Суд заборонив 6 проросійських партій. Чи допоможе це позбутись «агентів кремля» в Україні

Читать на русском

Йдеться про партії «Опозиційний блок», «Соціалісти», «Справедливості та розвитку», «Держава», «НАШІ», «Блок Володимира Сальдо»

Читать на русском
Суд заборонив 6 проросійських партій. Чи допоможе це позбутись «агентів кремля» в Україні

Йдеться про партії «Опозиційний блок», «Соціалісти», «Справедливості та розвитку», «Держава», «НАШІ», «Блок Володимира Сальдо»

Впродовж тижня українські суди заборонили діяльність 6 проросійських партій. Представники західних країн обережно кажуть про наступ на свободу слова, а українські експерти нагадують, що в умовах гібридної війни, яку росія розв’язала проти України не тільки на військовому, а й на інформаційному фронті, інакше бути не може. До того ж, під час Другої світової війни, наприклад, США та Британія теж забороняли пронімецькі партії. 

Інформатор розбирався, наскільки ефективно забороняти проросійські партії і як можна убезпечити парламент від проросійських політиків. 

Від РНБО до судів

Спочатку Рада нацбезпеки та оборони України припинила діяльність 11 політичних проросійських партій, серед яких і ОПЗЖ, «Наші» та «Партія Шарія». Звичайно, в умовах повномасштабної війни тримати прокремлівських народних обранців під особливим контролем - обов’язково. Хоча дехто, зокрема іноземні політики, із цим не погоджуються, але врешті саме на території нашої держави військові дії точаться вже понад 8 років поспіль, тому Україні вирішувати, як діяти в умовах воєнного стану. До того ж, як показує досвід, стіл перемовин та домовленості з путіним - не варті навіть паперу, на якому вони надруковані. Тому радикальні заходи мають бути на всіх фронтах російсько-української війни. 

Суд заборонив 6 проросійських партій. Чи допоможе це позбутись «агентів кремля» в Україні 1

На цьому історія з забороною проросійських партій не завершилася. Вже наприкінці березня президент України Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО, а 14 травня підписав закон про заборону проросійських політичних партій. Після того до справи взялася українська Феміда, яка часто буває сліпою, але цього разу виявилася дуже оперативною. Менш ніж за місяць - 8 червня - суд заборонив діяльність політичної партії «Опозиційний блок». Трохи пізніше - 13 червня - ще двох: партії «Соціалісти» та «Справедливості та розвитку». Наступного дня під заборону суду потрапили ще три партії: «Держава», «НАШІ», «Блок Володимира Сальдо».

Суд заборонив 6 проросійських партій. Чи допоможе це позбутись «агентів кремля» в Україні 2

«Те, що проросійські партії забороняють, - це правильно. В умовах війни, в умовах, коли представники цих партій йдуть на співпрацю з окупантами, з ворогом. Це правильна дія. Західні журналісти кажуть, мовляв, це ж не демократично, а я їм нагадую, що у Великій Британії, у США під час війни заборонили всі пронімецькі партії. Навіть інтернували. Не просто заборонили, а лідерів цих партій інтернували, їх свобода була обмежена, незважаючи на зв’язки, наприклад, у Великій Британії у лідера нацистської партії були великів зв’язки у британських елітах, все рівно підтримували, його свобода була обмежена, а діяльність цих партій фактично була заборонена. Так що це нормально в умовах війни», - каже політолог Володимир Фесенко. 

Але, за словами політологів, просто забороною справа не може закінчитися. Олег Саакян наголошує, за забороною політичної сили має йти розслідування діяльності партії та всіх її членів правоохоронними органами. 

Що це за 6 проросійських партій

На момент публікації матеріалу (14 червня) суд заборонив 6 проросійських партій, серед яких немає жодної, яка б була представлена у нинішньому складі Верховної Ради. 

Партія «Опозиційний блок» утворилася 2014 року шляхом ребрендингу проросійської «Партії регіонів». Очільник партії - проросійський політик Борис Колесніков, який за часів президентства Віктора Януковича був міністром інфраструктури. На позачергових парламентських виборах 2014 року партія «Опозиційний блок» пройшла у парламент, 2019-го - ні. 

З загальнодоступних джерел відомо що партію «Соціалісти» з 2019 року очолює Євген Якович Анопрієнко, який здійснює свою діяльність в інтересах так званого «Комітету спасіння України», діяльність якого в свою чергу координується урядом російської федерації та екс-главою Адміністрації президента України Андрієм Клюєвим. Загалом партія була заснована у серпні 2014 року під назвою «Робітників, селян, інтелігенції України». Актуальну назву партія отримала у лютому 2015 року.

Партію «Справедливості та розвитку» заснували ще 1998 року. До 2018 року партія носила стару назву «Всеукраїнська чорнобильська народна партія «За добробут та соціальний захист». 

Партія «Держава» зареєстрована 1999 року. У 2020 році партію очолив блогер та пропагандист, якого раніше арештовували за звинуваченнями в допомозі російським бойовиками, Дмитро Василець. 

Партія «НАШІ» з’явилася в українському політичному просторі 2006 року, очолив її проросійський політик Євген Мураєв. 

Політична партія «Блок Володимира Сальдо» була зареєстрована у Херсоні 2019 року, незадовго до місцевих виборів. Саме Володимира Сальдо окупанти призначили «головою Херсонської області». 

Чи допоможе це позбутись «агентів кремля»

Однозначної відповіді на це запитання по суті немає. З одного боку, саме рішення про заборону партії, але без персональної відповідальності членів цієї партії результату не дасть. З іншого боку, скоріш за все, ніхто не зупиниться на «досягнутому» і розслідування діяльності партії та її членів правоохоронними органами триватиме. Принаймні лише у такому випадку, за словами політологів, можливе очищення українського політикуму від «агентів кремля». 

Суд заборонив 6 проросійських партій. Чи допоможе це позбутись «агентів кремля» в Україні 3

«Відновлення партій може бути. Ми це вже бачили на прикладі «Партії регіонів», але тут треба робити висновки, щоб не повторювати минулих помилок, тим більше що війна - це не революція. Політики та партії, які виступають на боці зовнішнього ворога, не мають права на існування і на політичну діяльність. І в цьому сенсі я думаю, що не буде попиту великого на саме проросійську позицію», - каже Володимир Фесенко.  

Суд заборонив 6 проросійських партій. Чи допоможе це позбутись «агентів кремля» в Україні 4

Також, за словами Фесенка, буде важко довести зв’язки з росією того ж Сергія Льовочкіна та Юрія Бойко, які після 24 лютого навіть намагалися обережно виступати проти рф, коментуючи вбивства російською армією українського народу. 

«На відміну від Медведчука і Мураєва, вони не були і не є такими запеклими прихильниками росії. Вони теж егоїсти, вони працюють на свої інтереси. Їм не подобалося те, що сталося в 2014 році. До Заходу вони нормально ставляться. Вони не є прихильниками європейської інтеграції, так. Але їх бізнес цікавить, тому вони можуть залишитись в політиці», - резюмує Володимир Фесенко. 

Але не тільки Бойко та Льовочкін можуть знову виникнути на політичному горізонті України, каже політолог Олег Саакян. Частина представників проросійських сил, особливо ті, хто найменш яскравий, все ж таки намагатимуться реінкарнуватися.

Суд заборонив 6 проросійських партій. Чи допоможе це позбутись «агентів кремля» в Україні 5

«Скоріш за все, вони виникнуть у суміжних ідеологічних нішах. Проте українці всі добре пам'ятають і про всіх знають. Ймовірно, що ця війна прискорить і сформує нові поняття, і реноме — громадська думка, що закріпилася, — відіграватиме більшу роль, ніж вибори. Суспільство вже не потерпить тих, хто намагатиметься проповідувати проросійські погляди. Російську політику було вбито російськими ракетами», - говорить Олег Саакян.

Проте все це не означає, що забороняти проросійські партії - марна справа. Головне, на думку фахівців, не припиняти розслідування. І вже потім на основі розслідування можна буде окремим індивідам заборонити політичну діяльність.

Раніше Інформатор писав про те, чи потрібний Медведчук путіну

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.