У разі диверсії росіян на атомній електростанції в Енергодарі утворяться зони ризику - найбільш небезпечно може бути в радіусі 30-50 км.
Експерти кажуть, що наслідки можливого підриву ЗАЕС в Енергодарі будуть меншими, ніж від катастрофи на Чорнобильській АЕС. Однак серед українців поширюються панічні настрої на тлі заяв президента Володимира Зеленського та керівника ГУР МО Кирила Буданова про те, що окупанти дійсно націлені на підрив атомної станції в Енергодарі.
Тому Інформатор зібрав все, що необхідно знати про загрозу.
З огляду на Чорнобильську катастрофу 1986 року можна зробити висновок, що точно спрогнозувати наслідки до моменту аварії майже неможливо. Так, у Чорнобилі ключову загрозу представляв радіоактивний цезій (або цезій-137).
У Чорнобилі після вибуху територію розділили на зони забруднення цезієм-137, серед яких:
1) Закрита (червона) зона - зона відчуження, де зараження становить безпосередню загрозу для життя: більше 40 кюрі на кв. км. Приблизна площа - 30 кв. км.
2) Зона безумовного відселення - зараження становить загрозу для життя: 15-40 кюрі на кв. км. Площа 50 км. Якщо буде вибух, у зоні небезпечного для життя зараження опиняться такі населені пункти півдня України, як Енергодар, Василівка. Запоріжжя знаходиться неподалік цієї зони - в 52 км від АЕС.
3) Зона гарантованого добровільного відселення - зараження становить загрозу для здоровʼя: 5-15 кюрі на кв. км.
В цьому випадку складно заявити, якою може бути площа у разі вибуху на ЗАЕС, оскільки багато чого залежить від метеорологічних умов, а саме вітру, його сили та напрямку.
4) Зона посиленого радіоекологічного контролю - забруднення 1-5 кюрі на кв.км. Це територія залишкових наслідків радіоактивного забруднення, на якій небезпека для здоровʼя є, але вона низька у порівнянні з іншими зонами. Після катастрофи на Чорнобилі такі викиди спостерігалися на відстані до 380 км від Припʼяті, наприклад, у Брянській області рф. В таких районах після вибуху на ЧАЕС не проводилася евакуація чи відселення. Наслідки катастрофи для цієї зони також залежать від вітру.
Радіоактивні речовини після вибуху на ЧАЕС поширювалися вітром на значну відстань, де вони потім осіли на ґрунт. Була забруднена також територія за 180 км від Припʼяті - білоруське місто Добруш, що на схід від Гомеля. При цьому райони значно ближчі до ЧАЕС практично не були ушкоджені небезпечними викидами.
Нині вітер в районі ЗАЕС має переважно східний напрямок. Якщо вибух на станції відбудеться в цей момент, то зараження може статися в таких населених пунктах, як Оріхів, Токмак, Донецьк та ін. Небезпека загрожує і росіянам, оскільки вітер прямує на Ростов-на-Дону, Таганрог та інші міста.
Однак варто взяти до уваги той факт, що напрямок вітру може змінюватися декілька разів протягом дня.
У випадку південно-західного напрямку вітру в момент катастрофи у зоні небезпечного для здоровʼя зараження можуть опинитися Запоріжжя та Дніпро. Також за цим сценарієм під загрозою опиняться Кривий Ріг та Кропивницький.
При цьому зараження поширюватиметься нерівномірно - тобто, будуть місця, де воно виявиться небезпечним для здоров'я, а поряд будуть місця безпечні зони. Зокрема, так може бути в межах конкретного населеного пункту.
Відповідно до вимог, евакуація населення із зон радіоактивного забруднення навколо атомних електростанцій проводиться для АЕС потужністю:
Потужність ЗАЕС становить 6 ГВт. До 50-кілометрової зони від міста Енергодар, біля якого збудовано атомну станцію, входять такі населені пункти Запорізької області: Балабине, Балки, Василівка, Велика та Мала Білозерки, Дніпрорудне, Кам'янка-Дніпровська, Кушугум, Малокатеринівка, Михайлівка.
А також населені пункти Дніпропетровської області – Нікополь, Марганець, Томаківка, Покров, Покровське, Червоногригорівка, Грушівка.
Нагадаємо, що забруднення у Чорнобилі цього типу було осередковим. Десь зараження було 40 кюрі на кв. км і вище - але зовсім поряд - лише 15 кюрі, вже набагато менш шкідливо, а десь цей показник взагалі становив 0 кюрі. Це означає, що не можна казати про те, що крізь у 50-км зоні від ЗАЕС стане неможливо жити - але у цій зоні буде багато небезпечних місць.
Також важливо, що з вересня минулого року п’ять з шести енергоблоків Запорізької АЕС перевели у стан "холодного зупину". Це фактична зупинка АЕС і такий режим роботи зараз є найбезпечнішим для станції. За словами заступниці начальника лабораторії теплогідравлічного аналізу безпеки Державного центру з ядерної та радіаційної безпеки Маргарити Макаренко, завдяки цьому можлива аварія на ЗАЕС матиме менші наслідки, аніж у випадку працюючої станції.
"Енерговиділення в активній зоні є значно нижчими, чим при роботі на потужності. Тому потенційний вихід дозоутворюючих радіонуклідів буде значно нижчий", - зазначила експертка.
На початку вересня 2022 року дослідники Укрідрометцентру змоделювали умовний вибух на Запорізькій АЕС. Простеживши, куди на той момент дув вітер, вчені дали невтішний прогноз. Так, одразу радіація торкнулася б півдня України, а саме Херсонщини та Запоріжжя. Потім вона б охопила всю територію Криму, а далі через Чорне море рухалася б південно-західною територією. Радіація зачепила б одразу щонайменше п’ять країн: Туреччину, Грецію, Болгарію, Молдову та Румунію.
Оскільки Київ знаходиться в майже 600 км від ЗАЕС, загроза радіаційного забруднення для нього малоймовірна. Так, під час катастрофи на ЧАЕС, забруднення спостерігалося на південь від столиці, в районі Конча-Заспи, але навіть тоді у столиці забруднень не спостерігалося.
Приклад: забруднення третього типу спостерігалося на південь від Києва, район Конча-Заспи. Але у Києві не спостерігалося.
Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко заявив, що "Київ поза межею впливу", додав, що зараз головне - робити все можливе, щоб запобігти теракту з боку росіян.
"Друге - не створювати паніку і штучного ажіотажу. Навіть якщо щось стається - слухати рекомендації, оскільки саме ці рекомендації, які даються у той конкретний період часу, є прив'язані до конкретної ситуації і радіаційного моніторингу, і це ми проходили уже при багатьох надзвичайних ситуаціях. Коли є надзвичайна ситуація - є рекомендації, вони і їх чітке дотримання… якраз і рятують життя", - зазначив Ляшко.
Тим часом, за даними Головного управління розвідки МО України, до 5 липня працівники "Росатому" і їхні поплічники серед українців, які підписали контракти з окупантами, мають покинути ЗАЕС.
Окупанти поступово залишають територію атомної електростанції, і одними з перших зі станції поїхали троє співробітників "Росатому", які керували діями росіян.
"Також рекомендації евакуюватися отримали українські співробітники, які підписали контракт з "Росатомом". Згідно з отриманими вказівками, вони мають від’їхати до 5 липня. Бажаний напрямок - територія окупованого Криму", - повідомила розвідка.
Вже відомо про від’їзд на півострів начальниці юридичного відділу Манцурової, головного інспектора Штатського та заступника директора станції із забезпечення Губарєва. На території самої ЗАЕС та в Енергодарі поступово зменшується кількість військових патрулів.
"Персоналу, що залишається на станції, дано вказівку "у разі будь-яких аварійних ситуацій звинувачувати Україну", - йдеться в повідомленні ГУР
Раніше ми писали, що відомий Доктор Комаровський закликав не починати пити йод "для профілактики" вже зараз - це може бути вкрай небезпечно. Адже цей лікарський препарат деяким людям категорично не підходить.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.