На тлі заяв грузинської влади про український слід на Майдані в Тбілісі в українському МЗС заявляють про непричетність України до грузинських подій
Нинішні протести у Грузії почали порівнювати з українськими Майданами. Зокрема, влада Грузії вважає, що події розвиваються за сценарієм, подібним до українського. У Міністерстві закордонних справ України різко відреагували, порадивши натомість не йти білоруським шляхом.
Водночас Міністерство закордонних справ України засудило порушення прав людини та закликали світ не залишати без наслідків насильство проти мирних грузинських демонстрантів. У МЗС закликали розмежовувати процеси та порадили владі Грузії не втягувати Україну у внутрішньополітичні процеси у своїй країні, навіть якщо і говорити про "український сценарій" протестів.
"Грузинському уряду слід припинити лякати своїх людей міфічним "українським сценарієм", реалізовуючи у цей час на практиці "білоруський сценарій". Україна була і залишається прихильною демократичним перетворенням у Грузії та її подальшій європейській та євроатлантичній інтеграції, що відповідає інтересам грузинського народу", – заявили в МЗС.
Окрім того, українські дипломати висловили солідарність з грузинськими колегами-дипломатами, які публічно виступили проти рішення уряду Грузії про вихід з порядку денного переговорів про вступ до ЄС. Та нагадали, що під час Революції Гідності деякі "горезвісні українські політики намагалися розвернути Україну зі шляху до ЄС у російське ярмо".
Грузинський прем’єр Іраклій Кобахідзе 2 грудня сказав, що опозиції не вдасться повторити український сценарій 2014 року. Він додав, що протести фінансуються з-за кордону та мають на меті підірвати незалежність країни.
"Ми не раз говорили, що "нацмайдан" в Грузії не відбувся і ніколи не відбудеться. Заходу не вдасться добитися українізації Грузії", - сказав він.
30 листопада він говорив, що "сценарій Майдану" не може бути реалізований в Грузії, оскільки "на відміну від України, Грузія є незалежною, в ній діють сильні інститути, а керують нею досвідчені та мудрі люди". Також він подякував поліції, яка протистоїть протестувальникам.
Також тему "українізації" грузинських протестів підігрівали російські пропагандисти. Наприкінці жовтня заявилося, що у Грузії на акціях протесту були заплановані провокації. Для цього нібито привезли у Тбілісі снайперів, яких "підготували в Україні". А інциденти буцімто планувалися "за сценарієм Майдану".
Окрім того, під час передвиборчих перегонів місцеві політики в рекламі використовували кадри зруйнованих Росією українських міст. Опозиційні грузинські телеканали тоді відмовилися пускати в ефір ці ролики.
Зазначимо, що протести у Грузії розпочалися після звісток про те, що уряд має намір відкласти процес євроінтеграції на чотири роки. Вуличні акції біля будівлі парламенту тривають вже кілька днів та ночей поспіль, вони закінчуються сутичками з поліцією, яка застосовує спецзасоби у спробах розігнати демонстрантів.
Тим часом протести на вулицях Тбілісі тривають вже чотири дні й тільки набирають обертів. У них бере участь молодь, переважно студенти, а лідерка опозиції, президентка Саломе Зурабішвілі, закликала і школи висловити прихильність протестному руху, перервавши навчальний процес.
"Після університетів настала черга шкіл висловити свою солідарність з протестами по всій Грузії", - написала вона в Х.
Міністр освіти Грузії Олександр Цуладзе вимагає, щоб державні школи та виші негайно відновили навчальний процес. Приватним навчальним закладам він пригрозив позбавленням авторизації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.