Апарат має фюзеляж типу дельта-крило, подібний до Shahed-136, але значно менший. Всі частини та блоки китайського походження
Російська армія почала активно використовувати новий тип безпілотників, які імітують Shahed-136, але є фактично фальшивками. Створені вони з китайських деталей. Ці дрони застосовуються як фальш-цілі, щоб виявляти українські системи ППО, проводити розвідку, а в окремих випадках — і щоб доставляти вибухівки вагою до 15 кг.
Про це повідомило Головне управління розвідки Міністерства оборони України. За даними ГУР, Зовні цей БПЛА нагадує Shahed-136 — має схожий фюзеляж типу «дельтакрило», проте за розмірами значно менший.
В ГУР додали, що дрони вся його «начинка» — повністю китайського походження. Майже половину ключових комплектуючих постачає компанія CUAV Technology, яка спеціалізується на виробництві модулів та систем для безпілотників. Зокрема, йдеться про автопілот, контролер польоту, навігаційні модулі, антени, сенсори повітряної швидкості тощо.
Цікаво, що ще в жовтні 2022 року CUAV заявляла про припинення постачання продукції до України й Росії, аби уникнути військового використання. Втім, у 2023 році у РФ публічно представили безпілотник вертикального зльоту як «власну розробку», хоча він виявився просто купленим товаром тієї ж китайської компанії — його можна знайти на AliExpress.
Окрім CUAV, у новому дроні використовуються:
Крім того, дрон оснащений китайською копією австралійського модуля RFD900x, що дає змогу передавати дані на відстані до 40 км у прямій видимості. Цей модуль забезпечує як зв'язок між безпілотником і наземною станцією, так і між кількома БпЛА, що підвищує ефективність ведення розвідки.
За даними ГУР, деякі з цих комплектуючих Росія вже використовувала у своїх інших дронах — зокрема, двигуни DLE у БпЛА "Гербера" та "Пародія", а сервоприводи KST — у Shahed-136 та керованих авіаційних бомбах.
Після масованої атаки на Київ у ніч проти 4 липня Служба безпеки України виявила на уламках російських ударних дронів Shahed (у РФ — "Герань") деталі китайського виробництва. Йдеться, зокрема, про елементи з маркуванням компанії Suzhou Ecod Precision Manufacturing Co., Ltd — ця назва була зазначена на кріпленнях, які використовуються для запуску дрона з катапульти.
СБУ підтвердила, що йдеться саме про китайські комплектувальні, і їхні фахівці досліджували знайдені компоненти. Тепер в ГУР офіційно підтвердили цю інформацію.
Попри багаторазові повідомлення про те, що КНР постачає зрою Росії, у КНР це заперечують. Раніше речник МЗС КНР Лінь Цзянь відповів на слова Володимира Зеленського, який повідомив, що Китай постачає Росії артилерійські боєприпаси й порох, а також бере участь у виробництві певних видів озброєння безпосередньо на території РФ.
У відповідь у Пекіні заявили, що «китайська сторона ніколи не передавала летальної зброї жодній зі сторін конфлікту». Також в КНР говорили, що Китай суворо контролює експорт товарів подвійного призначення і «завжди виступає за мирні переговори та припинення бойових дій».
Пекін наполягає, що займає «нейтральну» позицію у війні та надає перевагу дипломатичному врегулюванню. Водночас західні союзники та Україна вже неодноразово повідомляла про зростання залежності російської військової промисловості від китайських технологій і компонентів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.