У ЦВК пояснили, скільки реально треба часу, щоб організувати повоєнні вибори в Україні: доведеться змінювати закон

Протягом місяця після закінчення воєнного стану ЦВК повинна оголосити парламентські та президентські вибори, але цього часу замало

вибори в україні
Олег Діденко розкрив нюанси щодо післявоєнного голосування

Для підготовки виборів в Україні після завершення воєнного стану треба більший період часу, ніж той, який визначений законодавством. Для цього, ймовірно, доведеться змінювати виборчий закон. Також багато чого буде залежати й від умов, в яких опинилася країна.

Про це заявив голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко в інтерв’ю Українській правді. Він розповів, чого очікувати щодо майбутніх виборів в Україні.

"Чинне законодавство передбачає алгоритми того, як мають відбуватися вибори після завершення воєнного стану. Але через вплив повномасштабної війни ми потребуємо коригування тих процедур. Зараз, здається, є такий консенсус у суспільстві й серед політиків, що для підготовки виборів після завершення воєнного стану треба більший період часу, ніж той, який визначено законодавством", - зазначив Діденко.

За його словами, це означає, що або під час воєнного стану, або після закінчення його дії доведеться змінювати виборчий закон. Виходячи ж із чинних норм, зазначив посадовець, протягом місяця після закінчення воєнного стану ЦВК повинна оголосити парламентські вибори, і сам виборчий процес має тривати 60 днів. Рішення про призначення виборів президента Верховна Рада має ухвалити знову ж таки упродовж місяця після закінчення воєнного стану, а виборчий процес у цьому разі триває 90 днів, уточнив голова ЦВК.

"Чи достатньо цього місяця для підготовки виборів? Якщо ми говоримо про голосування, яке буде демократичним і відповідатиме стандартам, то, мабуть, що ні. Всі це розуміють", - заявив він.

Відповідаючи на запитання, скільки часу треба для того, щоб підготуватися до початку виборчої кампанії, Діденко зазначив, що воно "провокує низку зворотних питань, без відповіді на які дуже важко говорити про строки":

"В яких умовах ми опинилися? У нас є деокуповані території чи немає? У нас є оновлене виборче законодавство, яке визначає особливості проведення повоєнних виборів? Які саме процедури там закладені? Чи такого закону взагалі немає? Про які вибори ми говоримо: президентські, парламентські, місцеві, всі одразу? У нас є фінансування підготовчих процедур? Що у нас з безпекою, що у нас із інфраструктурою виборчою? Що у нас із голосуванням за кордоном?"

На його думку, чим більше часу буде, тим краще можна організувати виборчий процес. Чим менше часу - тим, відповідно, гірше.

Вибори в Україні

Ще зовсім нещодавно Сполучені Штати намагалися переконати Україну провести президентські та парламентські вибори. Наголошувалося, що вибори можна провести навіть під час війни й до кінця 2025 року. Це питання особливо актуальне, якщо Київ зможе укласти перемир’я з Москвою найближчими місяцями.

Згідно з законом, вибори в Україні можна проводити, коли вже не буде діяти воєнний стан. Про це, зокрема, нагадував заступник голови ЦВК Сергій Дубовик. Втім, навіть тоді необхідно буде якісно готуватися до них, наголошував він.

Нагадаємо, українці проти проведення виборів до закінчення війни - про це свідчить опитування КМІС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube