічних і правових можливостей. Порушників, які не повернулися, - лише 3,7%. Ось як саме відповіли в ОВА:
"На той момент у держави не було програмного забезпечення, яке б дозволяло перевіряти кожне звернення з необхідною глибиною. І ми, як обласна адміністрація, діяли в рамках тодішнього нормативного поля та наявних технічних можливостей", - йдеться в офіційній відповіді.
В адміністрації наголосили, що рішення про надання дозволів ухвалювались колегіально - спеціальною комісією за участю представників Держприкордонслужби, СБУ та Нацполіції. За даними Львовської ОВА, з понад 50 тисяч осіб, які отримали дозвіл на виїзд, лише 1920 порушили терміни перебування за кордоном. Це становить лише 3,7%.
"Обираючи між повною зупинкою виїздів (і зривом волонтерської допомоги фронту) та ризиком поодиноких порушень, ми обрали друге - щоб армія не залишилась без підтримки", - відповіли у Львівській ОВА.
Нагадаємо, згідно з матеріалом NGL.media, у 2022 році Львівська ОВА отримала щонайменше п’ять звернень від фейкової організації "Гуманітарна надія нації". У листах було виявлено логотип російського "Газпромбанку" та підпис Олександра III - російського імператора, який помер у 1894 році.
На підставі цих звернень дозвіл на виїзд отримали щонайменше вісім чоловіків. Сім із них, за інформацією журналістів, так і не повернулися. Один із них - Артем Лущан, виїхав разом із радником голови ЛОВА Олексієм Шевчуком, однак назад повернувся лише Шевчук. У ЛОВА заявили, що знають лише про одного чоловіка, який порушив термін перебування за кордоном, і дозвіл йому скасували.
Львівська ОВА наголосила, що не має повноважень контролювати переміщення осіб через державний кордон - цим займаються виключно ДПСУ та правоохоронні органи. Адміністрація запевнила, що співпрацює з правоохоронцями в межах кожного розслідування:
"Ми співпрацювали, співпрацюємо і будемо співпрацювати з правоохоронцями в розслідуванні кожного випадку, аби всі порушники були притягнуті до відповідальності", - відповіли в ОВА і подякували журналістам за виявлені факти можливих зловживань.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.