Три роки президентства Зеленського: основні заяви з інтерв'ю політика

Глава держави вважає, що переговори України та росії рано чи пізно відбудуться

Три роки президентства Зеленського: основні заяви з інтерв'ю політика

Сьогодні, 21 травня, президент Володимир Зеленський дав інтерв'ю на честь третьої річниці свого перебування на посаді.

Про головні заяви глави держави повідомляє Інформатор із посиланням на пресслужбу Офісу президента.

Зеленський про перемогу:

Я думав, що закінчити можна буде виключно дипломатично. Зараз я розумію, що закінчення теж буде дипломатичним, але, на жаль, я думав, що це діалог, який має відповідний термін, що в цьому діалозі можна буде знайти відповіді на багато питань та багато рішень з російською стороною. Я справді так вважав. А зараз це як автомобіль і не бензиновий, і не електрокар, тому й війна така – складна, і перемога буде дуже складна, вона буде і кривава, вона точно буде у бою, але кінцівка точно буде у дипломатії, я впевнений у цьому, тому що є деякі речі, які, крім як за столом переговорів, ми не зможемо завершити. Тому що ми хочемо повернути все, а рф хоче все не віддати.

Про початок повномасштабного вторгнення:

Ми розуміли, що відбувається підготовка та чи інша. Обсяг чи зухвалість того, результат чого ми побачили з вами, ніхто не розумів до кінця. Одна справа, коли ти розумієш, що з боку білорусі, напевно, підуть танки, а інша справа, що росія піде крізь білорусь на тебе. А інша річ, коли саме з білорусі летять ракети. Така різниця, здається, невелика. Попереджали, що були меседжі, що з того боку може початися наступ технікою... Тому до того, що відбувається, ніхто не знав.

За словами президента, всі готувалися до різних варіантів, різні держави мали свою підготовку і попередження. Але більше деталей, якими володіла Україна, ніхто не знав.

Я б почав розмову про цей наступ з жовтня місяця. Те, як ми готувалися, що відбувалося, які були меседжі, які були перші економічні, фінансові, кібер, блокування, дефіцит бензину, як це відбувалося, зменшення обсягів енергоносіїв тощо. Я почав би з вересня-жовтня. Хоча, справедливо починати з 2014 року, але про повномасштабне, я вважаю, цей гібридний артобстріл розпочався ще восени.

Про чисельність української армії:

Ви бачите результат роботи 700 тисяч вояків, щоб захищати таку територію... У країнах НАТО є відповідна зброя, яка здатна захистити небо від перших ракет. Чи можна було підготуватися до війни? Я вважаю, що ми були непогано підготовлені, вони не знали багато про що. Усі аналітики казали, що вони зайдуть за 2-3 дні... Лопатою виграти війну неможливо. Вони нам казали: рийте окопи, а ми їм казали: дайте зброю».

Зеленський про Маріуполь:

На сьогодні вивезено цивільних, медиків, тяжко поранених з "Азовсталі". Вивезено. Найближчим часом, не днями навіть, завершиться вивезення всіх. Структура складна. Домовлялися, що розблокуванням займатимуться західні партнери. Я сотні разів промовляв із лідерами різних держав надання мені зброї, щоб військовим шляхом ми дійшли до Маріуполя. Є те, що є. Хлопці отримали від військових сигнал, що вони мають повне право вийти, щоб зберегти своє життя. На сьогодні вони вивезені, чи у процесі. Далі все залежить від того, що на себе брали ООН, Червоний Хрест, Російська Федерація — що вони (захисники Маріуполя - ред.) будуть у безпеці і чекатимуть того чи іншого формату обміну.

Я думаю, закінчиться процес, яким керує сьогодні розвідка — вивіз, виведення та підготовка до діалогу, обміну тощо. Забиратимемо їх додому. Це те, що ми маємо зробити разом із усіма партнерами, які брали на себе відповідальність.

Про перемогу:

Зеленський заявив, що вважатиме перемогою, якщо Україні вдасться повернутися до лінії розмежування на 24 лютого.

Ніхто просто так нічого не дає. Без зайвих втрат вийти на лінію, яка була до 24 лютого – це перемога… Ми зламали хребет однієї з найбільших армій світу. Вони не встануть на ноги протягом найближчих кількох років. Не забуваймо, що наші військові теж хочуть жити. Для мене важливо, щоб ми розуміли цінність кожного кроку. Вийти на цю лінію розмежування, тимчасову, це буде перемога. Це буде говорити про те, що вони нас не захопили. І тоді ми перейдемо до другої частини. Я хотів би, щоб розуму у цієї країни було достатньо, щоб другу частину ми проговорили за столом переговорів.

Зеленський про зустріч із путіним:

Глава держави вважає, що переговори України та росії рано чи пізно відбудуться.

Мета зустрічі з путіним залежить від того, коли ця зустріч відбуватиметься. Ціль змінюється. Як гібридна війна, таким гібридним і буде мир та гібридні зустрічі. Якби ми сьогодні зустрічалися, то питання Маріуполя було б в адженті, якщо ми зустрічатимемося через два-три місяці, то, може, цього питання вже й не буде, або може бути частково. Якби ми зустрічалися з початку війни, то мета була б ще інша. Якби ми зустрілися сьогодні, то знаємо, що окуповано, а що деокуповано, і говорили би про це. Через два місяці ми вже не знатимемо, в якому стані все буде.

Зеленський про гарантії безпеки України:

Україна працює зі своїми міжнародними партнерами за договором про гарантії безпеки. Він не передбачає участі росії.

Гарантії безпеки. Це важливий документ, важливий договір. І важливо, щоб він був не папірцем, а реальністю і допоміг нам у майбутньому... Сьогодні все дійшло до того, що цей договір передбачає коло держав-партнерів навколо України без росії. Гарантери безпеки без росії. Буча деякі речі змінила. Час змінює речі.

За словами Зеленського, проєкт цього договору вже розробили, хоча деякі речі ще потребують узгодження.

Ми його вже розробили. Дещо комусь подобається, дещо не подобається. Ми як українці багато хочемо, а вони як європейці надто скептичні. Але десь посередині ми знайдемо відповідь. Тому що нам важливо, щоби цей документ ратифікували парламенти всіх країн-гарантів.

Також президент зазначив, що також має бути двостороння розмова з путіним. Однак він залежатиме від того, як рф поводитиметься на тимчасово окупованих територіях та із захисниками Азовсталі.

Що буде після того, коли ми це підпишемо, і який буде цей договір – ми подивимося, буде потім зустріч чи не буде, чи буде результат страшного Маріуполя, чи ми зайдемо до Маріуполя, Волновахи тощо, і побачимо п'ять "Буч", не дай Бог… Може, і не буде після цього (зустріч – ред.) Як вони поводяться з маріупольцями… Сьогодні ми бачимо, вони знайшли форму, щоб ці люди (захисники Азовсталі – ред.) були живі, і вони їх вивезли. Далі буде обмін. Від результатів цих процесів також дуже багато залежить.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube