Старший економіст ЦЕС Юрій Гайдай про міфи щодо донорських коштів: він вважає небезпечним роздавати гроші, що можна було б використати на армію наступного року
Довкола тисячі від Володимира Зеленського досі витають пристрасті. Поки українці у соцмережах висміюють "допомогу" від президента, економісти вирішили розвіяти ключові міфи, які супроводжують таке несподіване фінансове вливання для мільйонів громадян. З'ясувалося, що ресурс від донорів нікуди не зникне і "не згорить", а кошти вже наступного року цілком можна використати й на оборону України. Щобільше, роздача грошей під час війни це - найгірше з усіх рішень, до якого могла додуматись держава.
Саме так прокоментував рішення про так звану "Вовину тисячу" старший економіст Центру економічних стратегій Юрій Гайдай. Експерт для Радіо НВ пояснив, що довкола цієї фінансової допомоги існують декілька міфів, які слід розвіяти, щоб усвідомити важливість ресурсу.
Насправді це не так. За словами Юрія Гайдая, гроші нікуди не зникнуть і тим паче - "не згорять". Донори України не заберуть невикористані гроші назад, а от перенести їх на наступний бюджетний рік - цілком реальна можливість.
Насправді можна, але наступного року. Лише незначна частина цих коштів потрапить до ЗСУ у вигляді донатів чи податків, бо ця виплата просто збільшить дохід, яким розпоряджаються українці, лише на тисячу грн. Частина піде у заощадження, а решта буде витрачена так, як витрачається звичний дохід. Наступного року буде можливість витрачати кошти донорів на оборону, і перенесені 30 млрд грн на "цивільні видатки" уможливлять додаткові 30 млрд грн на оборону.
В Україні фіксується велике фіскальне стимулювання, держава вливає в економіку щорічно на понад 1,5 трлн грн більше, ніж надходить з податків. Заплановані 30 млрд грн для роздачі "просто розчиняються" і не дають помітного ефекту. Ця тисяча буде використана так, як використовуються інші доходи домогосподарств: їжа, комуналка, розваги.
Якщо це соціальна допомога від держави, то вона має бути адресною для тих, хто реально цього потребує. Тобто кошти передовсім мають бути призначені ВПО, пенсіонерам, ветеранам. Варіантів багато, але роздати всім 一 це одне з найгірших рішень.
"Для багатьох людей це виглядатиме як непослідовність уряду. Спочатку бюджету не вистачає коштів, потрібно підвищувати податки. Далі ухвалюється неоптимальне підвищення податків - тільки для тих, хто працює "вбілу". І навіть якщо цей закон ще не підписаний, виглядає це так: забираємо у тих, хто чесно працює й платить податки, щоб потім роздати всім. Це справді є найгіршим сигналом, який держава може послати громадянам під час війни", 一 резюмує Гайдай.
Після того, як глава держави Володимир Зеленський оголосив, що кожному українцю виплатять по 1000 грн, серед громадян виникло обурення щодо того, чому ці кошти не можна спрямувати на ЗСУ. Люди рахували, скільки і яку військову техніку можна було б придбати за так звану "Вовину тисячу", але в Мінекономіки пояснили, чому гроші не можна спрямувати на армію. З'ясувалося, що ці кошти не є новими - вони закладені у вже чинних програмах бюджету і їх передали донори з приміткою, що не потрібно використовувати на військо. За словами першого заступника міністра економіки Олексія Соболева, гроші на виплати українцям - не нові. Це ресурс закладений у чинні програми бюджету, які зараз переспрямовують, бо не встигають освоїти до кінця року.
За словами нардепки Ольги Василевської-Смаглюк, кошти на виплату 1000 грн українцям з'явилися завдяки фінансовій допомозі українських партнерів. Депутатка каже, що Україна не сподівалася їх отримати, але ресурс надійшов до бюджету, а тому було прийнято рішення поділитися ним з громадянами. Депутатка каже, що в середньому кожна українська родини отримає по 5 тис. грн.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.