У четвер та п'ятницю 26-27 грудня на небі сформується напружена конфігурація
«Для мене «Різдвяна» про час, якого завжди мало, який іноді хочеться зупинити, сповна насолодитися моментом щастя… Свята ж - це паузи, які дозволяють пригальмувати, озирнутися назад, побути - якщо є така можливість - з найріднішими. Для величезної кількості українців зібратися сьогодні на свята сімейним колом - справжня розкіш…», - Колос.
Родинне тепло, багата кутя, ворожіння
Традиції Святвечора що передує Різдву мають дуже давнє коріння. Вони формувались ще в дохристиянську добу. Сьогодні життя дуже змінилося. Але шанувати звичаї, створені нашими предками-хліборобами можна навіть у місті. Як відзначити свято перемоги світла над темрявою, розбирався Інформатор.
Спробуйте, наскільки це можливо, зібратись 6 січня, коли на небі з’явиться перша вечірня зірка, усією родиною за столом. Традиційно Святвечір готують 12 пісних страв до столу. Єдиного стандарту, що саме повинно бути на столі, немає. Бажано, щоб на столі була риба. А також традиційна різдвяна кутя. Як її готувати, Інформатор писав тут.
Якщо господиня у п’ятницю на роботі, накрити традиційний стіл допоможуть служби доставки страв з ресторанів та супермаркети. Вареники з картоплею, вареники з грибами, вареники з вишнею, вінегрет, запечений короп, горохова каша, тушкована капуста, пампушки, калач з маком. Важливою особливістю Святвечора є відсутність на столі алкоголю. У цю чарівну ніч п’ють узвар. Ось вам рецепт цього дивного напою від Євгена Клопотенка.
Надзвичайно важливо цього вечора помиритися з усіма рідними. Згадати тих, хто зараз далеко, та побажати їм гарної долі. Згадати померлих родичів. За повір’ям, цього вечора їх душі приходять до родинного столу. Традиційно на Святвечір не кличуть гостей. Свято починається тихо, серед рідних.
Після вечері, якщо у вас є діти, а у них - хрещені - час навідати кумів. У давні часи діти самі бігли до сусідніх хат з пирогом та іншими наїдками. Але у сучасному місті це може бути складно. Тож, час збиратися, пакувати вечерю та їхати до найближчих друзів. Хрещені батьки готують хрещеникам подарунки: цукерки, горіхи, дрібні гроші.
Ворожать на Святвечір лише незаміжні дівчата. Перед початком важливо розпустити волосся та переконатися, що на одязі немає вузлів чи поясів. Не всі стародавні звичаї ворожіння можно повторити у місті. Але деякі з них цілком реально повторити:
Раніше Інформатор писав, що категорично заборонено робити на Святий вечір перед Різдвом.