Ексголовком ЗСУ згадав іспано-британського філософа-песіміста ХХ століття, який казав, що війна не завершиться, допоки не зміниться людська природа: про що казав Сантаяна
Залужний виступив 17 жовтня із промовою у Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House. Промова фактично підтверджувала важливість Плану перемоги. Також ексглавком та посол України у Великій Британії підкреслив, що був правий раніше, коли у 2023 році попереджав, що війна перетворюється на довготривалу, позиційну та виснажливу. Він майже утримався від заяв щодо допомоги з боку союзників, проте описав, чого потребує Україна в умовах нового формату війни, що вже триває. Та завершив промову яскравою цитатою Сантаяни.
"Я прийшов сюди не критикувати Захід чи НАТО. Я абсолютно розумію, що Україні, навіть за Будапештським меморандумом, ніхто нічого не винен. Україна щодня б’ється за виживання. Я всього лиш хочу, щоб пан Джордж Сантаяна був не правий. Або ми, людство, у чиїх руках доля 21 століття, були розумними і пам’ятали своє минуле, щоб не пережити його в майбутньому", - заявив Залужний.
Джордж Сантаяна - філософ та гуманіст XX століття. Він не був військовим теоретиком, але у своїх творах торкався тем, пов'язаних із війною, конфліктами та історією. Деякі його вислови за звучанням та змістом нагадували слова давньогрецьких філософів. Через це деякі з них помилково приписувалися Платону.
Погляди Сантаяни були песимістичними. Він не вірив у можливість тривалого миру, оскільки розумів, що конфлікти — це частина того, як люди і держави взаємодіють. Без радикальних змін в основах людської поведінки та міжнародних відносинах вони будуть продовжуватися.
Йдеться про відому фразу Сантаяни: "Кінець війни побачать лише мертві". Вона означає, що деякі війни закінчуються, коли закінчуються люди, здатні воювати. Але суперечносты між країнами та націями не вирішуються. І це означає, що війни відновлюватимуться. Сантаяна висловив цю думку наприкінці Першої світової війни та мав рацію.
Через два десятиліття почалася Друга світова війна, ще більш кровопролитна та руйнівна. Тут у промові Залужного прослідковується чітка аналогія з розмовами про мирні переговори, до яких Україну підштовхують західні союзники.
Цей вислів був помилково приписаний Платону та відомий під цим ім'ям у деяких контекстах, зокрема на меморіальній дошці в американській військовій академії Вест-Пойнт. Це одна з причин, чому фраза так міцно закріпилася в популярній культурі.
У висловлюванні Залужного є фраза, що майже повністю повторює іншу цитату Сантаяни: "Ми, людство, у чиїх руках доля 21 століття, були розумними і пам’ятали своє минуле, щоб не пережити його в майбутньому". Цю цитату також приписували Платону.
Сантаяна наголошував на важливості пам’яті та розуміння історичних подій для досягнення прогресу та миру. У контексті сучасних глобальних конфліктів і викликів ця цитата звучить особливо актуально.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.