Той, хто не пережив Трампа: чи вплине відставка Макконнелла на підтримку України у Конгресі

Політик є прихильником допомоги Україні та називає росію ворогом, тоді як "трампісти" блокують підтримку Києва та виступають за партнерство з рф

Відставка Мітча Макконнелла
Мітч Макконнел може залишити посаду голови Республіканської партії у Конгресі США. Колаж: Інформатор

Голова Республіканської партії у верхній палаті Конгресу США Мітч Макконнелл, який відомий своєю підтримкою України та називає росію ворогом, оголосив про відставку. Принаймні, про це написало видання Politico, зазначивши, що “прийшов час для нового покоління лідерів”. У Білому домі вважають, що таке рішення не вплине на допомогу Україні, такої ж думки дотримуються й експерти. Ба більше, відставка сенатора навряд чи вплине і на політичну ситуацію у Сполучених Штатах, адже її вирішуватимуть вибори американського президента, які відбудуться у листопаді 2024 року. До того часу Макконнелл зберігатиме свої повноваження.

Та чи можливі зміни настроїв всередині Республіканської партії через відставку Макконнелла, який вважає росію ворогом, тоді як Трамп називає державу-терориста “партнером”. Чи зміняться американсько-українські відносини від рішення Макконнелла піти? Інформатор розібрався у питанні.

Відставка Мітча Макконнелла

Лідер Республіканців у Конгресі тиждень тому відзначив своє 82-річчя, а тепер заявив, що цю посаду обійматиме лише до листопада цього року, аж допоки не пройдуть вибори. Водночас на посаді рядового сенатора він пробуде до кінця терміну, який завершується у 2027 році. 

“Один із найбільш недооцінених життєвих талантів – це знати, коли настав час перейти до наступної глави свого життя. Тож я стою перед вами сьогодні, аби сказати, що нинішній термін на чолі республіканців у Сенаті буде моїм останнім”, – цитують Макконнелла західні медіа.

Втім, ще у листопаді 2023 року видання The Wall Street Journal писало, що через боротьбу у Сенаті за надання допомоги Україні лідер республіканської меншості Мітч Макконнелл почав втрачати владні позиції. Його прагнення розширити пакет допомоги Києву зіштовхнулися з опором з боку колег по партії, які казали, що питання підтримки України має бути розглянуто у їхньому власному законопроєкті або ж бути відкинутим взагалі. Макконнелл обіцяв залишатися лідером Республіканської партії у Сенаті до кінця поточного скликання Конгресу на початку 2025 року. Однак вже у 2023-му його потенційні наступники вже розмірковували про його швидшу відставку.

“Зовсім не дивно, враховуючи мій вік і те, як довго я працюю на цій посаді, що є й інші люди, які, можливо, дивляться на неї. Я не вважаю це образливим і не вважаю, що це впливає на мою здатність керувати, тому що люди, які, найімовірніше, стануть моїми наступниками, згодні зі мною”, – казав тоді сенатор.

Мітч Макконнелл. Фото Getty Images
Мітч Макконнелл. Фото Getty Images

Водночас писали про побоювання і стосовно здоров’я політика, адже під час публічних виступів він кілька разів застигав і тяжко замовкав. Він також отримав струс мозку внаслідок падіння минулого року. Втім, його помічники кажуть, що рішення піти ніяк не пов’язано із самопочуттям. А свої плани Макконнелл неочікувано оголосив у Сенаті.

Західні медіа також пишуть, що це рішення підкреслює потужний ідеологічний перехід, який триває у Республіканській партії, від традиційного консерватизму Рональда Рейгана та міцних міжнародних альянсів до полум’яного, часто ізоляціоністського популізму колишнього президента Дональда Трампа. Саме Макконнелла разом із колишнім віцепрезидентом Майком Пенсом, сенатором від Південної Кароліни Тімом Скоттом і колишнім послом в ООН Ніккі Хейлі називають “рейганістами”, час яких вже закінчується, а відставку Макконнелла – останнім розділовим знаком на минулому Республіканської партії.

Що зміниться після відставки Мітча Макконнелла?

Відомо, що Макконнелл наполягав на включенні 60 мільярдів доларів для України у пакет зовнішньої допомоги. Йому вдалося отримати 22 голоси республіканців, проте речник Палати представників Майк Джонсон поки що відмовляється виносити цей законопроєкт на голосування. Макконнелл активно працюватиме на своїй посаді до президентських виборів, тож до того часу може просувати й допомогу Києву. Втім, на двопартійну підтримку нашої держави в обох палатах Конгресу його вихід з цього поля не вплине, вважає речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

“Підтримка України насправді зберігається. У Палаті представників існує двопартійна підтримка (законопроєкту з допомогою для нашої країни – ред.)”, – цитує її слова  “Укрінформ”.

Мітч Макконнелл та Володимир Зеленський. Фото: Офіс президента
Мітч Макконнелл та Володимир Зеленський. Фото: Офіс президента

Ми запитали думку експерта з міжнародної політики аналітичного центру ”Український інститут майбутнього” Ілії Куси. За його словами, коли політик піде з обійманої посади, ймовірно, розпочнеться боротьба за його місце між поміркованим крилом республіканців та “трампістами”. Втім, важко сказати, хто з них переможе, адже здебільшого ситуація залежатиме від президентських виборів, після яких і не планує переобиратися політик.

“Буде, скоріш за все, “торг” за те, хто буде головою республіканської меншості або більшості, залежно від результатів виборів. Можливий сценарій, при якому Трамп переможе і захоче просунути когось із лояльних йому людей. Може бути навпаки, коли поміркована більшість республіканців захоче створити противагу Трампу і просунути свою кандидатуру. Це був би фактор стримування для Трампа в Конгресі. Якщо республіканці програють вибори, це також може бути сигнал, який може посилити “трампістів”, що будуть розганяти зраду і звинувачувати “поміркованих” у тому, що вони програли, якщо так відбудеться”, – наголосив Куса.

На думку експерта, відставка Макконнела з посади голови республіканців у Конгресі фундаментально не змінить ситуацію у США, адже голова більшості або меншості не є головним, більш важливою є посада спікера. Ймовірно, зміни у Конгресі вплинуть на рівень та якість комунікації з республіканцями, зокрема, для українців. 

“Якщо замість Макконнелла прийде людина, яка буде лояльною Трампу і розділятиме його світогляд, буде “скептиком зовнішньої допомоги щодо України”, нам буде важче комунікувати з республіканцями. Це не значить, що ми зовсім не зможемо цього робити, але з’явиться плюс одна людина, з якою треба буде інакше вибудовувати спілкування. Критичного нічого не буде, адже ситуація залежатиме від нової адміністрації президента США, зокрема, від людей, які займатимуться українським та російським напрямками”, – підсумував експерт.

Розбіжності між Макконнеллом і Трампом

Політика обох республіканців відрізняється одна від одної. Трамп, як відомо, прихильник переговорів з росією і навіть хоче вести їх самостійно, обіцяючи “закінчити війну за 24 години”. Крім того, “трампісти” більш схильні до партнерства (якщо не дружніх стосунків) з росією та її президентом володимиром путіним. Своєю чергою, “рейганіст” Макконнелл, яким його називають журналісти за підтримку політики Рональда Рейгана, яка призвела до розпаду СРСР, прямо називає росію ворогом та виступає за продовження допомоги Україні у боротьбі з російською агресією.

Дональд Трамп та Мітч Макконнелл. Фото Getty Images
Дональд Трамп та Мітч Макконнелл. Фото Getty Images

Остаточно Макконнелл відмежувався від Трампа, коли прихильники експрезидента влаштували погром у Капітолії 6 січня 2021 року. Подейкують, що саме після цього обидва політики жодного разу не спілкувалися. 

У Палаті представників республіканці, на рішення яких впливає Дональд Трамп, мають більшість, тож і пакет допомоги Україні залишається заблокованим. Водночас Мітч Макконнелл вкотре визнає, що вже не має такого впливу на Республіканську партію, як раніше.

“Повірте мені, я знаю, які політичні погляди в моїй партії в цей час. В мене багато недоліків. Але недорозуміння політики мені не дорікнеш”, – каже він.

Американські медіа називають стиль Макконнелла “південною аристократією у поєднанні з макіавеллівським підходом до політики та майстерністю процедури Сенату”. Втім, за словами журналістів, все це не зрівнялося з різкою силою Трампа, якого Макконнелл не захотів позбуватися як “політичного тіла”, використовуючи інструменти Сенату (засудження щодо імпічменту). Політик вірив, що суди та виборці можуть це зробити. У підсумку ж Трамп пережив самого сенатора, знищивши старий, більш елітарний клас Республіканської партії. Ця кампанія почалася ще з моменту його першої кандидатури на посаду президента США у 2016 році та досягла певного піку сьогодні.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини — від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Чи має сенс будівництво тунелю між Оболонню і Троєщиною у Києві, коли столиця має багато інших важливих проблем? Сьогодні ми розберемо цю тему разом з Олегом Попенком, інфраструктурним експертом. Приєднуйтесь до нашого інтерв'ю, щоб дізнатися більше про перспективи цього проєкт та його співвідношення до реальних проблем Києва.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube