Трамп проти Гарріс, відкриття Олімпіади та затримання підозрюваного у вбивстві Фаріон: головні події та скандали тижня

Боротьба кандидатів у президенти США заграла новими фарбами, хакери ГУР здійснили масштабну кібератаку на РФ, тоді як військові обстріляли російські летовища; водночас вдалося затримати підозрюваного у вбивстві Фаріон

Новини тижня 22-28 липня
Головні новини та скандали тижня, який минає. Колаж: Інформатор

На Заході цього тижня говорили про зняття Джо Байдена із передвиборчих перегонів і боротьбу Дональда Трампа проти новоспеченої кандидатки у президенти США Камали Гарріс, а у Парижі відкрилися Олімпійські ігри. Втім, в Україні тиждень був куди більше насичений на події – хакери - розвідки здійснили кібератаку на РФ, а наші військові атакували російські аеродроми. Крім того, у Дніпрі затримали підозрюваного у вбивстві мовознавиці Ірини Фаріон.

Понеділок, 22 липня: подробиці зняття кандидатури Байдена, Гарріс проти Трампа, похорон Фаріон

Після виходу Джо Байдена із передвиборчих перегонів у США американське видання Politico написало, що він ухвалив це рішення ще 20 липня. Він тоді перебував у своєму будинку на узбережжі, де лікувався від коронавірусу – там і усвідомив свої невеликі шанси на ще один термін. Заявили, що він довгий час намагався довести, що має сили протистояти Трампу, але поговорив із помічниками та радниками та вирішив, що краще і не намагатися.

А от Камала Гарріс цього дня ще не заявила про офіційне висування у президенти США, але соціологи вже публікували результати опитувань щодо її шансів. Зазначалося, що  Трамп випереджає її на два пункти - 47% підтримки проти 45%. За оцінкою видання, співвідношення сил приблизно таке, яке було між Трампом і Байденом (46% проти 43,5%).

Також у понеділок на Личаківському кладовищі у Львові попрощалися з громадською діячкою та мовознавицею Іриною Фаріон, яку вбили 19 липня. Церемонія прощання почалася у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, де проходила панахида. Похоронна процесія від храму, де проходила церемонія прощання, до кладовища розтягнулася на сотні метрів. Туди прийшли тисячі людей. Мовознавицю поховали на центральній алеї під пісні “Ой, у лузі червона калина”, “Зродились ми великої години”.

Ірину Фаріон поховали на Личаківському кладовищі. Фото: Львівська міськрада
Ірину Фаріон поховали на Личаківському кладовищі. Фото: Львівська міськрада

Вівторок, 23 липня: вимоги заборонити УПЦ МП та передача частини повноважень Байдена

У вівторок нардепи у Верховній Раді заблокували трибуну та вимагали розглянути законопроєкт про заборону пов'язаних з РФ релігійних організацій, зокрема, УПЦ МП в Україні. Деякі депутати написали, що на погоджувальній раді парламентарі відмовились виносити цей проєкт закону до сесійної зали. А тепер засідань не буде аж до серпня – Ради пішла на так звані канікули.

Нардепи блокували трибуну Ради. Фото: соцмережі
Нардепи блокували трибуну Ради. Фото: соцмережі

А чинний президент США Джо Байден передав свої повноваження щодо закону про підтримку України, зокрема стосовно конфіскації російських активів. Тепер за ці напрямки відповідають міністр фінансів Джанет Єллен та державний секретар Ентоні Блінкен. Причини цього рішення невідомі, але в Білому домі зазначили – Байден достроково не збирається йти з посади глави держави.

Середа, 24 липня: Кулеба у Китаї, атака хакерів ГУР та підрив окупанта у Москві

Цього дня глава МЗС Дмитро Кулеба зі своїм китайським колегою Ван Ї під час свого візиту в КНР. Там він заявив, що Україна готова вести переговори з російською стороною. Послідовна позиція України, за його словами, полягає в готовності вести переговорний процес з російською стороною на певному етапі, коли Росія буде готова вести переговори доброчесно. Кулеба зазначив, що  наразі такої готовності з російського боку не спостерігається.

У кіберпросторі теж було цікаво – хакери ГУР з самого ранку здійснили кібератаку на банківську систему Росії. Постраждали Альфа-банк, Сбербанк, Райффайзен банк, ВТБ Банк, РСХБ Банк, Газпромбанк, Т-Банк та iBank. Робота національних платіжних систем, таких як Система швидких платежів СБП та Національна система платіжних карт НСПК, також заблокована або серйозно порушена. Крім того, російські користувачі у соцмережах масово скаржаться на проблеми з мобільним зв’язком та інтернетом від Білайн, Мегафон, Теле 2 та Ростелеком.

Водночас з'явилася інформація, що у столиці РФ Москві підірвали автомобіль заступника начальника військової частини. Повідомлялося, що внаслідок цього йому відірвало ступні. Також постраждала його дружина – вона отримала осколкові поранення. Згодом з'ясувалося, що постраждалим виявився офіцер ГРУ, він є повним тезкою начальника центру супутникового звʼязку ЗС РФ. Пізніше у Туреччині затримали підозрюваного в організації замаху. 

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/2973

Четвер, 25 липня: затримання ймовірного вбивці Фаріон, новина про аварію на Південноукраїнській АЕС, Камала Гарріс – кандидат у президенти США

Майже за тиждень після резонансного вбивства мовознавиці Ірини Фаріон поліція розшукала та затримала 18-річного В’ячеслава Зінченка у Дніпрі. У правоохоронних органах кажуть, що замовлення вбивства було здійснено з Росії. Це основна версія слідства.

Підозрюваного вдалося вистежити та ідентифікувати завдяки смарткамерам відеоспостереження, які зафіксували його по всьому місту. Повідомлялося, що під час підготовки до злочину хлопець орендував щонайменше три квартири у Львові.

 

У цей день нардеп Ярослав Железняк розповів, що міністр енергетики Герман Галущенко на засіданні у Раді заявив, що аварії на Південноукраїнській атомній електростанції не було. Однак Укренерго у відповіді на запит зазначило, що саме позаштатна ситуація на ПАЕС призвела до довготривалих відключень світла у Києві та інших регіонах. Нардеп звинуватив Галущенка у брехні, а в Міненерго після цього публічно попросили СБУ та РНБО розібратися з ним.

Крім того, Камала Гарріс офіційно стала кандидаткою у президенти США. У передвиборчому відео вона розкритикувала політику свого опонента Дональда Трампа. Також звернулася до американських виборців із закликом обирати свободу.

П’ятниця, 26 липня: запобіжний захід для підозрюваного у вбивстві Фаріон та відкриття Олімпіади

Відбувся суд щодо запобіжного заходу для підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон. Вʼячеслава Зінченка помістили до СІЗО. Водночас 18-річний фігурант не зможе вийти на волю під заставу - суд не передбачив для нього такої можливості.

В'ячеслав Зінченко у суді. Фото: Україна сейчас
В'ячеслав Зінченко у суді. Фото: Україна сейчас

Також у п’ятницю пройшла церемонія відкриття Олімпійських ігор у Франції. Організатори зробили видовищне шоу, кожна збірна отримала своє судно та тріумфально пропливла річкою Сеною. Але не обійшлося і без скандалів.

Зокрема, стався конфуз з Олімпійським прапором. Його повісили догори дриґом. А ще, під час проходження човнів з офіційними делегаціями спортсменів, у Парижі почався дощ. Спортсмени та офіційні представники були змушені ховатися під парасольками та дощовиками. 

Крім того, представники ЛГБТ зробили пародію на Таємну вечерю Леонардо да Вінчі. Як відомо, полотно зображує Ісуса Христа з апостолами та скорботне з ними застілля у вечір перед самим розп'яттям. Витівка трансгендерів на Олімпіаді у Парижі вже встигла зібрати обурення світової християнської спільноти. Організатори після цього попросили вибачення.

 

І це не все – розкритикували та Леді Гагу за виступ на церемонії відкриття. Співачці дорікнули за погане звучання, американську французьку і назвали її виступ найгіршим за всю її кар'єру.

 

Субота, 27 липня: атака на військові летовища РФ 

У суботу дрони української розвідки уразили ворожий дальній стратегічний бомбардувальник-ракетоносій ТУ-22М3 на аеродромі "Оленья" в Росії. Відомо, що відстань від кордону України до місця спецоперації – 1800 кілометрів.

Крім цього, українські розвідники атакували також аеродроми "Енгельс" у Саратовській області та "Дягілєво" у Рязанській. У розвідці також повідомили, що бійці ГУР обстріляли три гелікоптери окупантів — Мі-28 і Ка-226 — були уражені на території Росії. Один з них знищили на території аеродрому Міністерства оборони РФ.

Неділя, 28 липня: удар по Голанських висотах і ліквідація вагнерівців

Пізно ввечері 27-го та у ніч проти 28-го липня з території Лівану відбувся масований обстріл півночі Ізраїлю. Загинули 12 людей віком від 10 до 20 років, десятки постраждали. Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху пообіцяв, що армія не залишить без відповіді удар по селищу у Голанських висотах. За його словами, ліванський рух "Хезболла" заплатить за свої дії дуже високу ціну. ЦАХАЛ теж обіцяє, що відповідь на атаку буде жорсткою.

удар по Голанських висотах
Удар по Голанських висотах

А у Республіці Малі на північному заході Африки повстанці провели операцію, під час якої розбили чисельну групу бойовиків ПВК "Вагнер" – близько 20 осіб – разом з представниками армії країни. Також вони захопили їх військову техніку.

Згодом повідомлялося, що у Малі ліквідували командира "Вагнера", який захоплював Соледар, та відомого пропагандиста, що оспівував ПВК. А у соцмережах з'явилася інформація, що повстанці туареги, які ліквідували ПВК Вагнер у Малі, запропонували Україні передати їй тих, хто вижив і здався у полон. Проте наразі вона є непідтвердженою. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube