У Китаї заговорили про необхідність розблокування українських портів: як це вплине на ситуацію

Читать на русском

Китай має серйозний вплив на путінську росію

Читать на русском
У Китаї заговорили про необхідність розблокування українських портів: як це вплине на ситуацію

Китай має серйозний вплив на путінську росію

Проблема заблокованих росією чорноморських портів перестала стосуватися виключно України. Через неможливість вивезти українське зерно вона стала загальносвітовою. Про це говорили і на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, і в Токіо на саміті Чотирьохстороннього діалогу з безпеки (Quad), до якого входять Австралія, Індія, США та Японія. 25 травня з цього приводу висловився навіть Китай, який усі три місяці знищення росією українських міст зберігав мовчання.

Інформатор вирішив розібратися, чи допоможе зміна позиції Піднебесної змінити ситуацію у Чорному морі та на світових ринках продовольства.

Що сталося

24 травня член Держради КНР, міністр закордонних справ Ван І провів по відеозв'язку зустріч із головою МЗС ФРН Анналеною Бербок, повідомляє агентство «Сіньхуа».

«Сторони провели обмін думками щодо проблеми продовольства, яка стала наслідком української кризи. Китай ніколи не залишиться байдужим у важливих питаннях, що викликають занепокоєння міжнародної спільноти, заявив Ван І. У ситуації, що склалася, міжнародне співтовариство має сприяти якнайшвидшому припиненню вогню та забезпечити "зелений канал" для експорту зерна з росії та України, і Китай готовий підтримувати контакти з усіма сторонами. , зазначив він», - повідомляє агентство.

Важливо зазначити, що Китай має серйозні економічні інтереси в Африці і зовсім не зацікавлений у тому, щоб нестача продовольства в цьому регіоні призвела до серйозних наслідків. З іншого боку, на думку багатьох аналітиків, Китай має серйозний вплив на путінську росію. Його найяскравіший приклад світ побачив на початку 2022 року, коли ініційована росією інтервенція військ ОДКБ у Казахстан раптово припинилася. На думку більшості експертів, не без впливу Китаю. 

2022 рік мав стати роком чергових тріумфів Комуністичної партії Китаю та особисто її лідера Сі Цзіньпіна. На осінь заплановано ХХ з'їзд партії, на якому товариша Сі буде втретє обрано її генеральним секретарем або не обрано. Перешкодити переобранню може економічна криза, яка частково пов'язана з регулярними ковідними локдаунами, частково - з економічною політикою Китаю, частково - з проблемами, створеними політичним та військовим авантюризмом путіна. Він обіцяв Сі «спецоперацію», але нічого не вийшло. І тепер китайцям треба вирішувати неприємні питання: зростають ціни на нафту, газ, продовольство, порушено класичні правила суверенітету та територіальну цілісність. Все це не надто тішить Піднебесну.

Що буде далі?

Економіст Михайло Крапивко вважає, що продовольча криза відкриває нові можливості для України отримати потрібну військову допомогу.

«Україні достатньо продовольства для власних потреб, але виникла потреба у ньому у світі. Чи маємо ми просити інші країни допомогти нам вирішити світову проблему? Ми маємо свої проблеми: нам не дають зброю середнього радіусу дії, ракети середньої дальності, якими ми могли б накривати аеродроми, з яких стартують літаки, які бомбять наші міста. Нам не вистачає протикорабельних ракет середньої та великої дальності, щоб вирішити питання Чорноморського флоту. Сьогодні світ має звертатися до України та надавати їй необхідну допомогу, щоб Україна могла допомогти миру забезпечити продовольчу безпеку», - каже Михайло Крапивко.

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що в цьому випадку (як і в історії про необхідність закрити небо над Україною) не варто сподіватися на пряму військову допомогу. Дипломатичні шляхи теж не працюють, бо росія є недоговороспроможною і про це відомо з 2014 року. 

«У цьому випадку допомога може бути лише одна: постачання необхідних технічних засобів. Українські порти блокують російський флот. Наші партнери не будуть з ним воювати і не вестимуть переговори з путіним про те, щоб він сам добровільно розблокував порти. Але вони можуть постачати нам ракети. Досвід потоплення крейсера "Москва" показує, що ЗСУ здатні використовувати їх ефективно. Якщо Україна отримає достатньо протикорабельних ракет, будь-яких (британських, американських, а може бути і китайських), вона зможе сама потопити достатню кількість кораблів, щоб у Росії не було фізичної можливості заважати торгівлі», - каже Сергій Гайдай.

Виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Інституту сходознавства Академії наук України Ігор Семиволос вважає, що заява китайського дипломата є добрим знаком для України.

«У керівництві Комуністичної партії Китаю є різні погляди на події в Україні. Є проросійське військово-політичне крило, а є прагматичне економічне. Заява Ван І – добрий для України сигнал, який виходить з «економічного блоку». Це не комплексна зміна підходів Китаю, але результат активності всередині правлячої у КНР групи», - каже він.

Щодо можливих шляхів вирішення проблеми, окрім постачання Україні зброї, Ігор Семиволос називає такі:

«Обіцянкам росії про «зелені коридори» вірити не можна. Ця країна поводиться як пірат. Інший варіант – супровід торгових кораблів кораблями НАТО. Але проти цього може заперечити Туреччина (якщо, звичайно, не йтиметься виключно про кораблі самої Туреччини). Крім того, цей шлях загрожує ризиком прямого військового зіткнення флоту росії та НАТО. Цього ніхто не хоче, тому буде продовжено спроби політичним тиском змусити росію деблокувати порти. І заява Китаю говорить про цю версію. Однак не слід забувати, що росіяни не відмовилися від ідеї висадити з моря десант для захоплення Одеси та Миколаєва. А для цього їм потрібні військові кораблі. Як два ці різновекторні процеси можна узгодити у фізичному просторі Чорного моря, поки що незрозуміло».

Керівник групи моніторингу прав національних меншин В'ячеслав Ліхачов вважає, що заява Ван І – це символічна підтримка на рівні риторики, як тиск на росію – який росія очевидно використовуватиме під час переговорів, пропонуючи пропуск торгових судів як деяку «поступку», на яку росія може піти в обмін на послаблення режиму санкцій. 

Тим часом, 26 травня Нед Прайс, представник Державного департаменту США, заявив, що Сполучені Штати не погодяться на відміну санкцій в обмін на розблокування українських портів, як це пропонує рф.

«Ми, звісно, ​​не знімемо наші санкції у відповідь на порожні обіцянки. Я думаю, що ми маємо – всі мають – вагомі підстави скептично ставитися, коли чуємо різні обіцянки та пропозиції з боку Росії», – сказав він.

Інформатор продовжує стежити за розвитком подій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.