Аеропорти та салони літаків мають свою дивну психологію впливу на пасажирів
Багато з нас були свідками незвичайної та навіть антисоціальної поведінки в аеропорту чи в літаку, якщо не особисто, то на численних відео в мережі. Це можуть п'яні бійки, сварки між пасажирами тощо. Така поведінка варіюється від легковажних дій, як-от сон на підлозі, до серйозних інцидентів, як-от нетверезі спроби відкрити двері літака під час польоту.
Ці проблеми, схоже, загострилися протягом останніх років із збільшенням кількості інцидентів у повітряному просторі. Через деякі з них навіть доводилося відміняти рейси. Це призвело до закликів скоротити чи заборонити продаж алкоголю в аеропортах і літаках, повідомляє IFLScience. А психолог Стів Тейлор пояснив, що саме відбувається із пасажирами: загалом існує два типи реакції.
Що такого в аеропортах, що змушує нас поводитися по-іншому: давайте поглянемо на психологію. Багато відпочиваючих відчувають, що пригоди починаються в аеропорту, змінюючи їхній настрій.
Інші, однак, стурбовані польотом, що може змусити їх поводитися нехарактерно або шукати притулку в алкоголі. Шум і натовпи в аеропортах теж додають стресу. В пасажирів, які не люблять галасу, може навіть виникнути сенсорне перевантаження.
Стрес і тривога викликають дратівливість, як тимчасову, так і постійну. Люди, які зазвичай тривожні, більш схильні до гніву. А тимчасовий тривожний настрій часто викликає спалахи гніву. Варто також повинні дивитися на аеропорт з психогеографічної точки зору. Психогеографія вивчає вплив місць на емоції та поведінку людей.
У кельтських культурах існує концепція особливих так званих тонких місць, між матеріальним і духовним світом. У тонких місцях ми перебуваємо між двома сферами, ні в тому, ні в іншому місці. У сучасному технологічному світі аеропорти також можна розглядати як такі собі тонкі місця. Це зони, де психологічні межі зникають. На буквальному рівні національні кордони зникають. Пройшовши контроль, ми потрапляємо на нічийну землю між країнами.
Туманними стають місце і час. Збираючись сісти в літак, ми перебуваємо в граничному просторі між двома часовими поясами, збираємося стрибнути вперед у часі або навіть повернутися в минуле. Уміння керувати своїм часом дає нам відчуття контролю над своїм життям. Втрата цього може бути ще одним джерелом тривоги.
З іншого боку, аеропорти – це зона відсутності, де теперішній момент небажаний. Кожна увага звернена до майбутнього, до своїх польотів і пригод. Ця інтенсивна зосередженість на майбутньому часто викликає розчарування, особливо якщо рейси затримуються.
Особисті кордони людей теж стають мінливими. Окрім антисоціальної поведінки, в аеропортах може спостерігатися просоціальна поведінка, коли незнайомці діляться своїми планами на подорожі та відпустку, розмовляючи з незвичайною інтимністю. На нічийній землі нормальні соціальні заборони не діють. І алкоголь може ще більше змастити цю соціальну згуртованість.
Через туманність часу та місця аеропорти створюють відчуття дезорієнтації. Ми визначаємо себе в термінах часу і місця. Ми знаємо, хто ми є по відношенню до наших повсякденних справ і звичного середовища. Ми також визначаємо себе за національністю. Без таких маркерів ми можемо почуватися дрейфуючими. Навіть якщо вона тимчасова, дезорієнтація може мати згубні наслідки для поведінки людей.
З іншого боку, все це може мати звільняючий ефект для деяких із нас. Автор зазначає в своїй книзі Time Expansion Experiences, що люди зазвичай розглядають час як ворога, що пригнічує нас термінами. Тож вийти за межі часу іноді нагадує вихід із в’язниці.
Те саме стосується ідентичності. Почуття ідентичності важливе для нашого психологічного здоров’я, але може обмежувати нас. Когось вийти за межі звичайних повсякденних справ і середовища – підбадьорює. В ідеалі свобода, яка починається в аеропорту, продовжується під час закордонних пригод.
Відповідно до теорій психолога Зигмунда Фрейда, це можна було б витлумачити як перехід від нашого нормального цивілізованого его до примітивної, інстинктивної частини психіки, яку Фрейд назвав ідентифікатором. Згідно з Фрейдом, ідентифікатор є місцем наших миттєвих бажань, емоцій і агресії. Ідентифікатор стримується его, але він може вирватися, коли наші гальмування послаблені, скажімо, алкоголем.
Так, авіакомпанія RyanAir закликала ввести обмеження на два види випивки в барах аеропорту, щоб уникнути п’яних інцидентів у літаках. Заборона алкоголю в аеропортах може здатися драконівською. Але в ситуації, коли кордони руйнуються, це може встановити певні межі й зрештою дозволити уникати бійок на борту.