Шольц призначив вотум довіри на 15 січня, а згодом, ймовірно у березні, відбудуться вибори; утім критики вже сумніваються, чи він зможе продовжувати керувати країною аж так довго
Німецький канцлер Олаф Шольц у середу, 6 листопада, звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера, загасивши таким чином багаторічну коаліцію - світлофор. Причиною такого кроку певно стала Україна, хоча публічно це поки що не коментують. Відомо про принципові розбіжності між Шольцем та Лінднером з питань військової допомоги. Після розпаду коаліції уряд навряд чи отримає довіру Бундестагу, а це означає, що країну очікують передчасні вибори.
Канцлер Шольц вкрай різко висловився щодо відставки міністра фінансів свого уряду:
"Лінднер [...] надто часто зловживав моєю довірою [...] у цих обставинах серйозна робота уряду продовжуватися не може", — цитує Шольца агентство AFP.
Військову допомогу канцлер не згадав. Взагалі він намагається уникати цієї теми.
Проте Крістіан Лінднер неодноразово заявляв, що Німеччина припинить військову допомогу Україні. Він навіть писав листи міністру оборони Пісторіусу, де вимагав негайно припинити постачання зброї та техніки.
Згодом Шольц спростовував такі заяви свого міністра фінансів. Тож не є таємницею, де саме між ними виникло протиріччя.
Але німецькі експерти, причини розпаду коаліції насправді ще глибші - військова допомага Україні є лише часткою питань, що повʼязані з економікою. Суперечки в уряді стосувалися бюджетної політики, міграції, клімату, шляхів відновлення економіки, що перебуває у занепаді.
Також, без жодного сумніву, розпад коаліції в Німеччині міг би не статися, якби Трамп не переміг на виборах. Під час своєї минулої президентської каденції серед країн ЄС Трамп особливо жорстко тиснув саме на Німеччину, вимагаючи від неї суттєвого підвищення витрат на НАТО. Навіть коли Німеччина піддалася тому тиску та збільшила витрати, Трамп змінив почав вимагати ще більше. Це вказує, що перемога Трампа потребуватиме нових підходів до економіки ФРН: менше зовнішніх видатків, більше концентрації на державних зобовʼязаннях.
Згідно з конституцією Німеччини, у випадку розпаду коаліції канцлер мусить отримати вотум довіри уряду від Бундестагу. Розглядати це питання Шольц запланував на 15 січня.
Проте без вільних демократів уряд майже стовідсотково не отримає новий вотум довіри. Тому Німеччину очікують позачергові вибори.
За даними німецьких ЗМІ вибори відбудуться вже у березні — на шість місяців раніше, ніж було заплановано. Голова апарату канцлера Вольфганг Шмідт вже назвав конкретну дату. Позачергові вибори мають відбутися 9 березня.
Проблема у тому, що наразі у Німеччині зафіксовано різке зростання впливу правих радикалів. Вони навіть отримали більшість в окремих регіонах. Це означає, що після виборів уряд ФРН може припинити допомоги Україні, або суттєво обмежити її. Це також може стати проблемою для співпраці в межах ЄС та НАТО.
Саме тому віцеканцлер Роберт Габек каже, що останніми тижнями та днями у нього склалося враження, що міністр фінансів Крістіан Лінднер і Вільна демократична партія "шукали спосіб вийти з уряду".
"Це трагедія, і її можна було б уникнути", – зазначив він.
З 2021 року Німеччиною керує СДПН Шольца у коаліції з Зеленими й "Вільними демократами". Уряд, як і коаліція, отримали прізвисько "світлофора" за кольорами трьох основних політсил.
Колір соціал-демократів, до яких належить і канцлер Шольц, є червоним, як в усіх марксистів. Колір вільних демократів, представником яких був Лінднер, є жовтим. Про блок Союз 90/Зелені, найбільш відомою представницею якого в уряді є міністр закордонних справ Анналена Бербок теж, мабуть, все зрозуміло.
Уряд Шольца прийшов до влади з гучними обіцянками змін і модернізації після 16 років правління Ангели Меркель. Її ліберальний блок християнських демократів ХДС/ХСС зараз в опозиції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.