У Литві запровадили «закон про дерадянізацію»: що це означає

Весь світ намагається викорчувати наслідки розповсюдження радянщини

У Литві запровадили «закон про дерадянізацію»: що це означає
У Литві запровадили закон про дерадянізацію: що це означає

13-го грудня в Литві пройшло голосування за «закон про дерадянізацію». За його прийняття проголосували 103 члени Сейму. Він забороняє пропаганду тоталітарних та авторитарних режимів у громадських місцях. 

Про це повідомили в LRT. Незабаром закон має підписати президент. У підсумку новий закон стане такою-собі базою для того, аби прибрати з громадських місць Литви символів тоталітаризму та авторитаризму. Мова йде про пам’ятники, меморіали, а також назви вулиць, площ і так далі. 

Крім цього, не можна буде згадувати осіб, які активно брали участь в політичних, військових та репресивних структурах окупаційної влади. Змінити доведеться і назви організацій, подій чи дат, що символізують згадані режими чи їхню ідеологію. У громадських об’єктах заборонено буде встановлювати знаки військової агресії цих режимів проти іншої держави. Так, знаки радянської окупації Литви в 1940-1941 і 1944-1990 роках, нацистської окупації у 1939-1944 роках теж під забороною.

Нові правила не розповсюджуються на музеї, архіви, бібліотеки (навіть у разі виставок). Подібні речі мають інформувати населення про наслідки діяльності цих режимів. Використовувати предмети, що стосуються цих режимів, для освіти, науки, мистецтва чи колекціонування теж можна. 

Литовський центр досліджень геноциду та опору або муніципальна влада зможуть визнавати громадські об'єкти такими, що пропагують тоталітарні або авторитарні режими та їхні ідеології. Спеціальна міжвідомча комісія повинна буде попередньо представити свою оцінку. Генеральний директор Центру геноциду повинен буде не пізніше ніж через п'ять робочих днів після висновку цієї комісії ухвалити рішення або про вилучення громадського об'єкта, або про його збереження.

Закон має набути чинності 1 травня 2023-го року. Поки що у Литві діє тільки адміністративна відповідальність за демонстрацію, розповсюдження чи пропаганду деяких конкретних символів тоталітарних чи авторитарних режимів. 

Що цьому передувало

Литва історично знайома з деструктивною діяльністю загарбницьких диктаторських режимів. СРСР двічі окупував територію країни. Деякі представники виду росіян й досі кричать про те, наче територія Литви – теж «ісконно русская», чи непокоять місцеву владу. 

13-го грудня Сейм Литви прийняв рішення продовжити на три місяці надзвичайний стан, що діє на кордоні з рф та Білоруссю. За це рішення проголосували 70 членів Сейму. Існує ризик, що росія далі захоче спробувати загарбати Литву. 

Нагадаємо, що Байден підписав закон про захист одностатевих шлюбів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube