Суддям Британії дозволили користуватись штучним інтелектом для написання рішень: що відомо

Однак ШІ не можна буде застосовуватис суддям для правового аналізу чи досліджень через ризик дезінформації та упередженості

Судді Великої Британії, ШІ
Суд Великої Британії зазнав радикальних змін

Британська судова система, відома своєю консервативністю та збереженням традицій судочинства, дозволила суддям використовувати штучний інтелект (ШІ) для написання висновків. Проте, ШІ не може застосовуватися для правового аналізу чи досліджень через ризики фабрикації інформації, дезінформації, упередженості. Експерти в галузі права позитивно оцінили ініціативу судової влади.

Про це повідомляє видання Associated Press. За словами другого за рейтингом судді в Англії та Уельсі магістра Роллс-Ройсу Джеффрі Воса, судді повинні нести повну особисту відповідальність за рішення, яке приймалось за допомогою ШІ.

“Суддям не потрібно уникати обережного використання ШІ. Але вони повинні гарантувати, що вони захищають довіру і несуть повну особисту відповідальність за все, що вони виробляють”, - заявив він.

Журналісти видання зазначають, що дозвіл на користування ШІ від Суддівського корпусу судів і трибуналів був прийнятий минулого місяця. Однак, у його вердикті підкреслювалось, що ШІ не може застосовуватися для правового аналізу чи досліджень через ризик фабрикації інформації.

Зараз у судочинстві Великої Британії йдуть активні дебати стосовно регулювання ШІ та його впливу на судову систему. На думку професора права в Університеті Суррея Раяна Ебботта, судова діяльність може бути останньою сферою, де використання нейромереж знайде своє застосування. До того ж експерти в галузі права позитивно оцінили ініціативу судової влади.

“ШІ та судова система — це те, що викликає особливе занепокоєння у людей, і саме тут ми особливо обережно ставимося до того, щоб тримати людей в курсі подій. Тому я вважаю, що ШІ може повільніше порушувати судову діяльність, ніж в інших сферах, і ми будемо діяти більш обережно”, - розповів професор.

Ці рекомендації матимуть вагомий вплив на судові системи та юридичні кола у всьому світі. Англія та Уельс стали піонерами у розгляді питання штучного інтелекту в судовій системі. Це рішення було прийнято після того, як п'ять років тому була видана етична хартія Європейської комісії з ефективності правосуддя Ради Європи, яка містила основні принципи та якими мають керуватися судді. До них, зокрема входить, підзвітність та мінімізація ризиків.

Рішення британського суду стосовно України

19 грудня "НАК "Нафтогаз України" повідомляв, що у Великобританії Високий суд юстиції Англії та Уельсу визнав рішення Гаазького арбітражу про виплату компенсації НАК "Нафтогаз України". Сума компенсації склала 5 мільярдів доларів за активи, які рф захопила в Криму у 2014 році. Рішення офіційно було ухвалено 5 грудня 2023 року. Воно стало наступним етапом у примусовому виконанні арбітражного вироку, який виніс Арбітражний суд при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі 12 квітня 2023 року.

“Група Нафтогаз стала на крок ближче до відновлення справедливості. Британський суд визнав нещодавнє арбітражне рішення про компенсацію Нафтогазу збитків розміром 5 млрд доларів за захоплені Росією активи Групи в Криму", - заявив тоді голова Нафтогазу Олексій Чернишов.

15 березня 2023 року стало відомо про рішення Верховного Суду Великобританії у справі України проти росії щодо так званого "боргу Януковича" на суму 3 мільярди доларів. Він постановив, що справа має бути розглянута в рамках повної судової процедури. Вона, зокрема, стосується єврооблігацій, які були випущені Україною у грудні 2013 року під тиском росії. Верховний Суд відкинув спроби рф застосувати скорочену процедуру та зажадав детального розгляду доказів та аргументів України щодо її примусу. У рішенні суду ідеться про те, що Україна має право захищати позов у частині примусу. Справа повернулась до Високого суду Лондона для подальшого розгляду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube