Туреччині та Німеччині дали пів року на компроміс щодо донер-кебабу: можливо, доведеться змінити назву

Якщо Туреччині вдасться отримати від ЄС право на захист назви традиційної страви, донер-кебаб доведеться продавати в Європі під іншою назвою

Донер-кебаб
Єврокомісія виділила півроку Туреччині та Німеччині на компроміс щодо донер-кебабу

Європейська комісія (ЄК) 27 вересня дала Туреччині та Німеччині рівно шість місяців на досягнення компромісу щодо кулінарної суперечки століття про донер-кебаб. Рецепт цієї мегапопулярної страви в обох країнах радикально відрізняється. Відтак, Туреччина зажадала, щоб у Європі дотримувалися традиційного рецепта, зберігаючи таким чином культурний спадок турків. Якщо Туреччина виграє у цій кулінарній суперечці - у Німеччині назву цієї страви доведеться змінити. Там часом у країнах Європи прибуток від донер-кебабу сягнув 3,5 млрд євро на рік, а в Німеччині – 2,3 млрд євро. Любов європейців до донер-кебабу прищепили саме турецькі мігранти, але з часом її рецепт страви сильно змінився.

Про кулінарну суперечку століття пише британський журнал The Economist. Журналісти зазначають, що нещодавно Туреччина попросила в Євросоюзу охоронний статус для донер-кебабу, оскільки рецепт популярної в Німеччині страви значно відрізняється від традиційного варіанту. Донер-кебаб з'явився в Німеччині в 1970-х роках, коли в країну прибуло багато робітників з Туреччини.

Класичний рецепт, який Туреччина хоче захистити, включає м’ясо, рис, помідори, гострий перець. Як правило, така начинка подається в лаваші. Донер-кебаб, який набув популярності в Європі, зазвичай складається з капусти та листя салату. Начинку рясно змащують соусами, зокрема часниковим, і загортають у лаваш. Через ці відмінності в рецепті Туреччина звернулася за підтримкою до ЄС на захист традиційного способу приготування страви.

Видання зазначає, що турецькі вимоги передбачають використання яловичини або курки. Спосіб маринування та нарізки м’яса також може бути захищений правилами ЄС.

Продажі донер-кебабу в Європі складають близько 3,5 млрд євро на рік, а в Німеччині – 2,3 млрд євро. Якщо Туреччині вдасться домогтися від ЄС права на захист назви традиційної страви, донер-кебаб доведеться продавати в Європі під іншою назвою.Тим часом ціна на донер-кебаб в Європі значно зросла – в середньому близько 10 євро за порцію.

Що за страва донер-кебаб?

Донер-кебаб годинами смажиться на рожні
Донер-кебаб годинами смажиться на рожні

Слово "донер" походить від турецького дієслова dönmek, що означає "вертіти". Страва смажиться годинами на рожні й нарізається, коли м’ясо стане хрустким і рум’яним. У Туреччині цю страву спершу спочатку готували з баранини та продавали тільки на тарілці. Однак у 1970-х роках турецькі мігранти в Берліні вирішили подавати його в булочці та змінили рецепт, щоб зробити його особливим для берлінців.

Рецепти кебабу

Тим часом, Інформатор підготував рецепт кебабу від Євгена Клопотенка. 

Інгредієнти:

  • 500 г яловичого або телячого фаршу;
  • 5 картоплин;
  • 1 ч. л. меленого коріандру;
  • 1 цибуля;
  • 1 лимон (сік одного лимона);
  • 1 томат (за бажанням);
  • 2 ч. л. меленої паприки;
  • 1 пучок петрушки (за бажанням);
  • 50-70 мл холодної води;
  • сіль за смаком.

Спосіб приготування: фарш змішати з меленою паприкою, меленими коріандром і сіллю. Додати у фарш сік половини лимона, щоб отримати невелику кислинку.

Влити до фаршу холодну воду й добре перемішати. Так кебаби будуть більш соковитими.

Нарізати півкільцями ¼ цибулини. Картоплю розрізати на 4 частини і відварити 10 хвилин до напівготовності. Викласти картоплю на сковороду або деко, додати паприку, цибулю, сік половини лимона й сіль.

Сформувати з фаршу кебаби і викласти на деко, застелене пергаментом. Запікати кебаби в духовці при 200 градусах 10 хвилин на режимі конвекції і ще 10 на режимі грилю. Якщо у вас немає таких режимів, можна запікати 15-20 хвилин. Водночас потрібно запікати й картоплю, їй вистачить 15 хвилин.

Готовий кебаб із картоплею викласти на петрушку, при бажанні додати півкільця цибулі й томату.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube